Giedra AKAVICKIENĖ
Telšių rajono policija atlieka ikiteisminį tyrimą dėl mažamečio seksualinio prievartavimo. Vienuose vaikų globos namuose 9-erių metų berniukas, kaip įtariama, buvo išprievartautas, jam prišlapinta į burną. Nukentėjusįjį apklausė ikiteisminio tyrimo teisėja, teismo medicinos ekspertas nustatys kūno sužalojimus, o jo skriaudėjai kol kas atostogauja pas globėjus.
Kaip papasakojo mama, berniukas Vaikų globos namuose atsidūrė savo noru. "Sūnus buvo sunkus vaikas, diržu truputį "uždėjau", todėl jis pats pasiprašė į valdiškus namus", -- paaiškino moteris. Greitai pamiršęs nesutarimus, berniukas savaitgaliais pareidavo namo, norėjo grįžti visam laikui. Deja, apsilankymų metu vaikas neprasitarė, ką jam tenka išgyventi globos namuose.
Šiurpinanti tiesa išaiškėjo atsitiktinai. Moteris pakraupo, kai kaimynystėje pas drauges ateinantis vienas Vaikų globos namų auklėtinis pasakė: "Ar žinote, kad jūsų vaikas internate terorizuojamas, niekinamas?" Įsivedusi sūnų į kambarį, išsigandusi mama paklausė, ar tai tiesa. Nesulaikydamas ašarų, sūnus pasakė, jog daugiau į Vaikų globos namus nebeis.
Penkių vaikų mama sužinojo, kad apie mėnesį prievartaujamas berniukas tylėjo, nes bijojo susidorojimo. Trečioką žemino bei terorizavo penktokas, šeštokas, septintokas ir dar vienas jaunesnis už savo auką.
Apie vaiko seksualinį išnaudojimą mama pranešė policijai nepaisydama kai kurių Vaikų globos namų darbuotojų prašymų neviešinti prievartos fakto. Direktoriaus pavaduotoja tarsi kompensaciją iš vargingos šeimos kilusiam berniukui pasiūlė nemokamą stovyklą prie Germanto ežero, tačiau mama kategoriškai atsisakė.
Šlykščias patyčias patyręs vaikas tapo labai jautrus, dažnai verkia, puola į isteriją. Šoko ištikta mama taip pat neatsigauna. Dabar vienintelis moters rūpestis, kaip padėti savo vaikui.
Globos namų direktoriaus pavaduotojos teigimu, žinia apie mažamečio auklėtinio prievartavimą buvo didelė staigmena. Daugiau šia tema direktoriaus pavaduotoja nebuvo linkusi kalbėti, tegul esą aiškinasi policija.
UAB "Žemaitijos psichikos centras" gydytojas psichiatras Stasys Naujokas, kalbėdamas apie vaikų seksualinį prievartavimą, pabrėžė, kad tai didžiulė trauma, paliekanti randus visam gyvenimui. Tokio pažeminimo sukeltas skausmas prilyginamas artimiausio žmogaus - motinos ar tėvo - mirčiai.
Kartais žinia apie vaiko prievartavimą nelaikoma rimta. Kai kurie suaugusieji linkę manyti, kad tai tik vaiko fantazijos. Kaip sakė gydytojas psichiatras S.Naujokas, dažniausiai užimama gynybinė pozicija, kad vaikas viską išsigalvoja. Tačiau, jeigu globos namų auklėtinis būtų fantazavęs, tai pirmiausia būtų pasipasakojęs mamai, o ne nutylėjęs. S.Naujoko teigimu, smurto aukos paprastai tokių dalykų nesipasakoja, nes bijo. Smurtautojai visada grasina, kad prasižiojus dar labiau tyčiosis, o gal net užmuš. Grasinimų bijo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.
Suaugusiųjų nepasitikėjimas, užuominos, kad tu pats kaltas, vaiką gali sugniuždyti visam gyvenimui.
Beje, ne paslaptis, kad įvairiuose vaikų globos namuose pasityčiojimai vyksta nuolat. Tai tarsi kova už būvį. "Nuoširdžių pokalbių metu vaikai išsipasakoja, ką jiems tenka patirti. Jie vargšai, kur jiems kreiptis, kas juos užstos?" - sakė S.Naujokas.
Pažeminimai "iki grabo lentos" palieka savo pėdsaką. Užaugę globos namų gyventojai tvirtina, jog naktimis sapnuoja vaikystėje patirtus košmarus. Baisiausia, kad patyčios už tvarką ir saugumą atsakingų asmenų nedomina. Pasiskundus nukentėsi už tai, kam sukeli problemas.
S.Naujoko teigimu, prievartą patyrę vaikai vėliau patys gali tapti prievartautojais arba, jeigu nesugebės apsiginti, toliau kęs patyčias. Būtų atsitiktinumas, jeigu išaugtų tvirta asmenybė. Gydytojui psichiatrui gaila ir tų, kurie tyčiojosi. Dėl ko jie taip elgėsi? Iš jų taip pat buvo tyčiojamasi, tad tyčiodamiesi iš kitų jaučiasi ne tokie sugniuždyti", - tvirtino S.Naujokas.
Ir smurtautojus, ir nukentėjusįjį būtina vesti pas psichologus. Pažeminimo išpuolių išvengti, ko gero, neįmanoma, Kaip pastebėjo S.Naujokas, į globos namus vaikai ateina iš asocialių šeimų, kur matė tokių dalykų, kurių nederėjo. Surinkti į grupę, vaikai išsirenka pasityčiojimo objektą.
Buvusieji auklėtiniai, gydytojo psichiatro pacientai, su siaubu prisimena tą laiką, kai nakčiai likdavo tik budėtoja ir prasidėdavo žiaurus gyvenimas. "Norint išvengti pasityčiojimų, vaikai turėtų miegoti ne grupėmis, o po vieną, ne daugiau, kaip po du", - patarė S.Naujokas.
UAB "Žemaitijos psichikos centras" gydytojas psichiatras S.Naujokas: "Prievartą patyrę vaikai suluošinti visam gyvenimui".