Vasia Chitriukas, būsimasis Federalinės bausmių vykdymo valdybos Kaliningrado srities padalinio karininkas, vaikystėje, matyt, labai žavėjosi filmais apie šnipus ir apgailestavo, kad negimė Štirlicu. Vaikystės svajonė išsipildė tik tada, kai Vasilijus jau išaugo iš beūsio jaunuolio amžiaus. Tik tuomet į Rusijos karininką dėmesį atkreipė vienos užsienio valstybės specialiosios tarnybos ir pasiūlė jam dirbti Kaliningrado srities kaimynės - Lietuvos Respublikos -specialiųjų tarnybų naudai. Chitriukas ilgai svarstė ir pagaliau sutiko, nes papulkininkį viliojo ne tik romantika, bet ir nemaži už špionažo paslaugas mokami pinigai.
Maždaug taip, su didesne ar mažesne ironijos doze, Rusijos žiniasklaida pradeda savo rašinius apie 2006 metų spalio 18 dieną Sovetske, netoli Lietuvos sienos, sulaikyto buvusio tankisto teismą. Teigiama, kad sulaikant V. Chitriukas turėjo elektroninę laikmeną su slapta informacija apie Baltijos laivyno kovinį pajėgumą ir mobilizacines galimybes, srityje dislokuotos sausumos kariuomenės grupuotės būklę, o papildomi įkalčiai buvo aptikti iškračius jo asmeninius daiktus. Keturiasdešimt pirmojo gimtadienio išvakarėse V. Chitriukui už valstybės išdavimą buvo paskelbtas 7 su puse metų laisvės atėmimo nuosprendis. Bausmę nuteistasis turės atlikti griežto režimo pataisos darbų kolonijoje. Nuosprendyje nei karto nepaminėta ir Lietuva, kurios naudai neva šnipinėjo atsargos karininkas. Vengdamas fotografų, nuteistasis nuosprendžio klausėsi nusisukęs į sieną, o atvedamas ir išvedamas veidą dangstėsi rankomis. Su žurnalistais beveik nebendravęs V. Chitriukas tik vedamas iš teismo salės trumpai pareiškė, jog nuosprendžio skųsti neketina.
V. Chitriukas, Taškente baigęs aukštąją tankistų mokyklą, tarnavo įvairiuose buvusios Sovietų Sąjungos kariniuose daliniuose, o į atsargą išėjo 2003 metais Kaliningrado srityje. Tuomet įsidarbino vyresniuoju inspektoriumi Federalinės bausmių vykdymo valdybos Kaliningrado padalinyje, su žmona gyveno Sovetske karinio dalinio teritorijoje buvusiose kareivinėse įrengtame bendrabutyje.
Paprastais kareiviais persirengę Rusijos saugumiečiai V. Chitriuką sulaikė, kai vyriškis išėjo už dalinio vartų, ir įgrūdo jį į greitosios pagalbos atributika pažymėtą automobilį. Federalinės saugumo tarnybos (FST) atstovai tuoj po V. Chitriuko sulaikymo pareiškė, kad atsargos karininkas Lietuvos valstybės saugumo departamentui šnipinėjo 5 metus. Slaptą informaciją Vasilijus esą rinkdavo iš savo pažįstamų, buvusių armijos kolegų. Vieni esą išsiplepėdavo per draugiškus užstalės pokalbius, kitiems už slaptų dokumentų kopijas buvo mokama. Surinktą informaciją V. Chitriukas neva perduodavo dažnų savo kelionių į Lietuvą metu. Rusijos specialiųjų tarnybų atstovai teigė, jog Lietuvos VSD tik kuravo šnipinėjimo duomenų rinkimą ir juos tuoj pat perduodavo amerikiečiams.
Nei vienas iš tariamų slaptos informacijos "pardavėjų" nesulaikytas, o šnipui paskelbtas nuosprendis - ganėtinai švelnus. Rusijos Baudžiamajame kodekse už tokį nusikaltimą numatytas įkalinimas nuo 12 iki 20 metų su bauda ir turto konfiskavimu. Dar tyrimo metu iš FST tardymo izoliatoriuje laikomo papulkininkio Rusijos karinės vadovybės sprendimu buvo atimtas medalis, kuriuo V. Chitriukas buvo apdovanotas už tarnybą kariuomenėje, bei karinis laipsnis.
FST karinės kotržvalgybos departamento viršininko pavaduotojo V. Nosovo teigimu, V. Chitriukas - tai jau trečias Rusijos slaptųjų tarnybų sučiuptas Lietuvos žvalgas. Anksčiau Kronštate (Leningrado sritis) buvo suimtas neva Baltijos karinį laivyną šnipinėjęs Andrius Navickas, o kiek vėliau - Lietuvos krašto apsaugos ministerijos II operatyvinių tarnybų departamento kurjeriu įvardintas Vytautas Šiuša. V. Šiuša buvo sulaikytas Kaliningrade, kur neva atvyko palaikyti ryšių su agentūra. Esą sulaikomas lietuvių šnipas turėjo slaptos informacijos apie strateginės paskirties raketinius dalinius. Tačiau abu sulaikytieji taip ir nebuvo teisiami - juos Rusijos pusė paprasčiausiai tik išsiuntė iš šalies. Teiginiai, jog taip švelniai pasielgta tik dėl "geros kaiminystės principų" - mažų mažiausiai abejotini.
Lietuvos valstybės saugumo departamento atstovai V. Chitriuko bylos nekomentuoja. Tuoj po Rusijos karininko sulaikymo premjeras Gediminas Kirkilas pareiškė, kad Lietuva kaimyninėse valstybėse žvalgybinės veiklos nevykdo.