Pavasarį dailiosios lyties atstovės tiesiog nebegali pažiūrėti į saldumynus ir vartoja tik neriebų kefyrą. Be to, dauguma jų įsitikinusios, kad kuo daugiau numes svorio, tuo bus laimingesnės. Deja, suliesėjimas (čia nekalbama apie dietos laikymąsi dėl nutukimo) neatneša laimės. Tragedija, įvykusi nedideliame Rusijos šachtininkų miestelyje Gulove, - graudus mirtinos kovos dėl puikios figūros pavyzdys.
Technikumo bendrabučio kambaryje, kur buhaltere mokėsi Lena Lukeča, stovi tvarkingai paklota lova. Joje Lena praleisdavo didžiąją laiko dalį vartydama madų žurnalus. Jai, tokiai liesutei, net buvo sunku vaikščioti. Būdama 155 centimetrų ūgio, ji vos svėrė 30 kilogramų. Net paskaitose Lena daugiausia snūduriuodavo.
- Jai buhalterija buvo neįdomu. Ji norėjo tapti visažiste, - pasakojo Lenos bendrakursė Galina Kostanova. - Bet jos mama - buhalterė, tad niekur kitur dukrai mokytis neleido.
- Lena norėjo būti graži, - prisimena bendrakursė Ira Inanikova. - Ji pasakojo, kad liesinosi norėdama patikti savo vaikinui. Jis pas ją atvažiuodavo iš Sočio, sakė greit ją vešiąsis pas save. Mes vis stebėdavomės Lenos noru numesti svorio. Mėginome atkalbėti. Bet ji buvo įsitikinusi: kuo smulkesnė, tuo patrauklesnė.
- Jai iš bado net regėjimas sutriko. Aš vis stebėdavausi, kaip galima tiek mažai valgyti. Suvalgys pusę samčio sriubos - ir jau soti. Iš namų visai savaitei atsiveždavo porą sumuštinių ir valgydavo kasdien po kąsnelį, - pasakoja Galia, gyvenusi su Lena viename bendrabučio kambaryje. - O vėliau prasidėjo dar keistesni dalykai - jai ėmė vaidentis dvasios.
- Taip, ji nuolat sapnuodavo kažkokius demonus ir velnius. Jai atrodydavo, kad ant spintelės vis tupi velnias. Gal tai būdavo haliucinacijos nuo bado? - sakė bendrakursė Liuda Skvorcova. - Mes net ėjom į cerkvę, net kambarį šventinom.
Keista, kad visą šį laiką nei bendrakursės, nei artimieji nesuprato, jog Leną reikia ne švęstu vandeniu šventinti, o vesti pas gydytoją.
Kovo pabaigoje mergina taip nusilpo, kad pasiėmė akademinių atostogų ir grįžo namo. Pasidarė taip, kad Lenos organizmas pradėjo atmesti bet kokį maistą - vos mergina ką nors nurydavo, tuoj pat viską išvemdavo. Medicinine kalba tai vadinama neurotine anoreksija. Motina su patėviu vedė Leną ir pas psichiatrus, ir pas endokrinologus, tie pakalbėdavo apie dietos žalą, bet tai nedavė jokios naudos. Kai mergina pradėjo kliedėti ir netekti sąmonės, artimieji ją nuvežė į Rostovą. Į mokslinį gydymo ir profilaktikos centrą "Feniksas" Leną įnešė ant rankų. Garsus psichiatras Aleksandras Buchanovskis skėstelėjo rankomis - merginai jau reikėjo ne tik psichiatrų, bet ir reanimatologų pagalbos. Lena buvo skubiai nuvežta į ligoninę. O rytą gydytojai motinai ir patėviui pranešė, kad Lenos jau nebėra. Motina nualpo.
- Skrodimas parodė, kad merginai atrofavosi visos vidaus sekrecijos liaukos, - papasakojo vyriausiasis Gukovo centrinės ligoninės gydytojas Borisas Kotovas.
- Mes darėme viską, ką galėjome. Mergina žuvo nuo išsekimo, nes buvo išsivystęs endokrininis nepakankamumas, - paaiškino Reanimacijos skyriaus vedėjas Dmitrijus Panovas.
Į Lenos laidotuves susirinko visi bendrakursiai.
- Dėl visko kaltos reklamos! - baisėjosi Lenos draugo tėvas šachtininkas Nikolajus Kozlovas. - Visur tik ir rašoma apie visokiausias dietas ir liesinimosi priemones. Dėl to merginos ir žūsta!
O to išsvajoto vaikino iš Sočio, dėl kurio Lena taip kankinosi, kapinėse taip niekas ir nepamatė.
Kuo pavojingos dietos?
Daugelis paauglių mergaičių kenčia neva dėl per didelio svorio. Jos pasiryžusios suliesėti bet kokia kaina. Dabar madingos "neriebios dietos", kai riebalų per dieną suvartojama vos 60-70, o kartais ir 20-30 gramų. Valgoma tik neriebūs jogurtai, geriamas liesas kefyras, vartojami tik vaisiai ir daržovės, neretai apskritai badaujama. Nė vienas normalus dietologas nerekomenduos visiškai atsisakyti riebalų, nes riebalai būtini lytinių hormonų sintezei. Badaujant organizmas aprūpina maitinamosiomis medžiagomis tik pačias svarbiausias sistemas - galvos smegenis, širdį, plaučius. O lytinė sfera tarsi išjungiama. Dėl to daugelis "modelių" merginų kenčia nuo hormoninių sutrikimų, joms gresia nevaisingumas. Lytinių sutrikimų atsiranda, kai per mėnesį netenkama 10 ir daugiau procentų kūno svorio.
Psichoterapeutai tvirtina, kad masinis moterų siekimas suliesėti susijęs su modeliais. Pati žinomiausia iš jų - Keit Mos - tarsi padėjo pagrindus naujam modelio tipui. Jos neįprastas liesumas Anglijoje sukėlė paauglių, siekiančių turėti tokią figūrą kaip Keit Mos, tėvų protestą. Vien 1999-aisiais dėl šios priežasties mirė daugiau kaip 18 000 jaunų anglių.
Amerikos dainininkei M. Keri prieš dvejus metus buvo diagnozuotas išsekimas. Ji priklauso K. Mos, Dž. Kid, K, Elson, V. Bekhem, K. Flkokhart, U. Turman, K. Koks, sekinančių save badu, gretoms.