• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas kaltas dėl permokėtų išmokų?

Nuolatinė laikraščio skaitytoja Danutė D. iš Prienų rajono rašo: "2004 metais buvau atleista iš darbo pagal LR darbo kodekso 129 straipsnio 1 dalį. Tų pačių metų balandį įsiregistravau Darbo biržoje. Man buvo paskirta 231,22 lito bedarbio pašalpa. Liepos mėnesį Darbo birža pasiuntė mokytis siuvėjos kvalifikacijos ir paskyrė 250 litų dydžio mokymosi pašalpą. Šių metų sausį buvau pakviesta į Darbo biržą, kur sužinojau, jog man buvo permokėta 666,30 lito bedarbio ir 433,09 lito mokymosi pašalpų. Šias sumas privalau grąžinti iki šių metų kovo 8 dienos. Toks reikalavimas grindžiamas tuo, jog aš atseit buvau nuslėpusi nuo 2004 metų balandžio 14 dienos gaunamą invalidumo pensiją (nuo to laiko esu pripažinta trečiosios grupės invalide). Iš tiesų nieko nuslėpti nenorėjau, nes niekas neklausė ir neprašė nurodyti, ar esu invalidė. Kadangi dabar viskas kompiuterizuota, manau, kad Darbo birža turėjo galimybę gauti (arba patikrinti) visus duomenis apie mane. Noriu pažymėti, jog Darbo biržoje registravausi pirmą kartą ir nežinojau visų reikalavimų. Grąžinti permokėtų pinigų neturiu galimybės, nes nuo 2004 metų rugsėjo mėnesio gaunu tiktai 151,41 lito dydžio invalidumo pašalpą. Šių pinigų kartais trūksta net vaistams. Be to, auginu 9 metų dukrą. Iki šiol esu įsiregistravusi Darbo biržoje ir ieškau darbo. Labai prašau paaiškinti, kas šioje situacijoje kaltas ir ką man reikia daryti, kur kreiptis?"

REKLAMA
REKLAMA

Atsakyti, kas kaltas šioje situacijoje, sunku, nepakanka vien laiške nurodytų duomenų. Lietuvos darbo biržos specialistai paaiškino, jog įsiregistruojant Darbo biržoje, t. y. užpildant bedarbio kortelę, reikalinga nurodyti visas gaunamas išmokas, nes jos turi įtakos bedarbio pašalpos, kuri nuo šių metų sausio 1 dienos vadinasi nedarbo draudimo išmoka, dydžiui. Ar laiško autorė savo invalidumo pensijos neįrašė sąmoningai, ar tiesiog suklydo - neaišku. Taip pat neaišku, ar šioje situacijoje klaidų nepadarė ir Darbo birža. Tačiau tenka pripažinti, jog asmenys, nuslėpę arba pateikę neteisingas žinias Darbo biržai ir dėl to gavę nedarbo socialinio draudimo išmoką arba pasinaudoję kitomis užimtumo fondo lėšomis, privalo per mėnesį nuo pareikalavimo dienos tas išmokas grąžinti į užimtumo fondą. Jeigu kaltas asmuo to nepadaro ir atsisako grąžinti gautas neteisėtas lėšas, jos išieškomos teismine tvarka. Tačiau jeigu nedarbo draudimo išmoka permokama dėl Darbo biržos buhalterinės klaidos ar darbuotojų kaltės, permokėtos lėšos iš bedarbio nebus išieškomos. Nors tai numato 2004 metų gruodžio 24 dieną patvirtinti nauji nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatai, tačiau panaši tvarka galiojo ir anksčiau.

Konkrečiu atveju laiško autorei siūlome kreiptis į Lietuvos Darbo biržą adresu: Geležinio vilko 3a, Vilnius, tačiau geriausia prieš tai pasiskambinti telefonu (ši linija nemokama): (8*700) 5 51 66. Susipažinęs su esama situacija, Lietuvos darbo biržos atstovas Juozas Linartas patars, ką toliau daryti. Neabejojame, jog Lietuvos darbo birža pareikalaus laiško autorės bedarbio kortelės, kitų duomenų ir atsakys į klausimą, kas šioje situacijoje kaltas ir ką belieka daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų