Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Anykščių rajono PK kriminalistai išaiškino, kas 1993 metų kovo mėnesį nužudė šiame mieste gyvenusį Lietuvos muitinės Zarasų užkardos Tilžės posto kontrolierių Algirdą Navicką (34 m.). Vyriškis iki šiol buvo laikomas dingęs be žinios, o paieškos byla - sustabdyta.
Areštinėje atsidūrė trys Anykščių miesto ar rajono gyventojai Kęstutis Mažliokas (30 m.), Liutauras Mickevičius (31 m.), Traupio miestelyje pas sugyventinę glaudęsis Jonas Rimdeika (44 m.) ir Vilniuje šiuo metu gyvenęs buvęs anykštėnas Ruslanas Džiusajevas (30 m.). Penktas įtariamasis, Rytis Kazulis (31 m.), gavus Anykščių rajono apylinkės teismo suėmimo sankciją, sulaikytas Vokietijoje, kur jau kuris laikas gyveno su vokiete žmona.
Kaip "Akistatai" užsiminė Anykščių rajono PK kriminalinės policijos komisaras Romas Daugirdas, kad su A. Navicku susidorojo paminėtieji asmenys, tuo laiku priklausę, kaip manoma, Jono Rimdeikos vadovaujamai nusikalstamai "Šeimos" gaujai, pareigūnai turėjo duomenų ir anksčiau, tačiau vis negalėjo "atnarplioti" siūlo galo... Na, o kadangi dingusiojo A. Navicko pėdsakų, tiksliau - kūno, niekaip nepavyko surasti, nebuvo pagrindo kelti baudžiamąją bylą dėl jo nužudymo. Kovo gale būtų įsigaliojusi nusikaltimo senatis, tad rajono PK kriminalistai dar kartą nusprendė sugrįžti prie Algirdo Navicko paieškos bylos. Kaip dabar džiaugiasi komisaras R. Daugirdas, šauniai padirbėjo visi kolegos, o bene labiausiai - kriminalinės policijos pareigūnas Saulius Pakėnas.
Prisipažino
Praėjusios savaitės pradžioje, vėlų vakarą, į Anykščiuose gyvenančio Kęstučio Mažlioko butą paskambino policijos pareigūnai. Kęstutis su žmona Neringa ir antrus metukus einančiu sūneliu jau miegojo. Žvilgterėjęs pro akutę ir išvydęs uniformuotus vyriškius Kęstas, anot Neringos, nustebo. Ko, girdi, šie pageidaujantys. Kai užėję vidun pareigūnai paprašė važiuoti drauge, nes reikia pasikalbėti, Kęstas esą dar kartą pasitikslino, ar šie ko nors nesumaišę. Tą patį sakė pagalvojusi ir Neringa, mat kiek vyrą pažinojo, jis niekam nieko blogo nebuvo prikrėtęs.
Tą naktį Neringa vyro nesulaukė. Tik rytą kažkas paskambino iš policijos ir pranešė, kad Kęstutis Mažliokas yra sulaikytas, nes įtariamas prieš dešimtmetį kartu su bendrais įvykdęs sunkų nusikaltimą.
Penkerius metus pažįstanti Kęstutį žmona Neringa taip pat tvirtino, kad jis jai buvęs idealus vyras. Labai rūpinosi šeima, vaikeliu, prieš Neringą nei rankos pakėlęs, nei žodžiais įskaudinęs... Tiesa, Neringa buvo atkreipusi dėmesį, kad Kęstutis kartais nežinia ko susigraudindavo, buvo per daug jautrus. Jis esą negalėdavo žiūrėti laidos "Atleisk" - iškart veidu pradėdavo byrėti ašaros...
Kaip prisiminė Neringa, kitądien po sulaikymo ji Kęstutį matė. Jis nieko neaiškino - tik ištisai pasikūkčiodamas verkė... Ir atsargiai pasiteiravo, ar Neringa jo lauksianti. Nereikėjo, girdi, nė klausti - tokio vyro, kaip Kęstutis, lauktų visos...
Lavono paieškos darbai truko neilgai
Naktį, kai vienas sulaikytasis buvo nuodugniai apklausinėjamas, kiti pareigūnai, pasitelkę į pagalbą kolegas bei techniką iš aplinkinių rajonų, darbavosi toje vietoje, kur turėjo būti pakastas nužudytas Algirdas Navickas. Ilgai vargti nereikėjo - vyriškio kūnas buvo paslėptas negiliai...
Vyrą atpažino žmona. Nors kūnas jau buvo suiręs, puikiai išsilaikė kelnės, striukė, batai, buvo paliktas ir laikrodis ant rankos...
Sumanė atkeršyti
Viso to pradžia - 1991 metai. Tuo metu, kaip "Akistatai" pasakojo Anykščiuose gyvenantis ir dirbantis Algirdo Navicko brolis Valdemaras, Algirdas buvo išsinuomojęs kavinės patalpas ir kartu su žmona turėjo šiokį tokį verslą. Vieną vakarą kavinėje svečiavosi tuo laiku dar kaunietis, tačiau Anykščiuose dažnai pastebimas Jonas Rimdeika su draugais. Tarp lankytojų įvyko muštynėmis baigęsis konfliktas. Kadangi Algirdas Navickas puikiai matė įsiplieskusių muštynių aplinkybes, liudijo tiriant bylą, iškeltą J. Rimdeikai už piktybinį chuliganizmą. Chuliganas buvo nuteistas kalėti ketverius metus, tačiau iš laisvės atėmimo vietos buvo paleistas gerokai anksčiau - 1993 metų vasario mėnesį.
Niekam nebuvo paslaptis, kad Jonas Rimdeika grasino susidorosiąs su prieš jį liudijusiu Algirdu Navicku - tai jis padarė net teismo salėje, per baudžiamosios bylos nagrinėjimą! Navickai manė, kad viskas ir liks tik kalbomis, tačiau 1993 metų vieną kovo pabaigos vakarą pradingo A. Navickas. Buvo nustatyta, kad Algirdas buvo užpultas, įsodintas į "Šeimos" gaujai priklausiusį automobilį ir nuvežtas "rimtai pasikalbėti".
Kaip pamažu aiškėja, Algirdas Navickas buvo mušamas ir kankinamas net keliose vietose, o prie iškastos duobės atvežtas vėliausiai.
Gauja greitai išsiskirstė
Prieš patekdamas į pataisos darbų koloniją Jonas Rimdeika, kaip manoma, buvo Anykščiuose tuo laiku susibūrusios gaujos vadeiva. Gyveno uošvijoj, tačiau su pirmąja žmona greitai išsiskyrė.
Dėl agresyvaus būdo patekęs į kalėjimą Jonas Rimdeika susituokė su kita, irgi iš Anykščių rajono kilusia moterimi, tačiau ir ši laiku atmerkė akis... Grįžęs iš kalėjimo ir, kaip jau aišku, kartu su bendrais įvykdęs sunkų nusikaltimą, Jonas Rimdeika vėl sugrįžo pas pirmąją žmoną. Ši jį vėliau teigs priėmusi vien dėl to, kad augo du paaugliai sūnūs, kuriems labai trūko tėviškos rankos ir drausmės...
Atkeršijęs Algirdui Navickui Jonas Rimdeika pamažu ėmė silpninti "Šeimos" gaujos veiklą, kol galiausiai visi nariai išsiskirstė kas sau. Du iš dabar sulaikytų penkių įtariamųjų - Kęstutis Mažliokas ir Ruslanas Džiusajevas - lyg ir surado savo gyvenimo kelią: sukūrė šeimas, dirbo. O štai Liutauras Mickevičius susidėjo su Panevėžio krašte ir kitur Aukštaitijoje veikusiais automobilių vagimis bei turto prievartautojais ir šiuo metu suimtas laukia teismo kitoje byloje. Per tą laiką spėjo prisidirbti ir Rytis Kazulis. Jis prieš penketą metų kartu su kitu asmeniu dalyvavo pasikėsinime į vilnietį kompozitorių Laimį Vilkončių ir buvo nuteistas kalėti trejus metus. Iš laisvės atėmimo vietos buvo paleistas anksčiau skirto laiko, nes už grotų elgėsi nepriekaištingai. Grįžęs į laisvę R. Kazulis Lietuvoje ilgai neužsibuvo - "nuleido inkarą" Vokietijoje. Čia netrukus susirado vokietaitę ir iki šiol ramiai sau gyveno.
Dėl išgyvenimų greitai mirė ir motina
Dingus vyrui ir iš Jono Rimdeikos pusės nesibaigiant grasinimams, Algirdo Navicko žmona su dviem vaikais išsikėlė gyventi į vieną Žemaitijos rajoną. Šiuo metu vaikai jau užaugę, vienas gyvena ir dirba Amerikoje.
Kai Algirdas Navickas pradingo, dėl skaudžių išgyvenimų po mėnesio pasimirė ir jo motina. Tėvukas dar gyvas, tačiau pasiligojęs.
- Žinoma, labai skaudu, kad brolį nužudė, tačiau dabar bent neslėgs nežinia, bent jau turėsime jo kapą, kurį galėsime aplankyti, padėti gėlių, - svarstė Valdemaras Navickas. - Gaila, kad nusikaltimui išaiškinti prireikė tiek daug metų - juk daug kas buvo aišku jau pirmosiomis brolio dingimo dienomis... Matyt, tuo laiku rajone dirbę pareigūnai nedėjo visų pastangų...