Sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas prevenciškai rekomenduoja gydytojams atkreipti dėmesį į asmenis, kurie kreipiasi medicinos pagalbos dėl klinikinių simptomų, kai galima įtarti paslaptingą ūmią virusinę ligą. Rekomendacijos perduotos sveikatos priežiūros įstaigų vadovams.
Nuo vasario pabaigos plintančią paslaptingą virusinę ligą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pavadino sunkiu ūmiu respiraciniu sindromu (SŪRS). Nors virusologinius tyrimus įvairiose šalyse vykdo vienuolika laboratorijų, ligos sukėlėjas dar neidentifikuotas.
PSO duomenimis, Vietname, Tailande, Filipinuose, Singapūre, Honkonge, Indonezijoje, Kinijoje, Kanadoje, JAV užregistruoti 167 SŪRS atvejai, iš kurių 9 baigėsi mirtimi. Daugiau kaip 90 proc. pacientų yra medicinos darbuotojai. Medikams nurodyta atkreipti ypatingą dėmesį į pacientus, kai pagal simptomus galima įtarti SŪRS.
Kokie tie simptomai? Didesnė negu 38 laipsniai pagal Celsijų kūno temperatūra, kvėpavimo sutrikimai, galvos, raumenų, gerklės skausmas, bendras negalavimas, apetito praradimas, pykinimas, bėrimas ir diarėja, taip pat paciento epidemiologinė anamnezė - kelionės į šalis, kuriose užregistruota SŪRS.
Įtarus SŪRS, ligonį būtina skubiai guldyti į specializuotą infekcinių ligų ligoninę, izoliuoti specialioje palatoje, kuri aprūpinta reikiama technika, taikyti standartines izoliacines priemones, kurios taikomos sergantiems sąlyčio būdu ir per orą (dalelėmis) plintančiomis užkrečiamosiomis ligomis. Medicinos personalą būtina aprūpinti asmeninėmis saugos priemonėmis.
Apie kiekvieną įtariamą SŪRS atvejį šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigos įpareigotos informuoti teritorinį visuomenės sveikatos centrą, užtikrinti su ligoniu kontaktavusių asmenų medicininį stebėjimą ir izoliavimą. Jūrų ir oro uostuose vykdant medicininį karantininį patikrinimą, būtina atkreipti dėmesį į keleivius ir įgulos narius su minėtais simptomais, išsiaiškinti, ar pastaruoju metu jie nesilankė šalyse, kuriose yra užregistruota šios paslaptingos ligos atvejų, ar nekontaktavo su sunkiu ūmiu respiraciniu sindromu sergančiu ligoniu.
Gyventojų migravimas kol kas neribojamas.
ELTA