Pensininkai Anelė ir Petras Stasiulevičiai, gyvenantys Skuodo rajone, yra kurčnebyliai. Sutuoktiniai norėtų savo turtą testamentu palikti juos globojančiam asmeniui, todėl prašo plačiau paaiškinti, kas tai yra ir kaip sudaromi oficialieji testamentai.
Pagal naująjį Civilinį kodeksą, testamentai gali būti oficialieji ir asmeniniai. Oficialieji testamentai - tai testamentai, sudaryti raštu dviem egzemplioriais ir patvirtinti notaro arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno atitinkamoje valstybėje. Kurčnebylių viešieji testamentai sudaromi dalyvaujant asmeniui, suprantančiam gestų kalbą ir kuriuo pasitiki testatorius, išskyrus atvejus, kai kurčnebylis yra raštingas ir sudarytą testamentą perskaito bei patvirtina raštu, kad yra supažindintas su jo turiniu. Testamente nurodoma testamento sudarymo vieta ir laikas. Surašytas testamentas perskaitomas vienam testatoriui arba dalyvaujant liudytojams. Testamentą pasirašo pats testatorius. Jo akivaizdoje testamentas tvirtinamas ir registruojamas notariniame registre. Vienas testamento egzempliorius duodamas testatoriui, o kitas lieka jį patvirtinusioje įstaigoje. Informacija apie testamento sudarymą ir jo turinį yra konfidenciali. Jeigu testatoriaus ar kito asmens turimas testamentas neatitinka pas notarą saugomo testamento, kilus ginčui pirmenybė teikiama pas notarą saugomam testamentui, jeigu jame nėra nustatyta tvarka neaptartų ištaisymų, išbraukymų ar ištrynimų. Oficialiojo testamento sudarymo fakto ginčyti negalima.
Civilinis kodeksas taip pat numato, jog oficialiesiems testamentams prilyginami:
1. Asmenų, kurie gydosi ligoninėse, kitose stacionarinėse gydymo-profilaktikos įstaigose, sanatorijose arba gyvena senelių ir invalidų namuose, testamentai, patvirtinti tų ligoninių, gydymo įstaigų, sanatorijų vyriausiųjų gydytojų, jų pavaduotojų medicinos reikalams arba budinčiųjų gydytojų, taip pat šių senelių ir invalidų namų direktorių ir vyriausiųjų gydytojų.
2. Asmenų, esančių plaukiojančiuose jūrų laivuose arba vidaus plaukiojimo laivuose, plaukiojančiuose su Lietuvos valstybės vėliava, testamentai, patvirtinti tų laivų kapitonų.
3. Asmenų, esančių žvalgomosiose, mokslinėse, sportinėse ir kitose ekspedicijose, testamentai, patvirtinti tų ekspedicijų vadovų.
4. Karių testamentai, patvirtinti dalinių, junginių, įstaigų ir karo mokyklų vadų (viršininkų).
5. Asmenų, esančių laisvės atėmimo vietose, testamentai, patvirtinti šių įstaigų vadovų.
6. Testatoriaus gyvenamosios vietos seniūnų patvirtinti testamentai.
Visi šie išvardinti asmenys privalo kiek įmanoma greičiau perduoti patvirtintus testamentus notarui teisingumo ministro nustatyta tvarka.