• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkų lakūnai liko be vadų

Genadijus SKRIPKA

Dėl trečiadienį vakare įvykusios skaudžios tragedijos Lenkijoje buvo paskelbtas trijų dienų nacionalinis gedulas. Per karinio lėktuvo katastrofą žuvo 20 kariškių, tarp jų - keli geriausi Lenkijos karo pilotai ir karinių oro pajėgų (KOP) vadovybės nariai. Likimo ironija - lėktuve buvę kariškiai iš šalies sostinės į savo dalinius skrido po Varšuvoje vykusios konferencijos, skirtos skrydžių saugumui.

REKLAMA
REKLAMA

Lėktuvo CASA katastrofa įvyko maždaug kilometras nuo Miroslaveco karinio oro uosto, esančio Lenkijos šiaurės vakaruose. Orlaivis nukrito iš kelių šimtų metrų aukščio, kliudė oro uostą supančio miško medžius ir užsiliepsnojo.

REKLAMA

Kai kurie keleiviai kariškiai jau buvo išlipę iš lėktuvo per ankstesnius nusileidimus. Iš Varšuvos po konferencijos išskridęs lėktuvas jau buvo nusileidęs Povidzo bazėje ir Kšesino oro uoste netoli Poznanės.

Tarp aukų - ir Lenkijos KOP brigados generolas 47 metų pilotas Andržejus Andžejevskis, vadovavęs pirmajai taktinės aviacijos brigadai, dislokuotai Svidvino vietovėje. Žuvęs generolas daugeliui lenkų buvo gerai žinomas - prieš 4 metus jis išgarsėjo išvengęs mirties per pratybas. Tuomet jo pilotuojamą lėktuvą per karines pratybas virš Baltijos jūros netikėtai pamušė Lenkijos KOP raketa. A.Andžejevskis sugebėjo katapultuotis iš pamušto lėktuvo, parašiutu nusileido į jūrą ir Baltijos paviršiuje išsilaikė pusantros valandos.Generolas tuomet kalbėjo, kad ištrūko iš mirties nagų, ir žadėjo gyventi šimtą metų. Lenkija įsigijusi dešimt naujų orlaivių CASA, kuriuos gamina Europos aeronautikos, gynybos ir kosmoso kompanija EADS. Šiais kariniais transporto lėktuvais gali skristi 70 žmonių. Dvimotoris orlaivis gali skristi 450 km per valandą greičiu ir, nepasipildęs degalų, nuskristi iki 2200 km. Iki šiol tokio tipo lėktuvai niekada nebuvo sudužę. Kol kas pateikiamos trys katastrofos hipotezės: blogos oro sąlygos, techniniai gedimai ir piloto klaida. Jau šifruojamos lėktuvo juodosios dėžės, kad būtų galima nustatyti tikrąją lėktuvo sudužimo priežastį.

* Skaudžiausia lėktuvo katastrofa Lenkijoje įvyko 1987 metų gegužės 9 dieną Varšuvoje. Sostinės pakraštyje esančiame Kabatų miške nukrito į Niujorką skridęs aviakompanijos "Lot" lėktuvas - sovietų gamybos Il - 62M. Tais metais tai buvo didžiausia pasaulyje lėktuvo katastrofa - žuvo 172 keleiviai ir 11 įgulos narių. * 1980 metais leisdamasis po skrydžio iš JAV, likus vos 600 metrų iki Okencų oro uosto tako, dėl variklio gedimo sprogo lėktuvas Il - 62. Žuvo visi 87 juo skridę žmonės, tarp jų - garsiausia tuo metu Lenkijos dainininkė Anna Jantar ir JAV nacionalinės bokso rinktinės nariai. * 1973 metais leisdamasis Ščecino oro uoste dėl apledėjimo sudužo vyriausybinę delegaciją gabenęs lėktuvas An-24. Tarp 20 žuvusiųjų buvo tuometės Čekoslovakijos vidaus reikalų ministras ir Lenkijos vidaus reikalų viceministras. * 1969 metais dėl pilotų ir navigatorių kaltės sudužo iš Varšuvos į Krokuvą skridęs lėktuvas An-24 su 53 keleiviais. * 1962 metais Okencų oro uoste dėl apledėjimo leisdamasis sudužo lėktuvas, iš Briuselio skraidinęs 33 keleivius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų