• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kalvarijos skandalai gali užsigulėti teisme

Irena ZUBRICKIENĖ

Du įvykiai Kalvarijoje (Marijampolės apskr.), skandalingai išgarsinę šį Lietuvos ir Lenkijos pasienio miestą praėjusiais ir užpraėjusiais metais, vis dar be pabaigos. Policijos pareigūnų išgvildentos ir prokurorų palaimintos kriminalinės istorijos jau senokai perduotos į Kauno apygardos teismą, tačiau bylų lapai nevartomi: vieno įvykio pabaigos nenori sulaukti vienas iš pagrindinių įtariamųjų, kuris pasislėpė, o kitas skandalas kol kas nutilęs, nes į teismo posėdį mįslingai neatvyko nukentėjusiuoju pripažintas asmuo.

REKLAMA
REKLAMA

Nutarė pasisavinti cigaretes

2003-iųjų pradžioje Kalvarijos policijos komisariato (KP) tuometinis tardytojas Ramūnas Abramikovas tyrė dvi baudžiamąsias bylas dėl cigarečių kontrabandos. Visos cigaretės (apie vieną milijoną "Sovereign" ir "Super Kings" pakelių) , sulaikytos Kalvarijos muitinėje, jos sandėliuose ir buvo saugomos. Kaip reikalauja įstatymas, kontrabandines prekes reikėjo sunaikinti. Šis procesas turėjo vykti akcinės bendrovės (AB) "Kazlų Rūdos metalas" katilinėje, o jį vykdyti ir kontroliuoti buvo sudaryta tabako gaminių naikinimo komisija iš septynių asmenų, vadovaujama jau minėto tardytojo R. Abramikovo.

REKLAMA

Kai dalis cigarečių iš tikrųjų buvo sudeginta, komisijos narys Juozas Petrauskas, Kalvarijos PK ūkvedys, pasiūlė tardytojui Ramūnui Abramikovui "pakeisti" numatytų darbų eigą - cigaretes ne deginti, o parduoti jo pažįstamam marijampoliečiui Tomui Glavinskui, siejamam su nusikalstamomis grupuotėmis. Žinoma, gautas pelnas (ne dūmai, o pinigai!) turėjo sušildyti visų komisijos narių kišenes. Tardytojui tokia mintis patiko - juk jau ne pirmi metai šalyje diskutuojama, kad sulaikytų kontrabandinių prekių (cigarečių, spirito) naikinimas yra mažų mažiausiai nelogiškas sprendimas. Buvo nutarta įtraukti į šį "biznį" ir patį Kalvarijos PK vadovą Romualdą Kubilių, kad niekas iš PK darbuotojų netrukdytų įgyvendinti sumanymo. Komisaras, išklausęs išganingas pavaldinių mintis, profesijos intereso genamas panūdo sužinoti, kas bendradarbiauja su komisariato pareigūnais, kas "varto didelius pinigus" už kontrabandines cigaretes, ir tariamai sutiko netrukdyti, kad rūkalai neišeitų per katilinės kaminą.

REKLAMA
REKLAMA

Ranka rankon - su nusikaltėliais

Netrukus PK vadovas R. Kubilius buvo supažindintas su surastais cigarečių pirkėjais - jau minėtu Tomu, taip pat nusikalstamam pasauliui priskiriamu marijampoliečiu Dariumi Abraičiu ir tardytojo Ramūno pusbroliu Giedriumi Atraška, Krašto apsaugos ministerijos Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo bataliono skyriaus vadu. Pastarasis už cigaretes, kurios patektų ne į katilinę, sumokėjo per 96 000 litų, o Darius Abraitis - per 100 000 litų. (Buvo skaičiuojama, kad vienas pakelis vertinamas 50-60 centų, o perparduodant jis kainuoja jau apie 2,40 Lt). Cigarečių grobimo organizatoriams šie pinigai buvo sumokėti ir kaip atlygis už prekę, ir kaip kyšiai komisijos nariams papirkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyliai veikęs PK vadovas R. Kubilius, nustebęs, kad į nusikaltimą įsitraukę ne keli nusikalstamo pasaulio atstovai, kaip jis tikėjosi ir norėjo pričiupti, bet ir būrys pareigūnų. Apie tai buvo pranešta atitinkamoms tarnyboms, kurios pagal patvirtintą Nusikalstamos veiklos imitavimo modelį sekė padėtį bemaž porą mėnesių. Buvo laukiama palankaus momento, kad pelnu už kontrabandines cigaretes susigundę pareigūnai ir nusikalstamo pasaulio atstovai įkliūtų su įkalčiais. Vasario 5 dieną cigarečių krovinys iš Kalvarijos muitinės sandėlių buvo išvežtas ir perduotas Tomui Glavinskui (šis sumokėjo 34 000 JAV dolerių, skirtų papirkti komisijos narius), kuris jį nugabeno į vieną sodybą Lazdijų rajone ir paslėpė daržinėje. Tuomet ūkvedys J. Petrauskas, sau pasiskyręs 9 000 dolerių "premiją", tardytojui R. Abramikovui ir PK vadovui R. Kubiliui atseikėjo po 10 000 dolerių. Beliko papirkti penkis tabako gaminių naikinimo komisijos narius, kad jie pasirašytų ant tuščių lapų, vėliau tapsiančių naikinimo aktais, ir tylėtų, jog iš tiesų cigaretės nebuvo sudegintos.

REKLAMA

Kaltę neigia visi, o buvęs tardytojas pradingo

Komisijos narius apie suplanuotą reikalą telefonu informavo tardytojas Ramūnas. Ir jis, ir ūkvedys Juozas (kartais abu kartu, kartais - po vieną) apsilankė komisijos narių namuose ir kiekvienam perdavė atlygį už tylą - po 1 000 dolerių. Kai visa tai jau buvo atlikta, kovo 13 dieną bendros teisėsaugininkų operacijos, kuri vienu metu buvo vykdoma Kalvarijoje, Marijampolėje ir Vilkaviškyje, metu buvo sulaikyta 15 asmenų, įtariamų dėl kontrabandinių cigarečių grobimo. Operaciją vykdė maždaug 50 Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos bei Lietuvos policijos greitojo reagavimo rinktinės "Aras" pareigūnų. Paaiškėjo, kad valstybės tarnautojai, pareigūnai, bendradarbiavo su aštuoniais asmenimis, siejamais su Marijampolės "Raikinų", Alytaus "Tamošių" ir Kauno "Vilijampolės" organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis.

REKLAMA

Pabaigus tirti dėl piktnaudžiavimo tarnyba, kurstymo priimti kyšį, kyšio priėmimo ir dėl tarnybinių dokumentų suklastojimo iškeltą baudžiamąją bylą, nustatyta, kad įtariamųjų, kurių likimą turi nuspręsti teismas, liko dešimt. Be tardytojo R. Abramikovo ir ūkvedžio J. Petrausko, taip pat be cigarečių pirkėjų T. Glavinsko, D. Abraičio ir G. Atraškos, įtarimai buvo pareikšti penkiems cigarečių nesunaikinusios komisijos nariams: Marijampolės apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos vyresniajam specialistui Vytui Murauskui, jo kolegai iš Vilkaviškio Kęstučiui Paruliui, Marijampolės rajono agentūros vyresniajam Valstybinės aplinkos apsaugos inspektoriui Liudui Gudaičiui, Marijampolės visuomenės sveikatos centro gydytojo higienisto padėjėjai Jūratei Ragelienei ir AB "Kazlų Rūdos metalas" Energetikos ir aptarnavimo skyriaus vadovui Dainiui Stasiui Škirkai. Jų namuose buvo atliktos kratos, kurių metu pas kai kuriuos asmenis aptikta kontrabandinių cigarečių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik vienas iš visų dešimties įtariamųjų iki teismo prisipažino piktnaudžiavęs tarnyba. Kiti tikino nieko nepirkę, kyšių nedavę ir neėmę, nieko nepasirašinėję, o jeigu ir pasirašę, tai būdami įsitikinę, jog parašą deda ant teisėto akto. Ne vienas iš minėtų asmenų prarado turėtas pareigas.

REKLAMA

Kiekvieno iš įtariamųjų kaltę turėtų įvertinti bylą nagrinėsiantis Kauno apygardos teismas. Deja, tai gali nutolti, nes paaiškėjo, kad nuo teisėsaugininkų pasislėpė vienas pagrindinių įtariamųjų - ekstardytojas R. Abramikovas (26 m.). Marijampolės policija neseniai paskelbė buvusio savo kolegos paiešką (Ramūnas yra dirbęs ir Marijampolės tardymo skyriuje, kur buvo palankiai vertinamas). Žinoma, kad iš Kalvarijos PK atleistas Ramūnas kurį laiką dirbo apsaugininku Marijampolėje esančiame prekybos centre "Iki", vėliau - juristu. Šeimą turintis vyras, matyt, pabūgo jam gresiančios baudžiamosios atsakomybės. Vieni šaltiniai spėlioja, kad ekstardytojas gali būti slapta išvykęs į užsienį, kiti netgi būgštauja, kad jaunas vyras nebūtų tapęs nusikalstamo pasaulio atstovų, kurie po sėkmingos pareigūnų operacijos liko nuvilti ir praradę krūvą pinigų, keršto auka.

REKLAMA

Stringa ir politiko byla

Kauno apygardos teismo kabinetuose iki nenumatyto laiko užversta guli ir kita skandalingai išgarsėjusi - pasikėsinimo nužudyti Kalvarijos gyventoją Algirdą Geležių (30 m.) - byla. Šioje istorijoje laikas "tempiamas" dėl paties A. Geležiaus, kuris į teismo posėdį neatvyko. Toks nukentėjusiuoju pripažinto vyro poelgis Kalvarijoje jau apaugintas mįslingais gandais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Geležiaus istorija" pagarsėjo praėjusių metų birželį, kai Kalvarijos policija, į kurią kreipėsi A. Geležiaus žmona, pradėjo ieškoti į žvejybą išvykusio ir pradingusio Algirdo. Pareigūnai, nuvykę prie Jurgežerių ežero, aptiko dingusiojo automobilį, bet be žmogaus. Palikti aiškūs pėdsakai liudijo, kad pakrantėje smurtauta. Apie įvykį buvo skubiai išplatinta per žiniasklaidą. Pareigūnai spėliojo, ar pasiturintis, Kalvarijoje gerai žinomas verslininkas A. Geležius tapęs apiplėšimo auka, ar įvykdytas politinis nusikaltimas. Mat A. Geležius - Kalvarijos miesto tarybos narys, Lietuvos liberaldemokratų Kalvarijos skyriaus pirmininkas ir aktyvus Rolando Pakso idėjų rėmėjas.

REKLAMA

Kitą dieną paaiškėjo, kad A. Geležius - gyvas ir sveikas, tik paslėptas pačių pareigūnų. Tiesa, ne Kalvarijos (šie esą dirbo nieko nežinodami apie nusikaltimo inscenizaciją), o Lietuvos kriminalinės policijos biuro darbuotojų. Netrukus buvo paskelbta, kad minėto biuro pareigūnai, gavę informacijos, jog A. Geležių ruošiamasi nužudyti, sukurpė gerai pavykusį spektaklį ir sėkmingai sulaikė suplanuotos žmogžudystės užsakovą - A. Geležiaus tikrą pusbrolį kalvarijietį verslininką Algirdą Vasiliauską (44 m.). Anot įvykį tyrusių pareigūnų, nužudymas buvo planuojamas dėl abiejų giminaičių susikirtusių verslo reikalų: esą dar 1999 metais A. Geležius pasisavino pusbrolio A. Vasiliausko brangų cigarečių krovinį. Nuo to laiko giminaičių keliu perbėgusi juoda katė - iki šiol nebendrauja nei jiedu, nei jų šeimos, artimieji (A. Vasiliausko tėvas yra A. Geležiaus motinos brolis).

REKLAMA

Kaip skelbiama dar praėjusių metų spalį užbaigto ikiteisminio tyrimo medžiagoje, A. Vasiliauskas už 1 000 JAV dolerių pasamdė jam gerai pažįstamą kalvarijietį, kad šis nušautų A. Geležių. Vos tik televizija parodė apie mįslingus įvykius Jurgežerių pakrantėje, A. Vasiliauskas buvo sulaikytas, kaip teigiama, su įkalčiais. Vyras buvo suimtas dviem mėnesiams ir kalinamas Lukiškėse. Vėliau suėmimo sankcija buvo pratęsta. Tačiau daug kam labai netikėtai lapkričio 19 dieną, nesibaigus numatyto suėmimo terminui, kardomoji priemonė A. Vasiliauskui buvo pakeista - Kauno apygardos teismo nutartimi įtariamasis iki teismo paleistas į laisvę. Be jokių jo laisvės apribojimų, be jokių nurodymų registruotis - net pasas nepaimtas. Kaip "Akistatai" sakė savo gan prabangiuose ir tvarkinguose namuose aplankytas A. Vasiliauskas, jis net į užsienį jau buvo išvykęs - niekas jam, įtariamam dėl sunkaus ir didelį rezonansą visuomenėje sukėlusio nusikaltimo, to neuždraudė.

REKLAMA
REKLAMA

Slapstosi ar serga?

Kada įvyks teismo posėdis ir kas laukia įtariamojo, kol kas niekas nežino. Oficialiais duomenimis, posėdis bus numatytas tada, kai baigs gydytis A. Geležius. Nuo tada, kai į Kalvariją iš Lukiškių sugrįžo pusbrolis A. Vasiliauskas, A. Geležiaus Kalvarijoje nematyti, jis nedalyvauja ir miesto Tarybos posėdžiuose. Neoficialiai kalbama, kad politikas nedrįsta vaikščioti tomis pačiomis gatvėmis, kaip ir netikėtai laisvėje atsidūręs įtariamasis pusbrolis, todėl slapstosi. Kiti neneigia, kad rimta žinia apie pasikėsinimą nužudyti iš tiesų galėjo paveikti A. Geležiaus sveikatą.

- Iki teismo nenoriu leistis į diskusijas, bet jeigu būčiau toks monstras, koks jau esu nupieštas, į laisvę manęs niekas nebūtų paleidęs, - sakė "Akistatai" maloniai bendravęs A. Vasiliauskas. - Kažkada kažkur ne laiku ir ne vietoje pasakytas žodis turi savo kainą - tik tiek galiu pasakyti. Neskubinkime įvykių.

Baigus tirti baudžiamąją bylą dėl pasikėsinimo nužudyti, A. Geležius yra sakęs žurnalistams, kad žiaurus pusbrolio sumanymas buvo padiktuotas pavydo. Jokios atgailos iš giminaičio nesulaukęs A. Geležius byloje yra pareiškęs pusės milijono litų ieškinį už patirtą moralinę žalą ir prašys jį priteisti iš kaltinamojo.

REKLAMA

Bene keisčiausia, kad nusikaltimo auka pripažintas A. Geležius, dviejų mažamečių tėvas, nesulaukė daugumos kalvarijiečių užuojautos. Mieste kalbama, kad vyras "irgi ne pėsčias", lydimas juodų praeities šešėlių. (Apie tai esame plačiau rašę "Akistatoje".) Kalvarijoje iki šiol diskutuojama, kuris iš pusbrolių yra tapęs didesne "nemalonių aplinkybių" auka.

Nuotrauka iš policijos archyvo:

- Ekstardytojas R. Abramikovas vengia baudžiamosios atsakomybės

Nuotrauka iš redakcijos archyvo:

- Pernai vasarą daugiau nei parą smalsuolių ir pareigūnų pokalbiuose A. Geležius jau buvo laidojamas

(ji spausdinta "Akistatoje" 2004 06 15, Nr.45)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų