Ar Europos reikalai krypsta į depresiją, ar į recesiją? Tačiau galbūt senojo žemyno vadovus tiesiog apėmė "didžioji represija". Naująjį terminą pasiūlęs investicinio banko "Merrill Lynch" Europos akcijų strategas Michaelas Hartnettas (Maiklas Hartnetas) juo apibūdina senojo žemyno vadovų nesugebėjimą kovoti su euro zonai gresiančiais ekonominiais sunkumais.
Pasak. M. Hartnetto, jau trečius metus užsitęsęs akcijų rinkų nuosmukis gali Europoje sukelti rimtų ekonominių padarinių, tačiau regiono strategai tebesėdi sudėję rankas.
"Kilus tokio masto rinkos nuosmukiams visad būdavo susilaukiama didelių ekonominių padarinių, - paprastai, recesijų, o vienu atveju - ketvirtojo dešimtmečio depresijos, - trečiadienį (03.12) interviu sakė ekspertas. - Jai akcijų rinka teisingai prognozuoja recesiją ar depresiją, Europos strategai atrodo labai neveiklūs, kovodami su šia potencialia grėsme".
Šiais metais Europos bendrovių akcijos smuko dėl karo Irake pavojaus bei prastų įmonių finansinių rezultatų ir nieko gera nežadančių ekonominių duomenų.
Nuo metų pradžios "Dow Jones" Europos akcijų indeksas "Euro STOXX" nukrito 18 proc., o, palyginti su aukščiausiu lygiu prieš trejus metus, jo nuosmukis sudarė net 64 procentus.
Kai kurios biržos pasirodė dar prasčiau. Pavyzdžiui, Vokietijos akcijų indeksas DAX per 2003-iuosius jau smuko 22 proc., o 2000 metų kovo 7 dieną užfiksuoto rekordo atžvilgiu indekso kritimas siekė 72 proc. Trečiadienį DAX sudarė apie 2 230. M. Hartnettas nurodė "Merrill Lynch" apskaičiavus, kad, jei DAX nukristų žemiau 2 200, nuosmukis būtų didesnis nei praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį.
"Deja, mūsų manymu, tikėtina, kad Vokietijos bei kitos Europos akcijos ir toliau kris", - teigiama eksperto ataskaitoje.
Atkartodamas daugelio rinkos analitikų ir ekonomistų nuogąstavimus, M. Hartnettas teigia, kad euro zonos padėtį gali dar labiau pabloginti regiono vadovų neryžtingumas.
"Monetarinė, fiskalinė ir valiutų keitimo politikos turėtų būti daug laisvesnės", - aiškino ekspertas.
Kritikų teigimu, ekonomikos silpnumo akivaizdoje Europos centrinis bankas (ECB) per lėtai ir per menkai nurėžė palūkanų normas. Daugelis vadino praėjusios savaitės 25 bazinių punktų mažinimą nepakankamu.
Nuogąstaujama ir dėl Europos Sąjungos plėtros ir stabilumo pakto, kuris riboja šalių narių galimybes padidinti išlaidas, nustatydamas apribojimus biudžeto deficitui.
Todėl, anot M. Hartnetto, Europą geriausiu atveju yra apėmusi "represija": "Vienas iš apibūdinimų yra represija. Kitas - apgaulingas nusiraminimas. Dar kitas - klaidingumas. Tačiau tai - pavojingas politinis mišinys".
“Reuters”-ELTA