Irena ZUBRICKIENĖ
Vilkaviškio rajono apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą ir paskelbė nuosprendį, kuriuo aktyviai domisi net Vokietijos žiniasklaida. Frankfurte prie Maino gyvenančio milijonieriaus žmona Daiva Ohms (30 m.), Kybeikių kaime (Vilkaviškio r.) ir šiandien tebegyvenančios Rūkštelių šeimos atžala, buvo priversta daugiau nei mėnesį praleisti už grotų. Galima teigti, jog toks likimas Vokietijos didmiestyje gerai žinomą moterį ištiko tik Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare.
Siuvėja sulaikyta pasienyje
1998 metų spalį Daiva Rūkštelytė, tuomet gyvenusi Vilkaviškio rajone ir dirbusi siuvimo fabrike bei aktyviai mokiusis specialiuose vokiečių kalbos kursuose, buvo sulaikyta Lietuvos ir Rusijos pasienyje, nes akylūs Kybartų užkardos pasieniečiai pastebėjo, jog valstybės sieną Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities link ketinanti pereiti mergina pateikė suklastotą pasą. Įstatymus pažeidusiai (naudojosi suklastotu pasu ir pasikėsino neteisėtai pereiti valstybės sieną) merginai buvo iškelta baudžiamoji byla - kaltinamoji pasirašė pasižadėjimą niekur neišvykti. Tačiau Daiva po mėnesio, kaip ir buvo seniai planavusi, išvyko į Vokietiją. Šįkart - su tikruoju savo pasu, be jokių kliūčių gavusi Vokietijos vizą. Šiandien galima tik stebėtis, kodėl Lietuvos teisėsaugininkai ir pasieniečiai tuokart taip žioplai pražiūrėjo privalėjusią iš Lietuvos kojos nekelti vilkaviškietę.
Vilkaviškio pareigūnai, tais 1998-aisiais apsižiūrėję, kad jau nebėra ką nuteisti, ir sužinoję, jog Daiva Rūkštelytė apsigyvenusi Vokietijoje, merginos artimiesiems perdavė, jog ji ieškoma, ir oficialiai kreipėsi į kolegas Vokietijoje dėl šios bėglės. Daugiau nei penkerius metus vokiečių teisėsaugininkai į lietuvių prašymus nereagavo. Padėtis pasikeitė tik šių metų pavasarį, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare.
Milijonieriaus žmona sulaikyta Vokietijoje
Nuo to laiko, kai netrukdoma išvyko į Vokietiją, Daiva nė karto nebuvo atvykusi į Lietuvą, kur gyvena jos tėvai, vyresnysis brolis, jaunėlė sesuo bei kiti artimieji. Dabar moteris aiškina, kad tiesiog tokios susiklosčiusios šeimyninės aplinkybės (šiek tiek padirbusi aukle, 1999-aisiais Lietuvos bėglė ištekėjo už Vokietijos piliečio Matiaso Ohmso (dabar 59 m.), Frankfurte prie Maino žinomo milijonieriaus, garsaus futbolo klubo prezidento, ir tapo darbo rūpesčių nekamuojama namų šeimininke), tačiau labiau tikėtina, jog Lietuvos įstatymus pažeidusi Daiva paprasčiausiai baiminosi vykti į gimtinę, kur buvo laukiama teisėsaugininkų.
Šių metų gegužės 25-osios rytą, vos po šeštos valandos, ponai Ohmsai atvėrė savo namų duris nekviestiems ir netikėtiems ankstyviems svečiams - Vokietijos teisėsaugininkams. Šie sulaikė Daivą pagal ekstradicijos dokumentus (pagal tarptautinės teisės aktą, kai viena valstybė perduoda kitai savo teritorijoje sulaikytą pirmosios valstybės nusikaltėlį). Garsioji didmiesčio ponia buvo uždaryta Vokietijos kalėjime - iš čia ją turėjo pasiimti Lietuvos teisėsaugininkai. "Pasimatymas" moteriai prailgo, nes lietuviai ją pasiėmė tik birželio 29-ąją, po 34 parų. Anot pačios Daivos, karksoti Vokietijos belangėje ji buvusi priversta dėl Lietuvos pareigūnų abejingumo ir nerangumo, kurie visiškai neskubėjo, nes tuo metu jiems buvę svarbiau "garsiai atšvęsti Jonines". Į Lietuvą pargabenta bėglė dar vieną parą praleido Marijampolės areštinėje.
Baudą mokėti atsisakė
Sulaikytai Daivai Ohms buvo oficialiai pranešta, kad Vilkaviškio teisėsaugininkų sprendimu jai, pačiai teisme nedalyvaujant (kaip sakoma, už akių), už senas "nuodėmes" paskelbtas baudžiamasis įstatymas, kuriuo paskirta 50 MGL (minimalaus gyvenimo lygio) dydžio bauda - 6 000 litų. (Tai įmanoma pagal šiuo metu galiojantį Lietuvos baudžiamąjį kodeksą.) Moteris pripažino, kad tokia suma jai, milijonieriaus žmonai, tik lašas jūroje, tačiau vykdyti baudžiamąjį įstatymą atsisakė, pačios teigimu, dėl principų ir ambicijų. Daiva Ohms įsitikinusi, kad "už tokius lengvus nusikaltimus" bausmę ji jau atlikusi su kaupu, kai buvusi suimta Vokietijos kalėjime. Moteris, pasitarusi su vyro pasamdytais Vokietijos advokatais, nutarė pati kreiptis į Vilkaviškio teismą ir ryžosi stoti prieš jį už beveik šešerių metų senumo nusikaltimus.
Gudri teisiamosios "išpažintis"
Daiva, Vilkaviškio teisme nuolat demonstruodama išskirtinę savo padėtį jos dabartinėje gyvenamojoje aplinkoje, prisiminė praeitį, kai užkliuvo Lietuvos teisėsaugininkams. Moters teigimu, 1998-ųjų pavasarį ją, Marijampolės turguje besidairiusią naujų drabužių, užkalbino vienas prekeivis ir pasisiūlė padaryti jai pasą. Jaunai merginai esą pasirodė tiesiog įdomu turėti dokumentą su svetima pavarde. Kadangi tuo momentu Daiva rankinėje turėjusi ir savo nuotrauką, nemąstydama akimirksniu ją atkišusi nepažįstamajam. Dabar moteris tikino net nesitikėjusi, jog vyriškio pasiūlymas greitai būsiąs realizuotas.
- Po savaitės tą vyrą vėl sutikau turguje, - teisme pasakojo D. Ohms. - Jis padavė pasą, kuriame buvo įklijuota mano nuotrauka. Kai atsiverčiau, buvo labai linksma - nuotrauka mano, o pavardė - kažkokios Laimutės Marcinkienės. Be to, buvo įrašyta, kad tai Laimutei 32 metai, o man tada buvo 25-eri. Tiesiog pokštas, ir tiek!
Skaitytojui turbūt bus sunku įsivaizduoti mažu uždarbiu nepatenkintą siuvėją, kuri lengva ranka mokėtų 100 JAV dolerių už "pokštą" (ši suma užfiksuota Daivos Rūkštelytės pirminiuose parodymuose), tačiau Daiva teismui pateikė būtent tokią versiją ir tikino nebeprisimenanti, kiek sumokėjusi paslaugiam nepažįstamajam.
- Tas pasas man taip ir būtų likęs tik suvenyras, - teisme toliau mulkino klausančiuosius Daiva, - tačiau po pusmečio jo man prireikė atsitiktinai - tada ir įkliuvau pasienyje.
Daiva su svetimu pasu įkliuvo, kai su tuometiniu savo sugyventiniu Romu Žemaičiu, jos teigimu, svečiavosi Kybartuose (Vilkaviškio r.) pas Romo gimines ir po vakarienės sumanė nukakti į netolimą užsienį - Karaliaučiaus (Kaliningrado) sritį - nusipirkti pigesnių degalų. Anot Daivos, tik bestovėdama eilėje ji "apsičiupinėjusi", kad neturi tikrojo savo paso, kuris tuo metu buvęs paliktas vienoje firmoje Vokietijos vizai gauti. Tada prisiminusi "suvenyrą" ir... juo pasinaudojusi! Bandymas buvęs nesėkmingas.
- Buvau labai jauna, naivi, lengvabūdė - ką iškrėtusi supratau tik tada, kai mane sulaikė pasieniečiai, - teisme gudriai atviravo Daiva ir nuolat atsiprašinėjo teismo už savo padarytą esą klaidą.
Į Vokietiją - net neaplankiusi namų
Daivos Ohms "jaunystės klaidas" Vilkaviškio teismas įvertino 36 paromis arešto ir pripažino, kad moteris, Vokietijoje ir Marijampolės areštinėje už grotų praleidusi lygiai tiek parų, laikytina jau atlikusi teismo paskirtą bausmę už tai, kad prieš pusšeštų metų pasinaudojo suklastotu pasu ir pasikėsino nelegaliai pereiti valstybės sieną. Mokėti 6 000 litų baudą, kuri buvo paskirta prieš kelias savaites, Vokietijoje gyvenančiai lietuvaitei nebereikės. Daiva, apie savo likimą nugalėtojos intonacijomis oriai dėsčiusi ir mielai pozavusi žurnalistams, kuriuos pati kvietėsi į teismą, sakė nuosprendžiu likusi patenkinta. Netgi galima sakyti, kad teismas išgarsintai bėglei buvo labai draugiškas - bylą išnagrinėjo labai greitai, net nuosprendį paskelbė po kelių valandų, nors buvo žadama jį skelbti visai kitą dieną. Po teismo posėdžio Daiva gyrėsi tokio operatyvumo pasiekusi savo kaprizingu atkaklumu - mat jau turėjusi bilietą iškart po nuosprendžio išskristi į sutuoktinio gimtinę, tad būtų negalėjusi pati išgirsti, ką nutaręs Vilkaviškio teismas.
"Akistatos" pakalbinti Vilkaviškio teisėsaugininkai, gerai žinantys apie Daivos Ohms bėdas, nenorėjo nieko komentuoti, tik priminė, kad už ekstradiciją sutuoktiniai sumokėjo patys, ir neslėpė, kad teismo procesas ir žurnalistams išsakytos Daivos pretenzijos bei idėjos jiems buvo tarsi "linksmas lengvo turinio spektaklis". Beveik šešerius metus Lietuvos vengusi ir jos įstatymus pamynusi Daiva dabar tikino pagalvosianti, ar ne jai skirta sukurti Lietuvoje partiją, kuri rūpintųsi vargšų žmonių teisėmis. Kelias dienas prieš tai moteris buvo užsiminusi, kad "dėl tokios netvarkos" greičiausiai atsisakysianti Lietuvos pilietybės ir gimtinę užmiršianti... Tiesa, visus savo gyvenimo žingsnius Daiva Ohms sakė pirmiausia derinsianti su savo vyru.
Teismo ir teistumo fakto D. Ohms galėjo išvengti, jeigu būtų sumokėjusi anksčiau paskirtą 6 000 litų baudą. (Senaties terminas šiai prasižengėlei būtų taikomas dar negreitai - besislapstantiems asmenims senaties terminas - penkiolika metų.)
Įdomu tai, kad daugiau nei mėnesį Lietuvoje teismo laukusi Daiva nė valandos neviešėjo Lietuvos ir Rusijos pasienyje esančiame Kybeikių kaime, kur gyvena jos tėvai ir jaunėlė sesuo. Viešnia buvo apsistojusi Vilniuje, viešėdavo Vilkaviškyje. Daivos motina ir sesuo su Frankfurte prie Maino garsia ponia bendravo susitikusios išvažiavusios iš namų. Kybeikių kaimo gyventojų teigimu, vieną dieną Daivos motina iš pasimatymo su dukra sugrįžo labai patenkinta, nešina Daivos padovanota gėlių puokšte. Esą už nuolatinį rūpestį dukra, kuri tikrąją savo laimę surado tolimoje Vokietijoje, po saugiu beveik dvigubai vyresnio milijonieriaus sparnu.
Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr.:
- Atsakomybės už nusikaltimą vengusi Daiva Ohms išgarsėjo ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje