Irako vadovas Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) decentralizavo šalies kariuomenę, rengdamasis kovai miestuose, o gynybos operaciją juose turėtų koordinuoti jo sūnus Qusay (Kusajus), teigia padėtį Irake stebintys išeivijos generolai.
"Amerikiečiai kovos su vaiduokliais. Bus labai sunku suprasti, kur yra priešas. Manantys, jog Saddamas bus nugalėtas greitai, labai klysta", - teigė generolas leitenantas Tawfikas al-Yassiri (Taufikas Jasiris ).
"Dešimtys tūkstančių elitinių Irako karių išsisklaidė po žeme, ant žemės, ūkiuose, mokyklose, mečetėse, bažnyčiose... visur. Jie nesitelkia stovyklose ar pagrindiniuose objektuose. Šie daliai yra pasirengę kovai miestuose ir turi jos patirties", - tvirtino generolas.
T. Yassiri dalyvavo 1991 metų sukilime prieš Saddamą Husseiną, o dabar vadovauja tremtyje gyvenančių karininkų tarybai. Pasak karininkų, jie palaiko ryšius su buvusiais bendražygiais Irake.
Kitas išeivių karininkas, nenorėjęs viešinti pavardės, teigė, kad vieni iš geriausiai kovai už kiekvieną atskirą namą parengtų dalinių nepriklauso reguliarioms Irako pajėgoms.
"Jie žiaurūs, - sakė karininkas. - Jie apmokyti Europoje ir net nedėvi uniformų".
Daugiau informacijos jis nesuteikė, tačiau praėjusio amžiaus 9-ame dešimtmetyje ne viena Europos šalis tiekė Irakui karinę įrangą bei padėjo rengti jo karius.
Buvę Saddamo Husseino kariniai patarėjai teigia, kad Irako pajėgoms veikti per JAV smūgius padės įrengtos antrinės ryšių sistemos, įskaitant paprasčiausias tolimais nuotoliais veikiančias mobilias stoteles ar pluoštinius optinius kabelius, kuriems po žeme sudėtinga pakenkti.
Karininkų teigimu, Irako gynyba sutelkta į Bagdadą, o Saddamo Husseino vadovavimą kariuomenei turi užtikrinti jo jaunesnis sūnus Qusay, kuris yra Irako lyderio artimiausias patikėtinis.
Generolų teigimu, regione, kurį valdo valdžią nenoriai deleguojantys autokratiški vadovai, Saddamas Husseinas perdavė visus įgaliojimus Qusay vadovauti daliniams, atsakingiems už režimo saugumą: Specialiajai respublikos gvardijai bei Specialiajam saugumo aparatui.
"Qusay vis dar vykdo Saddamo įsakymus. Tačiau Saddamas pasistengs, kad karo metu tik keli žmonės lankytų jį ir žinotų, kur jis yra", - sakė generolas leitenantas Saadas al-Obeidi (Saadas Obeidis), dalyvavęs Irako psichologinio karo operacijose praėjusio amžiaus 9-ame dešimtmetyje.
"(Vadovaus) praktiškai tik Qusay, nors jis neturi jokios karinės patirties", - sakė S. al-Obeidi.
Saddamas Husseinas, buvusių jo patarėjų teigimu, padalijo Iraką į tris sektorius - šiaurinį, centrinį ir pietinį. Jų vadovams karo metu bus perduota vos ne absoliuti valdžia.
Išeivių karininkai sako, kad kol kas jiems pavyko išsiaiškinti tik pietų sektoriaus vadovą - Saddamo Husseino pusbrolį Ali al-Majeedą (Alį Madžidą). Po to, kai jis vadovavo Irako pajėgoms, panaudojusioms cheminį ginklą 1988 metais numalšinti kurdų sukilimą šiaurėje, jis buvo pramintas Cheminiu Ali.
Nors Saddamas Husseinas rengiasi savo galbūt paskutiniam mūšiui, išeiviai teigia, jog negalima visiškai atmesti galimybės, kad siekdamas išgelbėti savo gyvybę bei išvengti karo, jis atsisakys valdžios.
"Saddamas yra politikas. Mes įsitikinome, kad Irake įmanoma viskas. Tokia labai nedidelė galimybė egzistuoja", - teigė vienas buvęs pareigūnas.
"Reuters"-BNS