Bėgimai į laisvę su kliūtimis
Aurelija ŽUTAUTIENĖ
Kai birželio paskutinę dieną Kauno apygardos teismas penktą kartą nuteisė kaunietį Vygintą Baltrūną (35 m.), niekas nė neįtarė, kad jis sukels tiek rūpesčių ir triukšmo.
Teismo posėdžiuose, kur buvo kaltinamas iš savanaudiškų paskatų nužudęs garbaus amžiaus Notelį Š. ir pasisavinęs jo mokėjimo korteles, V. Baltrūnas elgėsi kaip dažnas teisiamasis: dangstėsi nuo fotokorespondentų, kaltę neigė ir vertė kažkokiam "draugui Ričkai". Gal tik verta dėmesio detalė - jį gynė vienas garsiausių ir brangiausių Kauno advokatų.
Nors pastarasis ir labai stengėsi dėl savo kliento, o prokurorai prašė žmogžudžiui skirti 13 metų nelaisvės, teismo verdiktas buvo netikėtas visiems - 16 metų laisvės atėmimo bausmė. Nužudytojo našlei priteista 150 000 litų moralinei žalai atlyginti. Per 20 dienų šį nuosprendį buvo galima apskųsti, tad V. Baltrūnas buvo grąžintas į Kauno tardymo izoliatorių, kur iki teismo praleido metus.
Nufilmuotas prie bankomato
Nusikaltimą V. Baltrūnas įvykdė pernai kovo 8-ąją. Tą dieną Notelis Š. (73 m.) atėjo į prekybos centre "Savas" esantį "Hansabanko" bankomatą pasiimti pinigų. Žmogus norėjo šventės proga padaryti siurprizą žmonai, taip pat planavo nors nedidele pinigų suma paremti sūnų, kuris statėsi namą.
Pinigai - 8000 litų - į kortelę buvo pervesti pardavus Kauno ketaus liejyklos, kurioje Notelis Š. pradirbo 40 metų, akcijas. Nuspręndęs pasiimti 4000 litų, žmogus per keletą kartų susirinko reikiamą sumą ir pasuko namų link nė nenujausdamas, kad paskui jį jau seka žudikas...
Kaimynai rado Notelį Š. be sąmonės devynaukščio, kuriame jis gyveno, laiptinėje. Taip ir neatgavęs sąmonės vyras po paros Kauno klinikose mirė.
Kadangi Notelis Š. išeidamas iš namų prasitarė, kur eina, o vėliau artimieji pasigedo jo piniginės, policija tuoj pat peržiūrėjo bankomato prieigose įrengtų vaizdo kamerų įrašus. Iš jų paaiškėjo, kad Notelis Š., kuris net keletą kartų ėjo prie bankomato ir vis pasiimdavo pinigų, sudomino jauną vyrą. Vaizdo įraše taip pat gerai matyti, kaip tas pats vyras nuseka paskui nusižiūrėtą auką. Operatyvininkai atpažino jau ne kartą teistą ir nusikaltėlių pasaulyje pripažintą vagį - V. Baltrūną.
Pagrobęs svetimą kortelę ir sužinojęs, kad joje dar yra nemažai pinigų (lapelis su PIN kodu buvo rastas pagrobtoje piniginėje), V. Baltrūnas puolė į prekybos centrus pirkti prekių už likusius pinigus. Tiko viskas: ir cigaretės, ir kvepalai, ir moteriškas trikotažas, ir vyriški bei moteriški batai, juvelyriniai dirbiniai.
Pabėgti planavo
Sekmadienį, liepos 6-ąją, apie 11 valandą, kaip įprasta kartu su kitais kaliniais V. Baltrūnas buvo išvestas į trečiajame aukšte esantį pasivaikščiojimų kiemelį. Įtariama, kad susitaręs su kitu kaliniu V. Baltrūnas numetė ant žemės kažkokį daiktą. Jo pakelti pasilenkė, kaip manoma, V. Baltrūno sėbras. Taip nukreipęs pareigūno dėmesį, nuteistasis akimirksniu užsiropštė ant stogo. Prižiūrėtojas nespėjo nė atsitokėti, o nuteistasis kaip koks kaskadininkas nuo izoliatoriaus stogo šoko ant kito, esančio už 5 metrų... Ir kol pareigūnas išsikvietė pagalbą, V. Baltrūnas, įveikęs 15 metrų aukštį, atsidūrė Kęstučio gatvėje ir dingo žmonių minioje.
Laisvėje - su lūžusiomis kojomis
Į pagalbą ieškoti bėglio buvo pasitelkta ir ir Viešojo saugumo tarnyba. Šios tarnybos vado generolo Sergejaus Madalovo įsakymu buvo suformuotas 60 pareigūnų būrys, dar prisidėjo 10 tardymo izoliatoriaus darbuotojų. Buvo gautas pranešimas, kad vienas vairuotojas sekmadienį šiek tiek po vidurdienio Kačerginės link pavėžėjo šlubuojantį vyrą, labai panašų į tą, kurio nuotraukos buvo išspausdintos visuose laikraščiuose. Paieškos užtruko neilgai. Kačerginės miško proskynoje buvo pastebėtas žmogus, lyg ir renkantis žemuoges. Jo išvaizda atitiko visus aprašytus pabėgėlio požymius. Tai buvo V. Baltrūnas. Artėjant pareigūnams vyras dar bandė šliaužti tolyn, tačiau tuoj pat užsidengė galvą rankomis ir išlemeno: "Pasiduodu, vyrai, tik nemuškite".
Pareigūnai teisingai spėjo, kad nuo tokio aukščio "nusileidus" ant šaligatvio, lūžių neįmanoma išvengti. V. Baltrūnui lūžo abiejų kojų kulnikauliai, tačiau nuo įtampos vyras iš pradžių skausmo net nejautė.
Šiuo metu nuteistasis pervežtas į Laisvės atėmimo vietų ligoninę ir kol kas gydomas. Kaip informavo Kalėjimų departamento atstovė spaudai Vilma Budėnienė, kadangi nuo lūžių praėjo kelios dienos ir prasidėjo uždegiminiai procesai, tad operuoti kol kas negalima. Gydytojai stebės ligonio būklę - kol kas V. Baltrūnas jaučiasi neblogai, nekarščiuoja - ir nutars, kada jo kojas bus galima "sudėlioti į vietas".
Bėgliai sugaudomi
Šis pabėgimas iš Kauno tardymo izoliatoriaus - pirmasis šioje įstaigoje. Tačiau bandymų ištrūkti įlaisvę būta bene kiekvienuose pataisos namuose.
Štai 2006 rugsėjį iš Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų buvo pabėgę du nepilnamečiai nuteistieji - septyniolikmetis Maksimas K. ir šešiolikmetis Remigijus M. Abu nuteistieji perlipo dvi neaukštas ir įveikė 5 metrų vielos tinklo apsaugos tvoras, kurios viršuje užtempta dar ir spygliuota viela. Jau po poros dienų Remigijus M. buvo sulaikytas Skuodo rajono Ylakių miestelyje, o klaipėdietį Maksimą K. artimieji įtikino pasiduoti pačiam. Vyrukams už tokį poelgį buvo pailginta bausmė.
2005-ųjų balandį laisvės įkvėpti panoro ir Pravieniškių 2-uosiuose pataisos namuose kalintis Aidas Šireikis (22 m.). Kadangi neturėjo nuobaudų, jam buvo suteikta teisė be sargybos dirbti už šios įstaigos teritorijos ribų. Balandžio 4-osios naktį į gyvenamasias patalpas užėjo prižiūrėtojas. Jam pasirodė, kad nuteistasis A. Šireika gali būti išgėręs, tad išsivedė vaikiną pas pataisos namų sveikatos priežiūros tarnybos budėtoją. Pakeliui nuteistasis netikėtai puolė bėgti. Pareigūnui nepavyko jo sulaikyti. Nors pareigūnai operatyviai apieškojo Pravieniškių gyvenvietę, bėglio neaptiko. Jis parsirado pats - apie vidurdienį. Pareigūnams paaiškino, jog pabėgęs miegojo miške. A. Šireika pataisos namuose atsidūrė dėl vagysčių ir plėšimų gavęs 6 metų laisvės atėmimo bausmę. Noras pamiegoti miške jam pailgino bausmės laiką metams.
Būna, kad nusikaltėliai naudojami tais momentais, kai iš tardymo izoliatorių yra vežami duoti parodymų. Plėšimais, vagystėmis ir kitais nusikaltimais kaltintas plungiškis Eimutis Kairys (g. 1979 m.) iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus buvo atvežtas į Plungės policijos komisariatą, pas tardytoją, kad susipažintų su byla. Kiek pabuvęs tardytojo kabinete vyras staiga nustūmė jį saugojusį pareigūną ir puolė pro duris. Per trejetą valandų, kol buvo paieškomas, bėglys spėjo pasiekti Vieštovėnų kaimą ir ten buvo sulaikytas.
Bėga dėl įvairių priežasčių
Keletas kalbintų pataisos namų darbuotojų teigė, jog pabėgimo priežastys būna įvairios. Vieni bėga, kad pataisos namuose prasilošia dideles pinigų sumas arba įsiskolina savo bendrams. Dėl to imama gąsdinti ir grasinti. Todėl būna, kad engiamas žmogus, vengdamas apie situaciją pranešti pareigūnams, nes skundikai dar labiau nekenčiami, bėga nesusimąstydamas apie pasekmes. Kitus ištinka šokas (taip greičiausiai buvo V. Baltrūnui), kai suvokia, kad nelaisvėje teks praleisti ilgus metus. Kita vertus, tokiais poelgiais nuteistieji tikisi išsikovoti autoritetą tarp kitų nuteistųjų. Tačiau noras įkvėpti laisvės oro kainuoja - paprastai teismas tik pailgina bausmės laiką.