Ramutė PEČELIŪNIENĖ
- Apie visokius sukčius girdėjau ir per televiziją, ir per radiją, tačiau niekad nepagalvojau, kad ir mane gali taip skaudžiai apgauti, - guodėsi tik lazdelės pagalba galinti judėti aštuoniasdešimtmetė Liepelių kaimo (Deltuvos seniūnija, Ukmergės rajonas) gyventoja Jaronima Dudienė, tapusi apsukrios apgavikės auka. - Bet ką gi padarysi, tikriausiai tokia jau Dievulio valia...
Pinigai už žemę
Tą dieną J. Dudienė žinojo, jog "prie transformatorinės" turi atvažiuoti autoparduotuvė, tad ji ruošėsi eiti nusipirkti duonos. Sunkiai vaikštančiai senutei pasisiūlė padėti netolima kaimynė Ingutė. Senolė džiaugėsi tokia pagalba, nes kai eidavo pirkti duonos viena, ji virvele prie nugaros prisirišdavo tempiamą vežimėlį, o į rankas įsitverdavo po lazdą. Deja, tą rytą močiutė duonos taip ir nenusipirko. Jau besiruošiant žengti pro duris, kieman įsuko taksi automobilis. Iš jo iššokusi moteris, keistai ant akių užsimaukšlinta kepure, greitu žingsniu įžengė į skurdžius J. Dudienės namus ir iškart pareiškė, jog esanti iš slaugos namų. Gerai nusiteikusi, nepažįstamoji greitakalbe išdrožė, jog senutei paskirta globa. Esą ją pradės lankyti žmogus, kuris atneš vandens, malkų, sutvarkys gryčią, išplaus grindis, išskalbs drabužius. Vėliau apie tai pasakodama J. Dudienė prisipažino labai nudžiugusi ir suprato, jog viešnia viską apie ją žino - ne tik vardą, pavardę, bet ir tai, kad jai ypač reikalinga pagalba... Gražiai pakalbėjusi, moteris tarsi tarp kitko tuoj pat pareiškė, jog už visa tai reikia sumokėti tam tikrus mokesčius. Už būsimą pagalbą reikią duoti tik 50 litų, o dar 400 teks pakloti už tai, kad galėtų iš banko pasiimti 2 000 litų. Šie pinigai esą priskaičiuoti už žemę. Senolė kratė galvą bandydama paaiškinti, jog ji neturėjo jokios žemės ir jokių pinigų niekas negalėjo pervesti, tačiau viešnia greitai ją nutildė, skubindama kuo greičiau rengtis, pasiimti pasą ir kartu važiuoti į Ukmergę. Taip močiutės pasas ir 450 litų greitai atsidūrė nepažįstamos "geradarės" rankose, o senolė, iki galo gerai nesuvokdama, kas vyksta, širdyje džiaugėsi ją užklupusia netikėta sėkme ir įsiropštė kieme laukusį automobilį. Atvykus į Ukmergę, moteris atvedė J. Dudienę į centrinę miesto aikštę priešais teismo pastatą ir, pasodinusi ant suoliuko bei liepusi palaukti, greitai pasišalino. Senutė prisipažino, jog laukė labai ilgai, tačiau "slaugos namų atstovė" vis nesirodė. Visai sužvarbusi nuo šalčio ir gerokai išalkusi, J. Dudienė išdrįso užkalbinti pro šalį ėjusią moterį. Iš pradžių paklaususi, kiek valandų, netrukus jai pasiguodė, jog užsilaukė kažkur prapuolusios "geradėjos". Išgirdusi tai, ką papasakojo sulinkusi senolė, moteris iškart suprato, jog ši pateko į sukčių pinkles, ir patarė kuo greičiau eiti į policiją. Laimei, komisariatas buvo netoli... Kol uniformuoti pareigūnai išklausė J. Dudienę, kol surašė protokolą, visiškai sutemo. Tačiau nuskriaustoji nebuvo palikta likimo valiai - ją policininkai parvežė namo. Tas vakaras vienišai senutei buvo liūdnas kaip niekada.
Senolės namuose šeimininkavo plėšikai
Garbaus amžiaus moteris neslėpė, jog nusikaltėlių auka tapo jau ne pirmą kartą. Jai skaudžiausia dėl to, kad vienišų ir bejėgių žmonių nuo vagių, plėšikų bei sukčių niekas negali apginti... Senolė puikiai prisimena, kai ją vieną šių metų balandžio naktį prižadino didžiulis trenksmas. Išlaužę laukujas ir vidaus duris, vidun įsibrovė du vyrai. Vienas jų, pripuolęs prie nespėjusios iš lovos pakilti šeimininkės, liepė atiduoti pinigus. Išsigandusi senolė dar bandė aiškinti, jog nieko neturinti, tačiau tuoj pat pasipylė smūgiai, ją plėšikas puolė spardyti, daužyti galvą, todėl bejėgė šeimininkė buvo priversta atiduoti sunkiai sutaupytus vaistams ir juodai dienai skirtus 1350 litų. Pagrobę pinigus, išvertę kambarius, surišę sumuštą senutę ir prigrasinę niekam nesiskųsti, plėšikai pasišalino. Nors ir sunkiai, tačiau nukentėjėlė vis dėlto išsilaisvino. Sukaupusi paskutines jėgas apsirengė, pasišėrė savo ožkeles ir tiktai tada nuėjo pas artimiausius kaimynus... Pastarieji iškvietė policiją...
Močiutės namus nusiaubusius plėšikus Ukmergės rajono policijos pareigūnams pavyko išaiškinti, o teismas juos jau nuteisė... Paklausta, ar tinkamas bausmes paskyrė teismas, žilagalvė moterėlė graudenosi, jog 6-eri metai nelaisvės vienam iš ją spardžiusių ir pinigus pagrobusių nusikaltėlių - pernelyg menka bausmė. Kitas, kuris senutės nemušė, tiktai vertė namus, gavo vos dvejus metus nelaisvės... Esą jeigu būtų jos valia, visus tokius bjaurybes reikėtų naikinti kaip graužikus...
Senoliams į pagalbą ateina inspektoriai
Ukmergės rajono policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Komisariato atstovė spaudai Asta Krogertienė paaiškino, jog šiuo metu rajono apylinkių inspektoriams duotas nurodymas nuolat lankyti vienišus, atokiose vietovėse gyvenančius senukus. Jiems bus įteikti lankstinukai, kuriuose surašyti patarimai, kaip nepakliūti į sukčių pinkles. Sudarytame lankytinių žmonių sąraše - net 268 pavardės. Be abejo, tai gera iniciatyva, tačiau tokiais žmonėmis galėtų labiau pasirūpinti ir seniūnijų darbuotojai...
Sukčiai renkasi įvairius būdus
Panašiais metodais darbuojasi ir Pamario krašto sukčiai. Dar lapkričio pradžioje iš savo buto Pilies gatvėje, Klaipėdoje, paslaptingai dingo sunkiai vaikštantis 69 metų gyventojas Stasys Steponas Gedvilas. Šis vyriškis gyveno vienas, į lauką retai teišeidavo. Kartais pas jį apsilankydavo išgerti mėgstančios kompanijos. Praėjusią savaitę vienišių atėjo aplankyti jo dukra, tačiau tėvo namus rado tuščius. Tėvas buvo paslaptingai dingęs. Tik tada kaimynai paaiškino matę, kaip prieš keletą dienų du nepažįstami vyrai, įsisodinę S. S. Gedvilą į taksi automobilį, kažkur išsivežė. Nuo to laiko jo niekas nematė. Dukrai beliko kreiptis į policiją ir prašyti paskelbti pradingėlio paiešką.
Netrukus pradėjo ryškėti "paslaptingas pagrobimas". Į pradingėlio dukrą kreipėsi nepažįstamas vyriškis, pareiškęs, jog norįs pirkti jos tėvo butą, tačiau tam trukdantys nesutvarkyti palikimo dokumentai. Paaiškėjo, kad po S. S. Gedvilo žmonos mirties niekas iš jos artimųjų nepriėmė palikimo, todėl dalis buto vis dar priklausė dukrai. Keisčiausia buvo tai, kad tas vyriškis turėjo pradingėlio pasirašytą įgaliojimą, leidžiantį tvarkyti visus jo turtinius reikalus. Pradėjus narplioti šias aplinkybes, netrukus Palangoje, viename bute, buvo aptiktas ir S. S. Gedvila. Šis garbaus amžiaus vyras buvo gerokai apkvailintas žadant jam išlaikymą iki gyvos galvos. Į pareigūnų rankas pateko du vyrai, kurie pagrobė senuką. Tai individualios įmonės savininkas V. Vanagas (34 m.) ir net septynis kartus praeityje teistas jo geras pažįstamas Nerijus Vitkus. Klaipėdos rajono apylinkės teismas, įtaręs sukčiavimu, N. Vitkų leido suimti mėnesiui. Jo bendrininkui kardomoji priemonė nepaskirta, motyvuojant, jog jis turi nuolatinę gyvenamąją vietą, dirba, išlaiko mažamečius vaikus. V. Vanagas yra dviejų parduotuvių Akmenėje savininkas.
Policijos pareigūnai Panevėžyje sulaikė du įtariamuosius, apgaule iš pagyvenusių žmonių viliojusius pinigus. Penktadienį buvo sulaikytas Mažeikių rajono gyventojas V. Žilinskas (29 m.). Jis iš 78 metų panevėžietės apgaule išviliojo 400 litų. Vyriškis kėsinosi paimti dar 3 tūkst. litų, bet jį sulaikė policijos pareigūnai.
Įtariamasis įkliuvo pranešdamas apie daromą nusikaltimą. Panevėžio miesto apylinkės teismas įtariamajam V. Žilinskui skyrė suėmimą 10 parų.
Šeštadienį įkliuvo 23 metų panevėžietis Tomas Diponas. Jis iš 72 metų panevėžietės apgaule bandė išvilioti 1 000 litų. Įtariamasis sulaikytas. Sulaikytieji gerai žinomi policijai, anksčiau nesyk teisti.