Statistikos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu 957 asmenys yra užsikrėtę ŽIV ar serga AIDS. Anksčiau vyravo nuomonė, kad ši mirtina liga paliečia tik tam tikrą socialinį sluoksnį bei asmenis, turinčius specifinių polinkių. Tačiau statistika, kurią pateikė Kauno visuomenės sveikatos centras, liudija, kad dauguma virusu užsikrėtusiųjų gyvena šeimose, dirba, niekada nėra bandę vartoti narkotikų.
Kauniečiai dorovingesni
"Skaudžiausia, kada ŽIV parnešamas į šeimą ir užkrečiami patys artimiausi žmonės. Kai kurie užsikrėtusieji net neįtaria, o gal net sau bijo prisipažinti, kur ir kada susigriebė virusą. Tik pora žmonių nurodė vartoję intraveninius narkotikus, kiti sakė pažįstantys užsikrėtusį asmenį arba užsikrėtę užsienyje, vienas vyriškis užsikrėtė naudodamasis prostitutės paslaugomis. Dažniausias užsikrėtimo būdas šiais metasi - heteroseksualūs santykiai", - sakė Kauno visuomenės sveikatos centro gydytoja epidemiologė Rita Butylkina.
Kauno mieste sergamumas šia liga nepalyginti mažesnis nei kituose šalies miestuose: šiuo metu Kaune gyvena 41 asmuo, užsikrėtęs ŽIV ar sergantis AIDS. Pasak specialistų, mažas užsikrėtusiųjų skaičius mieste nėra tapatus menkam pavojui. Todėl kiekvienas, turėjęs rizikingus lytinius santykius, nesaugiai padarytas tatuiruotes, nors kartą vartojęs intraveninius narkotikus ar iškilus kitai nors mažiausiai abejonei, privalo (galima ir anonimiškai) pasitikrinti dėl užsikrėtimo ŽIV. Juo labiau kad užsikrėtusieji šiuo virusu gali ilgus metus nejausti jokių ligos požymių.
Sveiki kūdikiai
Lietuvos AIDS centro duomenimis, iki šių metų lapkričio 1 dienos šalyje užregistruotos 99 ŽIV užsikrėtusios moterys. Pusantro karto daugiau jų nei praėjusiais metais užkrėtė ŽIV sergantys vyrai. Iš 99 užsikrėtusiųjų gimdė 5, viena iš jų - du kartus. Visi šeši užsikrėtusių moterų kūdikiai gimė sveiki. "Lietuvoje kūdikių sergamumo ŽIV statistika - džiuginanti. Tačiau tai, kad dauguma pavojinga infekcija užsikrėtusių lietuvių - reprodukcinio amžiaus moterys, negali nekelti medikų susirūpinimo", - Eltai sakė AIDS centro direktoriaus pavaduotojas Algimantas Trečiokas.
Pasak jo, išsitirti dėl ŽIV turi būti suinteresuotos visos būsimos mamos, o užsikrėtusiosios - būtinai naudoti efektyvias ŽIV infekcijos perdavimo profilaktikos priemones. Tinkamas gydymas tikimybę pavojingu virusu užkrėsti kūdikį nuo 30 procentų sumažina iki minimumo. Paaiškėjus, kad nėščia moteris užsikrėtusi ŽIV, jai skiriami reikiami medikamentai. Pagimdžiusi ji negali maitinti kūdikio savo pienu.
AIDS centro duomenimis, 19 iš 99 ŽIV nešiotojų moterų vertėsi arba verčiasi prostitucija ir gali užkrėsti savo partnerius.
Visi būdai pavojingi
Visuomenės sveikatos specialistai sako, kad ŽIV infekcija negalima užsikrėsti atsitiktinai, kaip peršalimu ar gripu, sergančiajam kosint ar čiaudint. Virusas neperduodamas per kempines, puodelius, drabužius ar telefonu, kraują siurbiančių vabzdžių, blakių, erkių ar utėlių įsisiurbimu. Pavojaus nekelia ir sergančiojo ašaros, seilės ar prakaitas. Todėl, anot specialistų, nereikia bijoti bendrauti su sergančiaisiais darbe, mokykloje ar namie.
Pasak specialistų, ŽIV užsikrečiama dviem pagrindiniais būdais: lytinio akto metu - vaginaliniu, analiniu ar oraliniu būdu - santykiaujant su užsikrėtusiuoju ir kraujo keliu - naudojant tuos pačius švirkštus ar adatas. Veriantis auskarus ar darantis tatuiruotes patariama eiti pas kvalifikuotą ir patikimą specialistą, kuris naudoja sterilius įrankius. Tikimybė lytinių santykių metu užsikrėsti ŽIV merginai yra apie 2,5 karto, o moteriai - 2 kartus didesnė nei vyrui nuo moters ar merginos.
Surasta galimybė
Besivystančiose šalyse 67 procentai ŽIV infekcijos ir AIDS atvejų registruojami tarp 15-24 metų žmonių. Iš visų užsikrėtusiųjų 64 procentai - jaunos moterys ir mergaitės. ŽIV infekcijos išaiškinimas - tai ne nuosprendis, o galimybė gauti vaistus, prailginančius gyvenimo trukmę ir pagerinančius jo kokybę. Taip pat galimybė apsaugoti artimuosius. AIDS sukelia virusas, vadinamas žmogaus imunodeficito virusu arba ŽIV. AIDS - akvizitinis (įgytas) imunodeficito sindromas - liga, kuri pažeidžia imuninės sistemos kūnelius. Imuninė sistema kovoja su infekcijomis. Kai imuninė sistema, susirgus AIDS, nepakankamai funkcionuoja, tada organizme vystosi grėsmingi sveikatos pakitimai, kurie visada baigiasi mirtimi.