• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

O. Gustienė

Saule reikia mėgautis saikingai

Čia pat vasara, atostogų metas, kurio neįsivaizduojame be paplūdimio ir kuo ilgesnio tysojimo saulėje. Tačiau kaip ne kartą yra įspėję odos ligų gydytojai ir onkologai, dažnai ir per ilgai lepinantis tiesioginiuose saulės spinduliuose oda ne tik greičiau sensta bei raukšlėjasi, bet ir didėja tikimybė susirgti sunkiomis odos ligomis, taip pat pavojingiausia odos vėžio forma melanoma.

REKLAMA
REKLAMA

Oda dengia visą mūsų kūną. Jos paviršiaus plotas - maždaug 2 kvadratiniai metrai, storis - nuo 0,5 iki 4 milimetrų. Per odą į organizmą patenka deguonis, pasišalina anglies dvideginis ir kiti medžiagų irimo produktai. Odoje yra tankus kraujagyslių bei nervų tinklas.

REKLAMA

Veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams gerėja kraujo sudėtis (daugėja hemoglobino), stiprėja organizmo apsauginės funkcijos bei imunitetas, gerėja nervų sistemos, vidaus sekrecijos liaukų (antinksčių, skydliaukės, lytinių liaukų) veikla, greitėja medžiagų apykaita. Veikiant saulės spinduliams žūva dauguma odos paviršiuje esančių mikroorganizmų, suaktyvėja riebalų ir prakaito liaukų veikla, šiek tiek padidėja odos pigmentacija. Suglebusi oda atsigauna, pasidaro elastingesnė, atsparesnė išoriniams neigiamiems veiksniams, dirgikliams.

REKLAMA
REKLAMA

Drauge su ką tik paminėtais teigiamais veiksniais, saulės spinduliai odai gali ir pakenkti. Seniai nustatyta, jog kuo daugiau kaitinamasi saulėje, tuo greičiau oda sensta. Įdegimu tarsi apsaugine plėvele oda stengiasi apsaugoti save ir vidaus organus nuo neigiamo ultravioletinių spindulių poveikio, tačiau kiekvieno žmogaus oda spindulių poveikiui yra jautri nevienodai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antai turint labai šviesią, gausiai strazdanotą, neįdegusią odą (kai plaukų spalva - rusva, akys - žalios), saulėje patartina būti ne ilgiau kaip 5-10 minučių, antraip gresia vadinamasis momentinis nudegimas. Tiems, kurių oda šviesi, nusėta pavienių strazdanų, o akys - pilkos, mėlynos ar žalios, pirmąkart saulėje reikėtų būti ne ilgiau kaip 10-15 minučių, nes taip pat gresia greitas ir skausmingas nudegimas. Kai kūno oda šviesi, tačiau jau kiek įrudusi, strazdanų nėra, plaukai tamsiai rusvi, o akys pilkos ar rusvos, saulės spinduliais galima mėgautis iki pusvalandžio. Na, o jei oda įrudusi, plaukų ir akių spalva tamsi, neturėtų pakenkti ir 45 minučių "saulės vonios".

REKLAMA

Reikėtų atminti ir tai, jog nudegimams jautriausia yra jauna oda (vaikų ir jaunuolių iki 20 metų). Tyrimais nustatyta, jog per stiprus įdegimas vaikystėje riziką susirgti odos vėžiu padidina net keliolika kartų!

Pasak kaunietės gydytojos onkologės Dalios Pakštienės, pati pavojingiausia odos vėžio forma yra melanoma. Tai įvairaus dydžio ir pavidalo pakitę odos dariniai. Melanomos esti pigmentinės ir bepigmentinės. Balkšvos (bepigmentinės) melanomos dažniausiai susidaro šviesaus gymio žmonėms.

REKLAMA

Melanoma, anot gydytojos, dažniausiai formuojasi tose odos vietose, kurias ilgą laiką veikė įvairūs cheminiai ar fiziniai dirgikliai. Ultravioletiniai spinduliai priskiriami cheminiams dirgikliams.

Kaip sakė gydytoja onkologė, melanoma susiformuoja iš odoje esančių ląstelių melanocitų. Šios ląstelės gamina pigmentą melaniną. Kai žmogus kaitinasi saulėje, melanino odoje pagausėja, susidaro įdegis. Odos įdegis organizmą saugo nuo UV spindulių poveikio. Tais atvejais, kai melanocitai pavirsta į labai greitai besidauginančias vėžines ląsteles, paspartėja ir melanino gamyba, todėl ligos pažeistos vietos dažnai esti tamsios spalvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl nesaikingo kaitinimosi saulėje gali išsivystyti ir kitos odos ligos, tokios kaip raudonoji vilkligė, įvairios keratozės, pigmentinės dėmės ir kt.

Kas gali apsaugoti nuo UV spindulių? Pasak gydytojos, kiekvienas susiruošęs kaitintis saulėje žmogus turi įsigyti apsauginio kremo. Naudojant tokį kremą saulėje galima išbūti ilgiau, nes oda nuo UV spindulių žalingo poveikio bus apsaugota.

REKLAMA

Šiuo metu yra pakankamai didelė apsauginių kremų pasiūla. Reikėtų atminti, jog kuo didesnis ant kremo pakuotės parašytas saulės apsaugos faktoriaus skaičius, tuo silpniau ir tolygiau (tokiu kremu pasitepus) įdegama deginantis pirmą kartą, o įdegis išlieka ilgiau. Apsauginius kremus reikia naudoti 15-20 minučių prieš susiruošiant į paplūdimį.

REKLAMA

Jokiu būdu negalima paplūdimyje ar paežerėje, tvoskiant skaisčiai saulei, užsnūsti. Tuomet oda perdegs. Apskritai medikai nepataria ilgai gulėti saulėje - geriau judėti, žaisti, vartytis tai ant nugaros, tai ant pilvo, tai ant šono...

Pasikaitinus saulėje veido odą reikia nuvalyti pieneliu, patepti drėkinamuoju kremu. Būtina nešioti galvos apdangalą, kokybiškus akinius nuo saulės. Rekomenduojama vartoti vitaminus A, E, C, veikiančius kaip antioksidantai - padedančius pašalinti "agresyvias" molekulių daleles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis bei tas apie ultravioletinius spindulius

Saulės šviesa yra skirstoma pagal spindulių ilgį. Jie būna kelių rūšių: 1. UVC spinduliai yra 200-280 mm ilgio. Juos beveik visiškai atspindi raginis epidermio sluoksnis, todėl jie beveik neveikia odos.

2. UVB spinduliai esti 280-320 mm ilgio. Jie daugiausia veikia epidermį, skatina melanino gamybą (jis odą apsaugo nuo kenksmingo saulės poveikio). UVB spinduliai skatina odos įdegį, nudegimą bei vėžines odos ligas ir keratozes. Šie spinduliai yra aktyviausi pavasarį ir vasarą.

REKLAMA

3. UVA spinduliai (320-400 mm ilgio) giliai prasiskverbia į dermą, bet beveik nesukelia odos paraudimo, palaiko įdegį, bet gali paskatinti vėžinių odos ligų bei raudonosios vilkligės išsivystymą, taip pat turi įtakos odos senėjimui. Šie spinduliai veikia odą ištisus metus.

Matomoji šviesa ir infraraudonieji spinduliai odos pakitimų nesukelia, tačiau odą gali įjautrinti ir sustiprinti UVA bei UVB spindulių žalingą poveikį.

REKLAMA

Patarimai

Saulės nudegintos odos skausmą malšina medumi pateptas kompresas, uždėtas ant skaudamos vietos. Tinka ir kefyro pavilgai.

Smarkiai nudegusias odos vietas patartina patepti šaltalankio aliejumi, išplaktu kiaušiniu, griežčio sultimis, kanapių aliejumi ar apibarstyti beržo žievės trupinėliais.

Ant nudegusios odos dėti kopūstų lapų košelę, sumaišytą su kiaušinių baltymais. Tokia košelė tinka ir žaizdoms bei opoms gydyti.

Saulėje perkaitusią odą atgaivina valgomojo lęšio miltų ir sviesto mišinys. Tinka ir šviežių morkų košelė, šviežia obuolių košelė, bulvių tarkiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų