Sigitas STASAITIS
Naujosios Akmenės Romučių vidurinės mokyklos dešimtokas Marijus taip blogai mokėsi, kad buvo išmestas iš mokyklos. Kokie saldūs mokslo vaisiai, Marijus įvertino tik po 6 metų, kai dėl to, jog neturi brandos atestato, jam iškilo grėsmė netekti geros tarnybos laive. Marijui atestatą už kyšį nupirko motina, tačiau apgaulei išaiškėjus ne tik mažamokslis Marijus bei geraširdė jo motina, bet ir kyšininkas mokyklos direktorius sėdo į teisiamųjų suolą.
Naujosios Akmenės gyventojas 28 metų Marijus Šimaitis prieš tuziną metų, kaip ir šimtai tuometinių paauglių, tingėjo mokytis. 1993 metais už nepažangumą jis buvo išmestas iš Naujosios Akmenės Romučių vidurinės mokyklos dešimtos klasės. Tuomet vaikinas neliūdėjo likęs be brandos atestato ir įsidarbino pramonės įmonėje darbininku.
Po kelerių metų Marijus buvo pašauktas atlikti privalomąją karo tarnybą. Vaikinas pakliuvo į karines jūrų pajėgas, kur jam tarnauti patiko ir sekėsi. Baigęs tarnybą, 1999-aisiais, M. Šimaitis liko toliau tarnauti laive profesionaliu kariškiu. Netrukus perspektyvus jūrininkas buvo paskirtas į karo laivą A41 "Vėtra", kur gavo sistemininkų komandos viršilos pareigas. Tada susizgribta, kad viršila neturi profesinės karo tarnybos kariškiui privalomo vidurinio išsilavinimo. Laivyno vadovybė puskarininkiui paskelbė ultimatumą - arba jis baigia vidurinę mokyklą, arba būsiąs atleistas.
2003-iųjų liepą M. Šimaitis Karinių jūrų pajėgų personalo apskaitos skyriui pateikė brandos atestatą. Skyriaus pareigūnai susidomėjo - kaip trečią dešimtį įpusėjęs viršila sugebėjo baigti Naujosios Akmenės Romučių pagrindinę mokyklą tuo metu... plaukiodamas karo laive! To paklaustas M. Šimaitis sutriko ir nieko doro nepaaiškino, sukeldamas dar didesnį įtarimą.
Įtarus, kad viršila pateikė suklastotą brandos atestato blanką, tyrimą pradėjo Karo policijos Klaipėdos įgulos pareigūnai. Pirmasis netikėtumas tyrėjų laukė išsiaiškinus, jog atestatas tikras. Tada įvykį ėmė tirti prokuratūra, galop buvo iškelta baudžiamoji byla, kuri buvo perduota Klaipėdos miesto apylinkės teismui.
Pareigūnai išsiaiškino, kad sužinojusi apie sūnaus problemą dėl gresiančio atleidimo, Naujojoje Akmenėje gyvenanti M. Šimaičio motina Adelė Dužinskienė nutarė padėti sūnui ir užėjo į buvusią sūnaus mokyklą, kur bėdą apsakė mokyklos direktoriui Rimantui Kentrai (50 m.). Pastarasis moteriai sutiko padėti ir užsirašė Marijaus anketinius duomenis. Po poros savaičių A. Dužinskienė paskambino R. Kentrai ir išgirdo kvietimą užeiti į mokyklą. Kabinete direktorius parodė M. Šimaičiui išrašytą brandos atestatą. A. Dužinskienė teisme kalbėjo turėjusi 700 litų, kuriuos teigė atidavusi R. Kentrai, tačiau atestato negavusi dėl dviejų priežasčių. Ji teigė supratusi, kad reikėtų pridėti dar bent porą šimtinių, o formali priežastis - ant atestato dar trūksta kažkokio parašo. Netrukus A. Dužinskienė užsuko pas R. Kentrą į namus. Moteris tvirtina direktoriui padavusi 200 litų, o šis jai įteikęs atestatą, kuris jau gulėjęs paruoštas prieškambaryje ant spintelės.
Brandos atestatai yra griežtos atskaitomybės dokumentai, todėl teismui iškilo logiškas klausimas - iš kur R. Kentra gavo tuščią atestato blanką. Ilgokai kaltę neigęs, prieš pat nuosprendį R. Kentra persigalvojo ir prisipažino, kad 2000-ųjų birželį jis Akmenės rajono švietimo skyriuje per klaidą gavęs vienu atestatu daugiau, nei tais metais buvę abiturientų. R. Kentra apie klaidą nepranešė Švietimo skyriui, atlikusį atestato blanką paslėpė savo rašomojo stalo stalčiuje.
Teismas nuosprendžiu pripažino, kad valstybės tarnautojas R. Kentra už kyšį suklastojo bei realizavo dokumentą, ir kaltininką nuteisė kalėti pustrečių metų. Iki šiol gerai charakterizuotam direktoriui bausmės vykdymas atidėtas dvejiem metams. Taip pat teismas atėmė kyšį - konfiskuota R. Kentros turto už 900 litų. Nuteistasis įpareigotas dvejus metus be policijos leidimo iš namų neišvykti ilgiau nei savaitei.
Nuteisti ir A. Dužinskienė su M. Šimaičiu. Motina su sūnum turėtų kalėti po dvejus metus, tačiau bausmės vykdymas atidėtas pusantrų metų.
Dėl paaugliško nenoro mokytis prasidėjusi istorija baigėsi labai liūdnai. M. Šimaitis visam gyvenimui susigadino savo kaip kario karjerą, visą gyvenimą pedagoginį darbą dirbęs didžiausios mieste mokyklos direktorius R. Kentra jau nebe direktorius - po nuosprendžio jis, kaip susikompromitavęs pedagogas, savo noru pasitraukė iš pareigų.