Ministerijos nėra linkusios pritarti išskirtinėms Nepriklausomybės Akto signatarų pensijoms, kadangi tai išbalansuotų ir taip sudėtingą valstybinių pensijų sistemą, tačiau siūlo Vyriausybei priimti politinį sprendimą.
Seimo nario Kazio Bobelio parengtame įstatymo projekte siūloma signatarams ir deputatams, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus arba dėl sveikatos būklės tapusiems invalidais, taip pat nustojusiems eiti valstybės politiko pareigas ar išėjusiems iš valstybinės tarnybos ir nutraukusiems darbo sutartį, skirti 80 proc. Seimo nario pareiginės algos dydžio signataro pensiją - šiuo metu tai sudarytų 3268 litus.
Parlamentaras savo siūlymą grindžia Latvijos ir Estijos pavyzdžiais, tačiau neargumentuoja, kodėl ši pensija turėtų sudaryti būtent 80 proc. Seimo nario algos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atkreipia dėmesį, jog šiose šalyse galiojančios pensijų sistemos gerokai skiriasi nuo Lietuvos - Latvijoje ar Estijoje asmuo gali gauti tik vieną pensiją, o Lietuvoje - net iki keturių. Tai reiškia, kad kai kurie signatarai turėtų teisę gauti ne tik signataro pensiją, bet ir pirmojo laipsnio valstybinę pensiją (552 litai), jei tokia buvo paskirta, bei valstybinio socialinio draudimo ar invalidumo pensijas, nes asmens teisė gauti "Sodros" pensiją grindžiama įmokų mokėjimu.
Pirminiais skaičiavimais, biudžetui tai kasmet kainuotų maždaug pustrečio milijono litų. Šiuo metu yra 57 pensinio amžiaus signatarai ir deputatai, iš kurių 20 dirba valstybinėje tarnyboje. Šeši signatarai yra mirę, tad jų našlėms, pagal siūlomą projektą, būtų mokama pusė signataro pensijos.
Galiojantys teisės aktai numato, kad didžiausia valstybinė pensija yra skiriama asmeniui, baigusiam eiti prezidento pareigas - 50 proc. prezidento darbo užmokesčio. Pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinės pensijos atitinkamai sudaro 552 ir 276 litus, nukentėjusiųjų asmenų valstybinių pensijų dydis svyruoja 103,5 iki 552 litų, artistų mėnesio renta sudaro 500 litų, o vidutinis mokslininkų valstybinės pensijos dydis yra apie 340 litų. Pareigūnų ir karių bei teisėjų pensijos priklauso nuo darbo stažo ir gauto atlyginimo, tačiau drauge su "Sodros" mokama pensija jos negali viršyti 1,7 tūkst. litų.
Vyriausybei pateikusios išvadą dėl K. Bobelio parengto įstatymo projekto Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijos abejoja šio įstatymo tikslingumu ir atkreipia dėmesį į tai, jog daugelis projekte numatytų socialinių garantijų signatarams jau yra įteisintos galiojančiuos teisės aktuose. Ministerijos taip pat siūlo Vyriausybei bei Seimui ieškoti kitų paramos būdų.
Socialinės garantijos Nepriklausomybės akto signatarams yra numatytos daugelyje dokumentų - pavyzdžiui, Valstybinių pensijų įstatyme įtvirtinta teisė gauti pirmojo laipsnio valstybinę pensiją, Žemės reformos įstatyme - ne aukciono tvarka gauti sklypą namo statybai pageidaujamame mieste, Diplomatinės tarnybos įstatyme - teisė gauti diplomatinį pasą ir pan.
ELTA