Kalbėtis mobiliuoju telefonu vairuojant pavojinga ne tik rankoje laikant patį aparatą, bet ir naudojantis vadinamąja laisvųjų rankų sistema, teigiama pirmadienį (06.23) paskelbtoje ataskaitoje apie Švedijos mokslininkų atliktą tyrimą.
Švedijos nacionalinės kelių tarnybos (ŠNKT) tyrime dalyvavo 48 žmonės. Jie buvo suskirstyti į dvi grupes ir susodinti į vairavimo treniruoklius: vieni naudojosi laisvųjų rankų sistema, o kiti rankoje laikė mobilųjį telefoną.
Per pusantros valandos trukusį bandymą nuolat besikeičiant vairavimo sąlygoms eksperimento dalyviai telefonu kalbėjosi po dešimt kartų. Rezultatai parodė, kad abiejų grupių reagavimo į skambučius laikas buvo beveik identiškas.
"Vairavimui labiausiai trukdo pats pokalbis", - konstatavo ŠNKT vadovas Ingemaras Skogo (Ingemaras Skogas).
Priešingai negu Švedijoje, daugelyje kitų Europos Sąjungos (ES) šalių vairuojant draudžiama kalbėtis telefonu rankoje laikant aparatą, nes ankstesni tyrimai parodė, kad tai padidina nelaimingų atsitikimų riziką.
Tačiau vairuotojams paprastai nedraudžia kalbėtis įsirengus laisvųjų rankų sistemas.
Švedijos mokslininkų tyrimas patvirtino žurnale "Psychological Science" anksčiau išsakytą nuomonę, kad laisvųjų rankų sistemos nesumažina avarijų rizikos, nes saugų vairavimą lemia ne fiziniai, bet psichologiniai veiksniai, ypač dėmesingumas.
Švedijos vyriausybės užsakymu tyrimą atlikusi ŠNKT sakė neketinanti inicijuoti įstatymo, kuris uždraustų vairuojant kalbėtis mobiliuoju telefonu.
"Reuters"-BNS