• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kokie pavojai tyko atsitiktinės meilės mėgėjų?

Gydytojai dermatovenerologai įspėja, kad laisvą meilę, jokiais apribojimais nevaržomą seksą, nuo lovos prasidedančių pažinčių mėgėjus gali lydėti ne vien malonūs, kupini aistros, ilgam išliekantys potyriai, bet ir slogūs prisiminimai. Žinoma, kalbama apie ligas, kuriomis užsikrečiama lytiškai santykiaujant.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios ligos medikų vadinamos venerinėmis. Šių, dar vadinamų "gėdingais", susirgimų skaičius, anot kaunietės odos ligų gydytojos Jolantos Urbštienės, ir toliau išlieka nepakitęs, tai yra nei didėja, nei mažėja. Tiesa, nereikėtų pamiršti ir to, jog dalis ligonių gydosi privačiuose kabinetuose, siekia išlikti anonimais.

REKLAMA

Anot gydytojos Jolantos Urbštienės, sunkiausios venerinės ligos yra sifilis ir gonorėja. Iš vadinamųjų lengvesnių ligų - trichomonozė, chlamidiozė, herpinis lytinių organų bėrimas ir kt.

Šįkart skaitytojams siūlome plačiau susipažinti su sifiliu ir gonorėja.

Sifilis

Sifilis - tai lėtinė infekcinė liga. Ją sukelia blyškioji treponema. Tai judrus, tačiau neatsparus aplinkos poveikiui mikrobas (greitai išdžiūva ir žūva). Kitaip sakant, šį daug nemalonumų sukeliantį mikroorganizmą greitai ir nesunkiai sunaikina spiritas, muilas, karštas vanduo.

REKLAMA
REKLAMA

Sifiliu užsikrečiama lytiškai santykiaujant (tai vadinamasis įgytas sifilis) arba nuo sergančios motinos (įgimtas sifilis).

Įgytu sifiliu užsikrečiama tiesiogiai - nuo ligonio - arba netiesiogiai - per jo daiktus (cigaretes, lūpdažius, medicinos įrankius, indus). Yra žinoma keli atvejai, kai sifiliu užsikrėtė net medikai, operuodami šia liga sirgusį ligonį. Tiesa, visi užsikrėtimo būdai, išskyrus lytinius santykius, yra labai reti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsikrėtus sifiliu, po maždaug 3-4 savaičių atsiranda vadinamoji pirminė sifiloma, arba kietasis šankeris (jei kokia nors liga buvo gydoma antibiotikais, inkubacinis periodas gali pailgėti net iki kelių mėnesių).

Pirminė sifiloma (kietasis šankeris) yra pirmosios sifilio stadijos požymis. Mikrobo patekimo vietoje (ant lytinių organų, burnoje, o homoseksualistams - išangės srityje ar tiesiojoje žarnoje) atsiranda apvali arba ovali opelė. Ji gali būti įvairaus dydžio (visiškai mažytė ar gana didelė), raudonos spalvos, lygaus paviršiaus, lėkštų kraštų, kietos konsistencijos (palietus primena ausies kremzlę). Po kelių dienų padidėja arčiausiai šios opelės esantys limfmazgiai. Nei opelė, nei limfmazgiai neskausmingi. Tokia opelė užgyja ir negydoma.

REKLAMA

Po dviejų trijų mėnesių prasideda antrinis sifilis. Dažniausiai dar nespėjus užgyti kietajam šankeriui (pirminei sifilomai), odą gausiai išberia. Tasai bėrimas esti įvairus: dėmelėmis, mazgeliais. Bėrimo vietos gali pleiskanoti, o vyresnio amžiaus, sunkiomis ligomis sergantiems ligoniams gali atsirasti ir sifilinių pūlinių. Gali pradėti slinkti plaukai, ant kaklo atsiranda vadinamųjų Veneros karolių (depigmentuotų dėmelių). Pažymėtina tai, kad visų šių bėrimų neniežti, neskauda, jie neturi ūmių uždegiminių reiškinių, ligonis nekarščiuoja. O liga plinta toliau...

REKLAMA

Antrosios sifilio stadijos simptomai yra labai įvairūs, panašūs į daugelio kitų odos ligų simptomus. Be to, gali apsirikti net ir pats ligonis, net neįtardamas pasigavęs "linksmą" ligą ir ilgą laiką į odos bėrimus nekreipiantis jokio dėmesio.

O tai yra labai blogai, mat pirmosios ir antrosios stadijos ligoniai yra ypač aktyvūs užkrato pernešėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia atminti, kad:

1. Sifilio bėrimai ne visada yra gausūs - gali būti vos kelios matomos dėmelės ar keli mazgeliai.

2. Maždaug 30-40 procentų ligonių nei odoje, nei gleivinėse nėra jokių matomų odos pažeidimų - tik šiek tiek padidėja limfmazgiai.

3. Sergant antriniu sifiliu gali būti pažeista nervų sistema, kaulai, bet vyrauja nervų sistemos pažeidimai (pavyzdžiui, besimptomis meningitas).

REKLAMA

4. Sifilio serologinių reakcijų tyrimas visuomet teigiamas.

5. Diagnozavus pirminį ir antrinį sifilį, gydymo rezultatai geri, gydant pasekmių nelieka (būtina laikytis gydytojo nurodymų, gydytis reguliariai, nepažeidinėti režimo).

6. Venerinėms ligoms jokių skiepų ar imuniteto nėra, tai yra kiek kartų užsikrėsite, tiek kartų ir susirgsite.

REKLAMA

Tretinis sifilis Lietuvoje pasitaiko itin retai (ligoniams nustatomas širdies ir kraujagyslių sifilis, nugaros smegenų džiūtis, retkarčiais - skrandžio ar žarnyno, kepenų sifiliniai pažeidimai). Tretiniu sifiliu sergantys asmenys aplinkiniams nepavojingi, nes kitų neužkrečia.

Sifiliu serganti motina, jei nesilanko moterų konsultacijoje ir nesigydo, pagimdo kūdikį, sergantį įgimtu sifiliu. Įgimto sifilio požymiai panašūs į įgyto sifilio požymius, tačiau pasitaiko ir specifinių simptomų (pūslės odoje, delnuose ir paduose, padidėjusios kepenys, blužnis, pažeistos kaulėjimo zonos ir t. t.). Vėlyvojo įgimto sifilio pasekmės dar liūdnesnės: kūdikio priekiniai kandžiai turi pusmėnulio išpjovos formą, giliai pažeista ragena, kurtumas ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sifilis, kaip ir kitos venerinės ligos, anot gydytojos Jolantos Urbštienės, yra išgydomas, tačiau reikia įsidėmėti, kad gydymo sėkmė tiesiogiai susijusi su gydymo pradžia (kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo greičiau pasveiksite). Patiems bandyti išsigydyti bet kurią venerinę ligą yra pavojinga - galite tik dar labiau sau pakenkti. Mat tik specialistas nustato tinkamiausius medikamentus, reikiamą jų vartojimo normą, gydymo trukmę ir t. t.

REKLAMA

Šiuo metu yra daug privačių dermatovenerologinių kabinetų, kuriuose medikų paslaugos teikiamos anonimiškai, tad baimintis viešumo ligoniams nėra pagrindo.

Gonorėja

Gonorėja dažnai esti besimptomė - žmogui nesukelia jokių nusiskundimų, nepastebima ir klinikinių požymių (diagnozuojama tik atlikus atitinkamus tyrimus).

REKLAMA

Ligos sukėlėjas - gonokokas. Šis mikrobas irgi mažai atsparus išoriniams veiksniams, tačiau pūliuose gyvybingas išlieka ilgai. Būtent dėl šios priežasties gonorėja gali susirgti ir žmogus, neturėjęs lytinių santykių (užtenka pasinaudoti mikrobų užkrėstu rankšluosčiu, plaušine).

Na o daugiausia šia liga užsikrečiama lytiškai santykiaujant. Gonorėja ypač paplitusi tarp prostitučių.

REKLAMA
REKLAMA

Gonokokas, patekęs į organizmą, pažeidžia lytinius ir šlapimo organus. Inkubacinis periodas - nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Pagrindiniai ligos požymiai yra šie: vyrai pajunta perštėjimą, deginimą, ypač šlapinantis. Šlapinamasi dažniau. Iš šlaplės ima tekėti pilkos, po kelių dienų - gelsvai žalsvos tirštos, pūlingos išskyros, kurių vis daugėja. Negydant liga plinta, galiausiai pereina į lėtinę formą (tuomet išskyrų sumažėja). Nesigydant gresia įvairios komplikacijos (prostatitas, sėklidžių pažeidimas, šlapimo pūslės uždegimas ir kt.).

Moterims dažnai būna įvairios kilmės (uždegiminių ar neuždegiminių) išskyrų, todėl jos dažnai net neįtaria užsikrėtusios gonorėja ir ilgai nesikreipia į gydytoją. Moterų gonorėjos diagnostika yra sunkesnė nei vyrų.

Užsikrėtus gonokokais, moteriai pirmiausia pažeidžiama šlaplė ir gimdos kaklelis. Kartais moterys, kaip ir vyrai, skundžiasi perštėjimu, deginimu, skausmu šlapinantis, tačiau pasitaiko, kai jokių simptomų nejaučiama išvis.

Sergant gonorėja išskyros esti pūlingos, gelsvai žalsvos spalvos ar gleivingos-pūlingos (tai būdinga gimdos kaklelio uždegimui).

REKLAMA

Negydant ar nepakankamai gydant gonokokai išplinta gimdos gleivinėje ir sukelia gimdos uždegimą (endometritą) . Šių mikrobų plitimą skatina mėnesinės, nėštumas, nėštumo nutraukimai, lytiniai santykiai, išorinės kontracepcinės priemonės (spiralės, gaubtuvėliai). Vėliau gonokokai pažeidžia kiaušintakius, kiaušides, gali net išsivystyti pilvaplėvės uždegimas, gresia negimdinis nėštumas arba nevaisingumas.

Pažymėtina tai, jog lėtinės moterų gonorėjos eiga nesiskiria nuo kitų ginekologinių lėtinių uždegimų (simptomai esti nežymūs ar jų nėra išvis).

Taigi ligą gali diagnozuoti ir gydo tik šios srities specialistas - pačioms gydytis yra pavojinga.

Patarimai

1. Jei įtariate, kad susirgote sifiliu, gonorėja ar kuria kita venerine liga, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

2. Venkite atsitiktinių lytinių santykių, jų metu naudokite apsisaugojimo priemones (prezervatyvus).

3. Po įtartino lytinio akto lytinius organus apsiplaukite šiltu vandeniu su muilu, pasikeiskite apatinius rūbus ir patalynę.

4. Nekeiskite partnerių.

5. Atminkite, jog grupinis seksas itin padidina riziką susirgti lytiniu keliu užkrečiamomis ligomis (užtenka vieno sergančio partnerio ir liga plačiai išplis).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų