• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo bado gelbėjo žali grybai

Giedrė POTELIŪNAITĖ

85 metų Genė Šalatkaitė mėgo grybauti Ukmergės rajono miškuose, taigi daugelį vietų pažinojo ir nelabai tikėjo, kad gali pasiklysti. Tačiau vieną šeštadienį išsiruošusi į mišką ji pasiklydo...

REKLAMA
REKLAMA

Po Užulaukių kaime esantį mišką sekmadienį ir pirmadienį pradingėlės ieškojo Ukmergės policijos pareigūnai ir kinologai. Antradienį prie jų buvo prisijungę šimtas Karaliaus Mindaugo mechanizuotojo pėstininkų bataliono karių. Nors jie išžvalgė apie 500 hektarų ploto teritoriją, tačiau dingusiosios nepamatė. Senolė 4 dienas praleido blaškydamasi, tikėdamasi sulaukti pagalbos, o visas tas dienas mito tik žaliomis ūmedėmis. Kai ją rado Aleksandras Kapitonovas su žmona ir giminaite, senolė jau nebegalėjo paeiti. Palikę giminaitę prižiūrėti išsekusios G. Šalatkaitės, sutuoktiniai nuskubėjo ieškoti pagalbos.

REKLAMA

Iškviesti medikai ir Bukonių seniūnijos socialinis darbuotojas, padedami grybautojų, neštuvais G. Šalatkaitę per mišką iki automobilio nešė daugiau kaip 3 kilometrus. Į artimiausią Bukonių bendruomenės sveikatos centrą atvežta senutė buvo pamaitinta bulvių koše ir pagirdyta šilta arbata. Po to ji greitosios pagalbos automobiliu išvežta į Ukmergę.

REKLAMA
REKLAMA

Patyrusiu grybautoju save vadinantis Vaclovas K. iš Lazdijų sako, kad net ir pažįstant vietas, pažįstant mišką, vienam grybauti yra gana pavojinga. "Aš pats į mišką be mobiliojo telefono niekada neinu - maža kas gali nutikti. Pasiklydęs buvau tik vieną kartą, tada mobilaus dar neturėjau. Mišku ėjau apie 10 kilometrų - kaip vėliau paaiškėjo, visai ne į tą pusę. Bet visa laimė, kad išėjau ant kelio, o pro šalį važiuojantys žmonės sustojo ir nuvežė mane iki tos vietos, kur buvau palikęs mašiną, - pasakojo Vaclovas. - Kas iš to, jog, rodosi, žinai, kaip orientuotis miške. Tąkart, kai pasiklydau, pagal saulę ėjau, bet kai apsiniaukė, visa mano orientacija išgaravo. Tada bandžiau išsiaiškinti, kur šiaurė ar pietūs, bet miške klaidu - vienaip atsistojus pietūs vienoj pusėj, kitaip atsistojus - jau kitoj atrodo", - sakė Vaclovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stikliuko mėgėjas Viktarinos kaimo (Lazdijų rajonas) gyventojas Kęstutis K. vieną sekmadienio pavakarę išsiruošė į mišką pagrybauti. Daug kam buvo ne paslaptis, kad grybaudamas vyras prisiduria prie buteliuko. Kai 47 metų grybautojas negrįžo namo nakvoti, sunerimusi sugyventinė kreipėsi pagalbos į kinologus. Pirmoji paieškų diena buvo bevaisė, tačiau kitą dieną 10 valandą ryto Paliepio miške, tankiame eglyne, kinologų šunys surado vienais apatiniais vilkintį, sušalusį ir nesiorientuojantį Kęstutį. Nuo namų jis buvo nutolęs maždaug 5 kilometrus. Kęstučiui K. buvo pakviesta medicinos pagalba. Medikai jam diagnozavo baltąją karštinę. Vyras su policijos palyda greitosios medicinos pagalbos automobiliu išvežtas į Žiegždrių psichiatrinę ligoninę.

REKLAMA

"Spėjama, kad sekmadienio pavakarę į mišką su pintine neva grybauti viktariniškis išėjo užėjus alkoholio abstinencijos priepuoliui. Vietiniai gyventojai teigė Kęstutį matę keletą kartų pamiškėje, vėliau radę miške jo pamestą pintinę su grybais, kepurę. Šie daiktai pasitarnavo ieškant pradingelio", - sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos Lazdijų rinktinės ryšių su visuomene specialistė Birutė Talandienė.

REKLAMA

Anot specialistės, kinologai niekada neatsisako padėti prašantiems pagalbos. "Žmonės dažniausiai skambina policijai, ši susisiekia su mumis bei paprašo pagalbos. Tada jau mūsų darbuotojai, pasitelkę mokytus šunis, vyksta į nurodytą vietą. Kuo greičiau žmogus kreipiasi, tuo didesnė tikimybė, kad pasiklydęs asmuo bus rastas. Praėjus porai parų po įvykio, tikimybė, kad šunys atras pėdsakus, labai menka. Dėl įvykio senumo dažniausiai šunims būna labai sunku dirbti. Juk yra dar tokie faktoriai kaip lietus... Nors mūsų šuniukai ir čempionai, bet juk ne visagaliai", - sakė B. Talandienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar pats grybų sezono įkarštis, todėl kinologai mano, kad tikrai sulauks nemažai prašymų padėti iš pasiklydusių žmonių artimųjų.

Geografijos dėstytoja Regina Atkočiūnienė pasidalino patarimais, kaip orentuotis miške:

* Įsidėmėkite tą vietą, kurioje palikote automobilį. * Įsiminkite, kokia kryptimi - į pietus, į šiaurę, į vakarus, į rytus - einate nuo automobilio. Jeigu miškai jums visiškai nežinomi, neišeikite už kvartalo ribų - neikite per kvartalines linijas, upelius ir kelius. * Jeigu nepažįstate vietų, geriau grybauti ruoškitės ne vieni - pasiimkite draugą. * Laikrodžio valandų rodyklę nukreipus į saulę, kampo tarp rodyklės ir 12 valandos pusė rodys pietų kryptį. Tiksliau nustatyti šiaurės kryptį galima sekant šešėlių trumpėjimą prieš vidurdienį. Kai šešėliai nustoja trumpėję, jie rodo šiaurę. * Atskirai stovinčių medžių laja iš pietų pusės yra tankesnė, o iš šiaurės pusės - labiau apsamanojęs kamienas. * Skruzdėlynai dažniau būna pietinėje medžio pusėje, o pačio skruzdėlyno pietinė pusė nuožulnesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų