Popieriumi prekiaujančios bendrovės "Lukas" vadovas ir savininkas Vidmantas Matulaitis nuo rugsėjo mėnesio kalinamas viename Minsko kalėjimų - lietuvis apkaltintas tarptautinės kriminalinės grupuotės įkūrimu.
Kaip rašo dienraštis "Lietuvos rytas", jokių vilniečio kaltės įrodymų nepateikianti Baltarusijos prokuratūra už jo paleidimą pareikalavo 200 tūkstančių JAV dolerių (apie 555 tūkstančius litų).
Jei verslininko šeima nesutiks V.Matulaičiui gresia 10 metų įkalinimas.
Bendrovė "Lukas", kurios metinė apyvarta siekia 20 milijonų litų, importuoja bei kaimyninėms šalims parduoda popierių.
Praėjusių metų rugsėjį į Baltarusiją buvo nuvežta įprasta popieriaus siunta. "Luko" produkcijos užsakė kelios šios šalies bendrovės.
Baltarusijos pareigūnams sukėlė įtarimų sieną kirtusio popieriaus krovinio vertė. Pagal jos dydį yra skaičiuojami mokesčiai.
Anot pareigūnų, įvežamo popieriaus vertė buvo didesnė, nei bandyta deklaruoti. Be to, neatitiko prekių kodai.
"Nereikia būti ypač svarbių bylų tardytojui, kas suprastum, jog Baltarusijos importuotojai, o ne Lietuvos eksportuotojai yra suinteresuoti sumažinti muito ir kitus mokesčius", - dienraščiui tvirtino V.Matulaičio brolis Arvydas, bendrovėje "Lukas" dirbantis prekybos direktoriumi.
Pasak jo, bendrovė laikosi Lietuvoje galiojančios prekių kodų suteikimo tvarkos, pagrįstos ES reikalavimais.
Tuo tarpu eksportuojant popierių į Baltarusiją verslininkams teko pasikliauti šios šalies užsakovų informacija apie kodus.
Baltarusijos prokuratūroje apklausti kai kurie užsakovai pripažino, kad jie kartais sąmoningai klaidindavo "Luką" koreguodami prekių muitinės kodus.
Į kaimyninę šalį rugsėjį nuvykęs V.Matulaitis ketino susitikti su verslo partneriais bei aptarti tolesnį bendradarbiavimą.
Rugsėjo 24 dieną verslininkui grįžtant namo, prie pat Lietuvos sienos jo automobilį sustabdė ginkluoti pareigūnai. Bendrovės vadovas iškart buvo suimtas ir nuvežtas į Minsko kalėjimą.
Apstulbusiam Lietuvos verslininkui buvo pareikšti kaltinimai suorganizavus tarptautinę kriminalinę grupuotę.
Šios šalies pareigūnai tvirtino, kad V.Matulaitis surengė sąmokslą kartu su Baltarusijos valstybinio muitinės komiteto bei Minsko regioninės muitinės atsakingais pareigūnais. Iškart po lietuvio suėmimo Baltarusijos teisėsauga viešai paskelbė, kad ką tik nutraukta tarptautinės kriminalinės grupuotės veikla, kuriai vadovavo V.Matulaitis.
Įvardyta ir Baltarusijai lietuvio neva padaryta žala - 1,5 milijardo baltarusiškų rublių (beveik 2 milijonai litų).
Derybose dėl verslininko išlaisvinimo dalyvaujantis Lietuvos ambasados Baltarusijoje konsulas Marijus Nemanis teigė, jog pavyko sumažinti reikalaujamą sumą.
"Aukšti prokuratūros vadovai mane užtikrino, kad jei pinigai bus sumokėti, V.Matulaičiui kaltinimai bus sumažinti ir jis galės vykti namo",. - teigė konsulas.
Verslininko brolis A.Matulaitis neslėpė, kad jaučiasi reketuojamas.
"Tai valstybinis reketas. Kitaip to negalėčiau pavadinti. Baltarusiai mano, kad visi lietuviai turi daug pinigų, todėl juos galima tokiais būdais pamelžti", - teigė verslininko brolis.
Lietuvos ambasados Baltarusijoje žiniomis, V.Matulaitis yra kilnojamas iš kameros į kamerą. Verslininkui teko sėdėti kartu su kriminaliniais nusikaltėliais, taip pat - su dėl tos pačios bylos suimtais muitininkais.
"Keista ir tai, kad toje pačioje byloje kaltinti baltarusiai jau yra laisvėje. Kalėjime sėdi tik lietuvis - bendrovės vadovas", - piktinosi įkalintojo brolis.
Lietuvos ambasados konsulas M.Nemanis tvirtino, jog bylą kuruoja Baltarusijos generalinė prokuratūra.
Specialiai dėl šios bylos į Lietuvą buvo atvykęs Baltarusijos generalinės prokuratūros ypač svarbių bylų tardytojai.
Įkalintojo giminaičiai yra informuoti, kad įtaką V.Matulaičio išlaisvinimui gali padaryti tik aukščiausi Baltarusijos valdžios pareigūnai.
Beje, penktadalis Baltarusijoje įkalintų asmenų - verslininkai.
Yra žinoma keletas versijų, kodėl lietuvis pateko į aukštų Baltarusijos pareigūnų nemalone. Viena versijų - konkurentai.
"Negalime atmesti, jog visa tai suorganizavo "Luko" konkurentai Baltarusijoje. Juk panašių dalykų yra nutikę Rusijoje", - spėjo konsulas M.Nemanis.
Tardymas Baltarusijoje gali tęstis 18 mėnesių, o dar pusmetį - teismas.
Pasak konsulo M.Nemanio, šis atvejis gali išgąsdinti dideli dalį Lietuvos verslininkų, ketinančių brautis į Baltarusijos rinką.
"Verslas čia yra kontroliuojamas, todėl visa ši istorija lietuviams gali būti pamoka", - teigė konsulas.
BNS