• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Konservuojami" pasmerkti kūdikiai

32 metų Stefani Mankenson kovo mėnesį vienoje Šveicarijos ginekologijos klinikoje buvo atliktas abortas. O jau rugsėjį ji vėl buvo nėščia - nešiojo tą patį gemalą. Kūdikis skystame azote penkis mėnesius laukė, kol sugrįš pas motiną.

REKLAMA
REKLAMA

Jau seniai išmokta "konservuoti" embrionus ir sėkmingai juos implantuoti. Šveicarai pasiūlė tą patį daryti ir su gemalais, pašalintais per abortus. Šių operacijų būtinumas nekėlė abejonių: bet kokiu atveju abortas - mirties nuosprendis kūdikiui, o gydytojo pareiga pamėginti šią gyvybę išgelbėti.

REKLAMA

Žinoma, yra skirtumas tarp mažulytės ląstelės - embriono, pradėto mėgintuvėlyje ir jau pradėjusio vystytis organizmo, susidedančio iš tūkstančio ląstelių. Pastarąjį išsaugoti kur kas sunkiau. Ir išimti embrioną iš mėgintuvėlio - vieni niekai. O gyvas gemalas kraujo indais saugiai prisitvirtinęs prie gimdos. Tačiau Šveicarijos gydytojams pavyko atrasti būdą, kaip išsaugoti moters, pasiryžusios pasidaryti abortą, kūdikio gyvybę.

REKLAMA
REKLAMA

Atliekama operacija, chirurgas, pasitelkęs mikroskopus, išima mažulytį gemalėlį ir užšaldo lygiai taip pat kaip ir embrioną iš mėgintuvėlio. Gemalas palaipsniui skystame azote užšaldomas iki minus 196 laipsnių. Tokios temperatūros aplinkoje sustabdomi gyvybiniai procesai, embrionas užmiega iki geresnių laikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji tokiam eksperimentui pasiryžo Stefani Mankenson. Iš pradžių buvo susitarta, kad ji paliks gemalą donorų banke ir jis bus pasodintas kitai moteriai. Tačiau praėjus keliems mėnesiams Stefani nusprendė jį išnešioti pati.

Kaip yra, kad embrionas, besivystantis organizmas, nežūva nuo šalčio? Šiuolaikinė kriogenika (mokslas apie užšaldymą) sugeba konservuoti audinius ir organus, už mažulyčius gemalėlius didesnius šimtus kartų. Tačiau sunkiausia, pasirodo, nė užšaldyti, o tiesiogiai atšildyti embrioną: nuo per staigaus atšilimo jame gali atsirasti mikroplyšių, jis gali būti pažeistas ir žūti.

REKLAMA

Jei atšildoma teisingai, gemalėlis nubunda, o jo ląstelės vėl pradeda dalintis ir vystytis. Tuomet jį galima implantuoti kaip ir embrioną iš mėgintuvėlio. Tiesa, tokiu atveju prisieina būsimajai motinai praplėsti gimdos kaklelį, nes dviejų mėnesių embriono dydis - keturi centimetrai. Implantavus vystosi normalus nėštumas.

REKLAMA

Kaip embrionas prigyja gimdoje, nepasiruošusioje nėštumui? Mėnesį prieš implantaciją būsimajai nėščiajai atliekama hormonų terapija ir gimdos struktūra tampa tokia kaip ir nėštumo metu. Saugumo sumetimais Stefani dabar duodama ir "nėštumo hormonų".

Žinoma, negalima šimtu procentų garantuoti, kad gemalas prigis, nes tai ne visuomet pavyksta ir su embrionais iš mėgintuvėlio. Bet naujojo metodo dėka netrokštami kūdikiai turi šansą išgyventi, o tai - jau nemažai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujasis metodas daugeliui moterų - išsigelbėjimas.Tai gerai ir per anksti pastojusioms paauglėms - jos galės išnešioti savo kūdikius, kai sulauks pilnametystės. O moterys, kurias pastojusias užklupo kokia nors sunki liga, galės iš pradžių pasveikti, o po to ir vėl nešioti savo kūdikį. Būna atvejų, kai išsiskyrus ar po išprievartavimo mažulytis žmogeliukas iš tiesų nereikalingas savo genetinei motinai. Tačiau jį gali išnešioti kita moteris.

Kol kas dar anksti kalbėti, kad visi kūdikiai, pasmerkti būti aborto aukomis, galės gimti, nes kaip ir atliekant bet kurią kitą operaciją, taip ir šiuo atveju išlieka tam tikras nesėkmių procentas. Ir vis dėlto suteiktas šansas išgyventi kur kas geriau nei mirti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų