Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Vilniaus apygardos teismo sprendimu Bikiškių kaimo (Vilniaus raj.) gyventojas Valerijus Siroitas (31 m.) sustiprinto režimo pataisos darbų kolonijoje praleis penkerius metus. Vyriškis nuteistas už trejų metukų dukterėčios Justinos Siroit nugirdymą degtine, tik per stebuklą nesibaigusį mažylės mirtimi.
Į ligoninę - iki sąmonės netekimo nusigėrusi trimetė
Kaip jau esame rašę, į Vilniaus respublikinės universitetinės vaikų ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių Justina Siroit pateko balandžio 1-ąją - iškart po šv. Velykų. Mažylės motinos Liucijos Siroit namuose, kur gyvena ir šios broliai Valerijus bei Viktoras, iš vakaro buvo smagiai švenčiamas Kristaus prisikėlimas. Ant stalo netrūko pilstuko, tad netrukus ir namiškiai, ir svečiai kaip reikiant apgirto. Tačiau labai abejotina, ar tik dėl per didelio girtumo nesuvokdamas, ką darąs, Valerijus Siroitas, į kambarį įbėgus dukterėčiai Justinai ir paprašius: "Dai vodki i mne", mažylės pusėn ištiesė artipilnę stiklinę dvokiančio skysčio. Pasirodo, šioje šeimynėlėje svaigalais "raminti" ar šiaip pamaloninti mažą vaiką - joks nusižengimas! Norma! Kol buvo gyva, taip darydavo nuo alkoholio perdozavimo mirusi Justinos močiutė, Liucijos Siroit motina, tos pačios tradicijos išliko ir vėliau.
Namiškiams pasiūlius Justina neatsisakydavo nei alaus, nei vyno, nei ko nors stipresnio - taip vaiko organizmas pamažu pratinosi prie svaigalų... Baisu daryti tokias išvadas, tačiau toks "užsigrūdinimas" po tos nelemtos prisikėlimo šventės - kai vienu ypu ištuštino beveik 200 gramų 40 procentų stiprumo degtinės - mergaitei greičiausiai ir padėjo išgyventi...
Medikai neturėjo vilčių
Kaip anuomet kalbėdamasi su "Akistatos" žurnaliste apgailestavo minėtos gydymo įstaigos Reanimacijos skyriaus gydytoja Vilmanta Burokienė, mažoji girtuokliukė pas medikus pateko labai pavėluotai - po nusigėrimo iki sąmonės netekimo praėjus keliolikai valandų, kuomet kitąryt motina mergaitės nesugebėjo prižadinti ir tik tada susimąstė, kad reikalinga medikų pagalba... Anot gydytojos, per daugiau nei 20 jos darbo metų tai buvo jauniausia ir bene vienintelė taip stipriai alkoholiu apsinuodijusi ligonė.
Į Bikiškių kaimą atkaukusios greitosios pagalbos (atvyko visa reanimatologų Komanda) gydytojai Justiną rado ištiktą ypač gilios komos - tai rodė ant sėdmenų jau susiformavusios pragulos. Mažylės kraujyje tuo metu buvo rasta beveik trys promilės alkoholio, taigi kokia svaigalų koncentracija kraujyje galėjo būti prieš pusę paros - tik apsinuodijus alkoholiu?!
Kad iš organizmo kuo greičiau išsivalytų nuodai (alkoholis), ligoniukei buvo iškart pradėtas taikyti, anot reanimatologų, agresyvusis gydymas: be dirbtinės kvėpavimo takų ventiliacijos ir infuzinės terapijos, dar prijungtas ir dirbtinis inkstas. Itin sunkią ligoniukės būklę dieną naktį pasikeisdami sekė gydytojai ir slaugos darbuotojai. Toks intensyvus, ligoninei be galo brangus gydymas Justinai buvo taikomas ištisas dvylika parų. Deja, medikų pastangos ėjo perniek - Justina iš komos vis nepabudo...
Na, o kai galiausiai buvo atliktas pakartotinis kompiuterinės tomografijos tyrimas, rezultatai iš medikų atėmė paskutines viltis: dėl galvos smegenyse įvykusių negrįžtamų pakitimų - žuvusios smegenų žievės - Justinos išgelbėti nepavyks. Gydytojų konsiliumas konstatavo Justinos Siroit socialinę mirtį, o tai reiškė, jog mažylė visam gyvenimui lieka ištikta gilios komos.
Mažoji pacientė buvo perkelta į Neurologijos skyrių. Jai atlikta tracheostomija (operacija, per kurią į trachėją įkišamas kvėpavimą palengvinantis vamzdelis), tiesiai į skrandį įvestas maitinimo zondas. Nejudančiai mergytei skirta nuolatinė slauga. Kaip anuomet prognozavo apie Justinos būklę puikiai žinoję medikai, tokia vegetacija turėjo tęstis, kol organizmas pajėgs priešintis puolančioms infekcijoms... Nepraėjo nė pusmetis, ir įvyko stebuklas - Justina prisikėlė!
Atsigaunančios mažylės reabilitacija iš pradžių rūpinosi ligoninė, vėliau ji buvo mėnesiui išvežta į Druskininkų "Saulutės" sanatoriją. Šios sanatorijos reabilitologai nesitvėrė džiaugsmu, kai sunkiai atsisėdanti mažylė per savo ketvirtąjį gimtadienį - rugpjūčio 13-ąją pabandė užpūsti torto žvakutes!
Su Justina dirba keliolika specialistų
- Iš Druskininkų Justiną parsivežėme dar nekalbančią, nevaikštančią, nesugebančią pavalgyti, - prisimena Vilniaus kūdikių namų direktorė Petronėlė Valatkevičienė. - Iškart susirinko visa mūsų komanda - iš viso trylika specialistų. Sudarėme programą, kaip reikės su šia ypatingai sunkia ligoniuke dirbti.
Pasak direktorės, nuo pirmosios gyvenimo kūdikių namuose dienos Justinai buvo skirtas pačios aukščiausios kvalifikacijos gydymas, slauga, priežiūra. Masažai, gydomosios mankštos, muzikoterapija, logopedo, psichologo, psichiatro konsultacijos, socialinių darbuotojų pastangos nenuėjo veltui: Justina pamažu pradėjo suprasti, kas jai sakoma, atgauti atmintį, tarti skiemenis, atskirus žodžius. Ilgai maitinta slaugytojų, kartą Justina pati pabandė įsikišti į burnytę šaukštelį! O labiausiai kūdikių namų personalą nudžiugino Justinos gebėjimas atsisėsti, pašliaužti, atsistoti ir... žengti pirmieji, tiesa, labai nedrąsūs, žingsneliai...
- Jei ne mūsų darbuotojų altruizmas, begalinis atsidavimas slaugomam sunkiam ligoniui, Justina tikrai nebūtų pradėjusi taip greitai tvirtėti, - didžiavosi Kūdikių globos namų direktorė.
Šiandien Justina jau pažįsta ir skiria su ja dirbančias medikes, ištaria nemažai žodžių, bando net bėgioti! Nuolat besišypsanti mažylė - visos "Boružėlių" grupės numylėtinė. Deja, kai pateko į ligoninę, Justina dar nėra mačiusi savo motinos. Tiesa, anot direktorės, vieną kartą Liucija Siroit buvo pravėrusi kūdikių namų duris, tačiau Justina tuo laiku miegojo. Motina, nieko nelaukusi, apsisuko atgal. Direktorė ją dar bandė kalbinti, teiravosi, kaip čia taip negerai su Justina atsitiko, tačiau Liucija nebuvo šneki. Numykė, kad dukra "mėgdavusi šnapsą", ir prasitarė, jog šiuo metu jai kur kas labiau už prarastas dukras (pusantrų metukų Liucijos dukrelė Violeta - irgi valdiškoje globos įstaigoje) rūpi, kad... nepaliktų sugyventinis Kazimieras! Tai išgirdus kyla vienintelis klausimas: ar nereikėjo į teisiamųjų suolą sodinti ir vaikais nesirūpinusios motinos?
Būtina riboti ligonių gimdymus
- Toks klausimas išties buvo svarstomas, - patvirtino Vilniaus rajono apylinkės prokuratūros prokurorai. - Bet paaiškėjo, kad Liucija Siroit - psichikos ligonė, kuriai pačiai skirtas slaugytojas, invalidė, nesusigaudanti, kas aplinkui vyksta, nesuvokianti, kad vaiko girdymas alkoholiu - nusikaltimas. Tai kaip ją bausi?
Protiškai atsilikęs, anot pareigūnų, yra ir už grotų patekęs Valerijus Siroitas, tačiau nustatyta, kad jis gali suvokti ir valdyti savo veiksmus.
Pasak pareigūnų, jau seniai laikas skambinti visais varpais, jog pagal šiuo metu galiojančius psichikos ligoniams itin liberalius įstatymus proto negalią turintys invalidai sparčiai dauginasi - niekam ne paslaptis, jog tokių ligonių seksualinis potraukis padidėjęs! Praeis, girdi, dar keleri metai ir Lietuva galutinai degraduos, nes jau ir dabar didžiąją naujagimių dalį sudaro asocialių asmenų ar psichikos invalidų pagimdyti kūdikiai! Dažniausiai - irgi jau nesveiki. Psichiškai, fiziškai.
- Ar beviltiškų invalidų konvejerinis leidimas į pasaulį - ne savotiškas tautos naikinimas, genocidas? - piktinosi viena Vilniaus prokurorė, stebėdamasi kai kurių nevyriausybinių organizacijų vadovų ir žmogaus teisių gynėjų kategoriškais pasisakymais prieš tam tikros kategorijos asmenų - tiek vyrų, tiek moterų - priverstinę sterilizaciją.
Pritardama, kad būtina imtis griežtų priemonių ribojant psichikos negalią turinčių invalidų ir asocialių asmenų gimdymų skaičių, Vilniaus miesto vaikų teisių apsaugos tarnybos vyr. inspektorė Irena Kierienė atkreipė dėmesį ir į tai, jog mažamečių girtavimo atvejų, žinant, matant ir nedraudžiant prasigėrusiems gimdytojams, Lietuvoje pasitaiko vis dažniau. Tačiau, anot inspektorės, kai kas skuba daryti klaidingas išvadas, neva tai - prasto Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojų darbo rezultatas. Prie kiekvienos asocialios šeimos, girdi, inspektoriaus nepastatysi - nepakantumą privalo rodyti visa normali visuomenė, visų pirma - vaikų gydytojai, vietos valdžia, kaimynai.
Iš tikrųjų, anot kalbintų pašnekovų, sunku patikėti, kad, kaip jau žinoma, ne kartą ir ne du nusigėrusios Justinos pediatrė ar medicinos sesuo to nežinojo ar bent nenujautė ir, kilus įtarimų, nepasiaiškino šių negerų dalykų su mažylės motina, artimaisiais, kaimynais. Kita vertus, Siroitų kaimynai viešai patvirtino žinoję, kad šioje šeimynėlėje alkoholiniai gėrimai mažamečiams vaikams - tarsi sultys ar gaiva, tačiau tuo pradėjo piktintis tik tada, kai pašnekino žurnalistai. O bene labiausiai "Akistatos" korespondentę nustebino Medininkų seniūno Stanislavo Boroškos abejingumas Siroitų šeimos problemoms. Seniūnas patvirtino gerai žinojęs, kas dedasi toje šeimynėlėje, tačiau taip ir nesusiprotėjo drauge su seniūnijos socialinėmis darbuotojomis imtis visų įmanomų priemonių apsaugoti mažamečius vaikus nuo nesveikų suaugusiųjų veiksmų, psichologinio ir fizinio smurto. Nusikalstamas abejingumas - štai visų blogybių blogybė, dėl kurios ne tik nepataisomai suluošinami vaikų gyvenimai, bet ir visiems mums, mokesčių mokėtojams, kainuoja didžiulius pinigus...