• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuri moters kūno vieta mažiau svarbi?

Pagal senąjį Baudžiamąjį kodeksą bet koks seksualinis prievartavimas buvo laikomas žaginimu, o bausmė buvo skiriama atsižvelgiant į nusikaltimo pobūdį, jo sunkumą ir pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau prieš trejus metus įsigaliojusiame Baudžiamajame kodekse mūsų įstatymų kūrėjai nutarė, kad "lytiškas santykiavimas su žmogumi prieš šio valią panaudojant fizinį smurtą ar grasinant tuoj pat jį panaudoti ar kitaip atimant galimybę priešintis..." yra išžaginimas (BK 149 str.), baudžiamas laisvės atėmimu iki 7 metų, o "patenkinta lytinė aistra su žmogum prieš šio valią analiniu, oraliniu ar kitokio fizinio sąlyčio būdu panaudojant fizinį smurtą ar grasinimą tuoj pat jį panaudoti ar kitaip atimant galimybę priešintis..." jau vadinama "seksualiniu prievartavimu" (BK 150 str.) ir čia numatyta bausmė - areštas arba laisvės atėmimas iki 6 metų. Vadinasi, atlikęs lytinį prievartinį aktą į burną ar į analinę angą nusikaltėlis gali gauti tik arešto - trumpalaikio laisvės atėmimo iki 90 parų ir atlikti tą bausmę areštinėje.

REKLAMA

Įdomu, kas ir kokiais tyrimais nustatė, kokia poza žaginama auka patiria mažesnį ar didesnį pažeminimą, emocinį šoką, kada mažiau nukenčia jos psichika?

Kuri moters kūno vieta (atsiprašau, skylė) yra mažiau svarbi ir ne tokia intymi?

Ir kas išmatavo fizinį skausmą, kad, tarkim burna mažiau skauda žaginant nei ta vieta, kuri tradiciškai tinkama lytiniams santykiams?

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narė Virginija Baltraitienė:

Atvirai pasakius, kadangi domiuosi ir dirbu daugiau prie savivaldos įstatymų, todėl Baudžiamojo kodekso plonybėmis nesidomėjau. Jeigu yra taip, kaip sakote, tai tikra nesąmonė. Man, kaip moteriai, šlykšti bet kokia prievarta. Ir koks gi skirtumas, kaip tave prievartauja. Galų gale, į burną daug šlykščiau, nei į "tradicinę" vietą. Kokie, sakėte, tie Baudžiamojo kodekso straipsniai? Reikės pasidomėti, kam į galvą šovė tokia formuluotė, ir pabandyti pateikti pataisas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jurgita, 22 metų nukentėjusioji:

Mane užpuolė penkiese: mušė, tampė, graibstėsi. Po to nusitempė į atokesnę vietą ir užgulė - vienas vieną galą, kitas kitą... Yra taip šlykštu... Atrodo, prasmegtum skradžiai žemę... O žemė neprasiveria... Jūs manot, yra ne taip šlykštu, kai tik brauko apie lūpas, ar pirštais liečia ten, apačioj? Juk vienodai šlykštu. Iš to košmaro iki šiol negaliu išsivaduoti, o gal ir niekada nepajėgsiu... Klausiat, kodėl nesiskundžiau policijai? Taigi jau Baudžiamajame kodekse nesąmonių prirašyta, o kalbėti apie pareigūnų elgesį su tokiomis kaip aš. Pati kalta: tai per trumpas sijonas, tai per daug pasidažiusi, tai per vėlai namo ėjai. O kitas, žiūrėk, dar pareiškia, kad pati tuos penkis ant savęs ir užsitempei. Vieną sykį košmarą išgyvenau, nenoriu dar ir dar (viską kaip buvo nukentėjusiosioms tenka pasakoti keletą kartų - prokuratūroj, ekspertams, teisme - ir dar ne po vieną kartą. Dažnai tikslinamos detalės: kas ir į kurią, atsiprašau, skylę kišo - aut. past.). Bandant nubausti niekšus pasijunti tik dar daugiau išpurvintas, pažemintas, sutryptas. Mano nuomone, tuos įstatymus kūrė vyrai (o gal moterys), turintys nesveikų seksualinių fantazijų. Sugalvoti, kad lytinis aktas į burną ar į analinę angą yra mažiau žeminantis galėjo nebent visai bejausmis ir besmegenis žmogus. Ir apskritai visa teisėsaugos sistema tuo klausimu sukurta prieš moterį. Jūs manote, kad mūsų, tokių kaip aš, išžagintų ir niekam neprasitarusių, yra vienetai? Kad jūs žinotumėte, kiek daug merginų buvo patekusios į apsvaigusių nuo narkotikų piemengalių ar ištroškusių sekso girtų sadistų rankas ir niekam nesiskundė! Dėlto, kad vėl netektų patirti pažeminimo, būti sutryptai į purvą. Juk galų gale smurtautojai atsiperka tik simbolinėmis bausmėmis ir toliau tyčiojasi iš savo aukų. Ir tai tik mūsų įstatymų kūrėjų dėka!

REKLAMA

Seimo narė Dangutė Mikutienė:

Kažko nesuprantu - gal čia koks nesusipratimas? O ką sako teisininkai? Tai gal čia išskirta dėl pasekmių po prievartinio akto, tarkim, jei moteris pastoja - paskui reikia daryti nėštumo nutraukimą, kenčia moters sveikata?..

Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Vytautas Piesliakas:

Tie Baudžiamojo kodekso straipsniai išskirti visai pagrįstai. Juk prievartinis lytinis aktas sukelia daug sunkesnes pasekmes: tai ir galimo nepageidaujamo nėštumo, aborto grėsmė, ir po to - įvairios komplikacijos, ligos. Kitais atvejais pavojus sveikatai yra mažesnis, paprastai seksualinio prievartavimo metu retai kada pasitaiko, kad auka smarkiai sužalojama. O psichologinį smurtą nukentėjusieji patiria tiek žaginimo, tiek seksualinio prievartavimo metu. Įstatymų rengėjai stengėsi įvertinti ne tik padarytą aukai psichologinės traumos dydį, bet ir po nusikaltimo kylančias grėsmes nukentėjusiojo sveikatai.

REKLAMA

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas:

Tiek viename, tiek kitame straipsniuose numatomos bausmės už nusikaltimą žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui. Kadangi tas žmogus gali būti ne tik moteris, bet ir vyras, buvo nutarta atriboti žaginimą nuo seksualinio prievartavimo. Kodėl nevienodos bausmės? Žaginimas yra daug sunkesnis nusikaltimas dėl keleto aspektų: auka gali būti dar neturėjusi lytinių santykių, todėl patirta prievarta - ir psichologinė ir fizinė - gali atsiliepti jos visam gyvenimui. Tai nusikaltimas ne tik seksualiniam apsisprendimui, bet ir gamtai - gal ji niekada nesukurs šeimos ir nepagimdys vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitu atveju po žaginimo yra galimybė pastoti, tad galimas nėštumas moterį vėl pasmerkia naujoms kančioms: abortas, grėsmė likti nevaisingai ir pan. O tarkim, jei būtų per vėlu nutraukti nėštumą ar to padaryti neleistų nukentėjusiosios etiniai ar religiniai įsitikinimai, gimęs kūdikis gali vėl teikti kančių. Tad turėtume jau du nelaimingus žmones. Todėl ir bausmė šiuo atveju didesnė.

REKLAMA

Kauno Centro poliklinikos vyresnioji akušerė ginekologė Dovilė Morkūnaitė-Čerekienė:

Užkrėsti įvairiomis lytiniu būdu plintančiomis ligomis galima žaginant bet kokiu būdu - tiek tradiciniu, tiek analiniu, tiek oraliniu. Gal tik abiem pastaraisiais atvejais terpė mikrobams daugintis ne tokia palanki kaip pirmuoju. Tačiau moraline prasme aš nematau jokio skirtumo - smurtas yra smurtas, nesvarbu, kaip tave žagina. Galų gale, gal mažesnė bėda neturėti vaikų, nei išdraskytą užpakalį ir visą gyvenimą nelaikyti išmatų... Be to, mes pamirštam vyrus ar tiesiog juos laikom žemesne kasta - juk jie, patyrę smurtą, irgi gali niekad nenorėti tuoktis, mylėtis, turėti vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų