Giedra AKAVICKIENĖ
87-erių metų telšiškė Stasė Viskontienė tapo telefoninių sukčių, apsimetusių policijos pareigūnais, auka. Nesulaikydama ašarų, S.Viskontienė papasakojo, kaip papuolė į apgavikų pinkles. Visų Šventųjų dienos išvakarėse senolės namuose suskambėjo telefonas. Pakėlus ragelį, malonus vyriškas balsas paklausė, ar čia Viskontienė? - Taip, - atsakė senutė, supratusi, kad paskambino ne namiškis. - Atsitiko didelė nelaimė. Jūsų sūnus žiauriai sumušė žmogų. Kad sūnų paleistų, reikia užstato - 8 tūkst. litų, - paaiškino žemaitiškai kalbėjęs nepažįstamasis.
Patikėjusi kiekvienu sukčiaus žodžiu, S.Viskontienė susirūpino, ar smarkiai sūnus sužalojo žmogų. Jai buvo atsakyta, kad padėtis tikrai rimta, tariamasis nukentėjusysis gali likti net invalidas. Moteris turi du sūnus, kurie ja nuolat rūpinasi. Su ramentais sunkiai vaikštančiai motinai atneša maisto produktų, užkuria ugnį, todėl nenuostabu, kad senutė dėl jų labai jaudinasi. Išsigandusi S.Viskontienė apgavikui prasitarė, kad reikėtų paskambinti marčiai ir pranešti blogą naujieną. Tačiau profesionalus sukčius greitai ją įtikino, kad to nereikia daryti, nes marti išėjo į ligoninę pas nukentėjusįjį.
S.Viskontienė sunerimo, nes 8 tūkst. litų ji neturėjo. Paprašiusi palaukti, kol suskaičiuos, kiek turi pinigų, senutė namuose sukrapštė tik 350 litų. Tačiau telefonu kalbėjęs vyriškis nesupyko. "Gerai, pradžiai užteks, tuojau atvažiuosiu", -- nuramino jis savo auką. Senolei ilgai laukti nereikėjo. Maždaug po 10 minučių į jos duris pasibeldė aukštas stambaus kūno sudėjimo vaikinas, užsimaukšlinęs kepurę. Atvykėlis daug nekalbėjo. "Atėjau pinigų", -- pranešė jis.
Drebančiomis rankomis pasimetusi senutė nusikaltėliui įdavė ligai ar kitai bėdai sutaupytus šimtelius. Ne pinigai motinai rūpėjo, svarbiausia - išgelbėti sūnų. Vėliau, supratusi apgaulę, ji prisipažino, jog jeigu būtų turėjusi, būtų atidavusi ir visus prašomus 8 tūkst. litų.
Likusi viena ir be pinigų, senutė paskambino marčiai. Išgirdę apie neva ištikusią nelaimę, marti ir anūkas labai nustebo: "Ką čia kalbi, gal tau galvoje negerai? Vytautas su mumis namuose. Dabar jis rūko". Atskubėję pas senolę namiškiai iškvietė pareigūnus. Po šio įvykio garbaus amžiaus moteriai sušlubavo sveikata, ypač sunegalavo širdis. S.Viskontienė guodėsi, kad per visą gyvenimą nebuvo susidūrusi su nusikaltėliais, o dabar, amželio gale, užkibo ant jų meškerės.
Nuskriausta S.Viskontienė nelinki blogo ją apgavusiems piktadariams. Jeigu jie grąžintų pinigus, geros širdies senolė pasiruošusi dovanoti. Pasirodo, S.Viskontienė niekada nebuvo girdėjusi, kad tokiu būdu mulkinami žmonės, nors apie tai nuolat skelbia žiniasklaida. "Jeigu būčiau girdėjusi, būčiau pasisaugojusi", - braukdama graudžias ašaras sakė nukentėjusi moteris.
Profesionalai sukčiai iš to gyvena, kad sugeba lengvai įtikinti savo aukas, jog jų šeimą ištikusi nelaimė. Kaip sakė S.Viskontienė, ji patikėjo aferistu, nes šis kalbėjo labai pagarbiai, prašė jo nebijoti, nepagalvoti nieko blogo. Apgavikas senolei prisistatė esąs iš nuovados, be to, tikino suprantąs moters rūpesčius, nes pats ūkininkauja, gyvenime yra patyręs daug vargo ir bėdų. Tiesa, senutei buvo kilęs įtarimas, kada sūnus sumušė žmogų, jeigu beveik visą dieną išbuvo pas ją. "Nežinau, gal rytą sumušė", - įtikino sukčius.
Ekonominius nusikaltimus tiriančių pareigūnų duomenimis, pastaruoju metu padaugėjo telefoninių sukčių skambučių, daugelis apie tai jau informavo policiją. Sukčiai dirba pagal labai paprastą scenarijų: pasiėmę telefonų knygas, skambina daugeliui abonentų. Atsiliepus pasako to žmogaus pavardę, paskui klausia, ar turi vaikų. Po teigiamo atsakymo pradeda dėstyti pramanytas istorijas apie ištikusias nelaimes.
Pokalbio pabaigoje skambintojas pasiūlo išeitį - už pinigus sutvarkyti reikalus. Sumos būna įvairios - nuo 500 iki 10 tūkst. litų. Jeigu žmogus turi mažiau, sukčius sutinka paimti ir mažesnę sumą. Jeigu neturi jų, vėl skambina, klausdamas, ar jau turi reikiamus pinigus. Sulaukus panašaus skambučio, pareigūnai pataria nedelsiant susisiekti su artimu žmogumi, kurį mini nepažįstamasis, taip pat galima pasitikslinti, ar jis kalba tiesą, paskambinus policijai telefonu 02.
** Paskambinę sukčiai žmonėms nesunkiai apsuka galvas. 87 metų Stasė Viskontienė, įtikinta, kad gelbėja sūnų, nepažįstamajam atidavė 350 litų. Į senolės duris pasibeldęs jaunas nusikaltėlis be sąžinės graužimo apgaule pasisavino jos santaupas.