Albertas ONIŪNAS
Praėjusį sekmadienį Alytaus apskrities Antano Juozapavičiaus šaulių rinktinės Druskininkų kuopos būstinėje nugriaudėjo granatos sprogimas. Per sprogimą buvo sunkiai sužeistas, o vėliau ligoninėje mirė moksleivis Giedrius Matulionis (17 m.). Tą dieną jaunųjų šaulių būrio vadas G. Matulionis jaunuolius supažindino su mokomąja granata F-1, populiariai vadinama citrinuke. Baigiantis pratyboms, kuopos vadas Aloyzas Motiejūnas pasiuntė jaunuosius šaulius tvarkyti aplinkos, o G. Matulioniui liepė padėti mokomąją granatą į seifą. Vėliau paaiškėjo, kad nurodymus davęs A. Motiejūnas buvo girtas. G. Matulionis, pasak liudytojo, bandė įkišti atgal granatos žiedą, kuris kažkodėl buvo ištrauktas, o netrukus ir nuaidėjo sprogimas. Po tragedijos Šaulių sąjungos vadai paskubėjo pareikšti, kad greičiausiai kažkas pakišo (įsuko) granaton kovinį sprogdiklį. Anot šaulių autoritetų, jei būtų sprogusi kovinė granata, iš medinio būstinės namo nieko nebūtų likę...
Apie granatas, iš ko jos susideda ir kuo skiriasi, kalbėjomės su Kauno Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono išminuotojų būrio specialistu seržantu Vitalijumi Korsakovu.
Išminuotojas klysta du kartus
- Kokios granatų rūšys yra populiariausios ir kam jos skirtos?
- Granatos būna puolamosios, ginamosios, dūminės ir specialiosios paskirties - su ašarinėmis dujomis ar šviečiančios. Dūminės reikalingos atsitraukiant, kad priešas nematytų tavęs per dūmų uždangą. Puolamosios granatos, kurių populiariausia yra RPG-5 yra neskeveldrinės, kad nesužeistų priekin bėgančio kario. F-1 yra ginamoji skeveldrinė granata. Ji metama į priešą kur nors pasislėpus, nes skeveldros laksto į visas puses.
- Iš ko susideda granata F- ?
- Tai yra iš ketaus ir plieno lydinio pagamintas gruoblėtas korpusas, kuriame yra apie 60 gramų trotilo. Iš viršaus į "citrinukę" įsukamas detonatorius kartu su rankenėle ir žiedu. Rankoje laikant granatą ir ištraukus žiedą sprogimas dar neįvyks, kaip daugelis mano. Tik po to, kai ją meti, rankenėlė, iki tol delno spausta prie granatos korpuso, atsilaisvina, pajuda iš vietos ir tada pradeda veikti detonatorius. Po 3-4 sekundžių įvyksta sprogimas.
- Ar tai reiškia, kad jei ištraukei granatos žiedą, bet apsigalvojai ją mesti, gali tą žiedą įstatyti atgal ir ramiai padėti granatą?
- Ne, tai pavojinga. Kai žiedas ištrauktas ir granata laikoma rankoje, rankenėlė gali pajudėti per kelias milimetro dalis ir to užteks, kad žiedas atgal nebus įstatytas, kaip buvo. Tokiu atveju reikia atsargiai apsukti granatą lipniąja juosta, kad rankenėlė taip ir liktų prispausta prie korpuso, o po to granatą sunaikinti. Aišku, tai daryti turime mes, civiliams nepatartina.
- Kuo skiriasi kovinė ir mokomoji granata?
- Mokomoji granata yra be sprogmens, jos korpuse būna skylė, o aplink korpusą - balta juosta. Prie granatos markės gali būti užrašyta rusiška raidė "U" arba "Učebnaja". Į mokomosios granatos sprogdiklius dedama ne sprogstamoji medžiaga, o, pavyzdžiui, dūminis parakas. Jam užsiliepsnojus, degimo dujos išeina per skylę korpuse.
- Vadinasi, nutrynus ar uždažius baltą juostą, mokomąja granata galima gąsdinti žmones?
- Taip. Kartą teko vykti į vieną gamyklą, kur darbuotojai rado granatą. Ji buvo mokomoji, tačiau baltos juostos nebuvo, o skylė korpuse buvo dailiai užlipdyta plastilinu. Tai supratau tik tada, kai paėmiau ją į rankas. Sakyčiau, pokštas buvo nevykęs.
- Ar į mokomąją granatą galima įsukti kovinį sprogdiklį. Jei taip, ar jis sprogdamas gali sudraskyti mokomosios granatos korpusą? Kiek pavojingas kovinis sprogdiklis?
- Kovinis detonatorius gali sprogti ir sužaloti žmogų. Prieš trejetą metų vienas kaunietis pensininkas tvarkė garažą ir tarp sūnaus daiktų rado granatos detonatorių. Jis bandė krapštyti vieną to aliumininio vamzdelio galą. Įvyko sprogimas, ir žmogus neteko trijų rankos pirštų. Šiaip jau aliuminio atplaišos gali rimtai sužaloti, patekusios į akį. Detonatorius sprogsta ne itin garsiai - tai panašu į pistoleto šūvį. Kovinį detonatorių įsukti į mokomąją granatą galima, tačiau tokiame korpuse, kaip jau sakiau, yra skylė, tad patys suprantate... Bet žaidimai su koviniu detonatoriumi vis tiek pavojingi sveikatai.
- Kai kurie asmenys teigia, kad nuo "citrinukės" sprogimo medinis pastatas gali sugriūti...
- Jokiu būdu, nebent tai būtų lauko tualetas. Sprogimas, skeveldros pavojingiausios patalpoje esantiems žmonėms. Sprogimo banga gali išdaužyti langus, išversti duris - ne daugiau.
- Žinant, kaip veikia granatos mechanizmas, galima traukti žiedą ir mesti ją uošvei - tepažaidžia...
- Matote, tos 3-4 sekundės yra palyginti ilgas laiko tarpas. Tad jei jūsų uošvė yra greitos reakcijos, ji mes granatą mylinčiam žentui atgal, o tada ji ir sprogs. Rimtai kalbant, rasto sprogmens apskritai geriau nejudinti iš vietos, o skambinti policijai. Pareigūnai iškvies mus. Daugelis žmonių dar įsitikinę, kad radę kokį sprogmenį ir paskambinę policijai bus apkaltinti nelegaliu sprogmenų laikymu. Taip nėra.
- Ar dažnai rastomis granatomis susižaloja vaikai, paaugliai?
- Neitin, jei kalbėtume tik apie granatas. Anksčiau jų buvo daugiau, kai iš Lietuvos traukėsi rusų kariuomenė. Vienas policininkas pasakojo, kad apie 1992 metus vaikai Kaune, prie VI forto buvusiame ką tik rusų paliktame dalinyje, aptiko visą dėžę kovinių F-1 granatų. Jie pasislėpė po tuomet ties žiedu stovėjusiu rusišku tanku ir mėtė granatas pravažiuojantiems automobiliams po ratais. Laimei, vaikai nežinojo, kad prieš metant reikia ištraukti žiedą. Policija juos greit sulaikė, viskas baigėsi gerai. Šiaip jau didelę klaidą daro tėvai, kurie, kur nors radę ar kitaip įsigiję kokį sprogmenį, paslepia namuose. Vaikai paprastai visada anksčiau ar vėliau tokias slėptuves aptinka ir tada iki nelaimės - vienas žingsnis. Sprogmenį bandoma krapštyti arba jis įmetamas į laužą. Po to pritrūksta kantrybės laukti sprogimo, einama artyn pažiūrėti ir ... 1999 metais prie Panemunės pėsčiųjų tilto granata susisprogdino pilietis, turėjęs šeimyninių problemų. Jis užgulė granatą, ištraukė žiedą. Tai buvo aiški savižudybė, nes šalia rastos šeimos nuotraukos.
Mokymai be sprogmenų
Pasiklausius specialistų aiškėja, jog Druskininkuose greičiausiai sprogo ne mokomoji granata su koviniu sprogdikliu, o elementari kovinė granata. Nuo sprogdiklio sprogimo tokių pasekmių (skylės sienose, stale, lubose, dauginiai sužeidimai jaunuolio kūne) būti tiesiog negalėjo. Žinoma, dabar Šaulių sąjungos vadai, pašiurpę nuo minties, kad ilgus metus mokymams buvo naudojama kovinė granata, bando tai neigti. O kuopos vadas pripažįsta apie granatas ničnieko neišmanąs. Tad žmogus galėjo ir nežinoti, ką demonstruoja jauniesiems šauliams.
Po šios nelaimės Šaulių sąjunga uždraudė organizacijos mokymuose naudoti granatas, minas ir kitus sprogmenis. Kritikuodamos šaulius sujudo ir partijos. Štai socialdemokratų išplatintame pareiškime sakoma, kad nors šios beprasmės nelaimės aplinkybės dar tik tiriamos, tačiau jau dabar galima būtų sakyti, kad nelaimės priežastis - netvarka Šaulių sąjungos struktūrose. Trint omenyje, kad kasmet Šaulių sąjungai iš valstybės biudžeto skiriama apie 2 milijonai litų, pagrįstai galima kalbėti apie neracionalų mokesčių mokėtojų pinigų naudojimą.