Viską galima pateikti taip, kad daugiau nebesinorėtų
Vis dažniau pasidejuojame, kad tauta baigia prasigerti, kad girti vairuotojai traiško žmones keliuose, kad Europoje pirmaujame geriančių paauglių skaičiumi. Bet kai pagaliau, ilgai trypčioję ir ginčijęsi, Seimo nariai išstena kokį alkoholio vartojimą ribojantį įstatymą ar tik uždraudžia jo reklamą, tuoj pat įstatymų leidėjus sumalame į miltus: girdi, tai žmogaus teisių pažeidimas ir apskritai - kas uždraus elgtis taip, kaip noriu!
Apie tai, kodėl taip vangiai tokie įstatymai skinasi kelią ir kodėl gaištama juos priimti, bandome aiškintis su Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentu daktaru Aurelijumi Veryga.
- Taigi, jūsų nuomone, kodėl mūsų žmonės tiek daug geria? Kai kas bando įvardinti priežastis - liguistas atsakas į stresą dėl nenusisekusio gyvenimo, darbo neturėjimas, pinigų stygius ir pan.
- Kad galėtume įvardinti rimtas priežastis, dėl ko žmogus geria, reikėtų daryti išsamius tyrimus, apklausas ne vienerius metus. Dabar mes galime tik pasvarstyti, kokie veiksniai lemia, kad žmonės vis daugiau geria.
Prieš keletą metų buvo tvirtinama, jog geriama vis daugiau todėl, kad blogas gyvenimas, kad žmonės nusivylę. Bet dabar statistika teigia, jog gyvenimas žymiai pagerėjo, bedarbių beveik nebeliko, darbo užmokesčio vidurkis siekia 1400 litų. O alkoholio sunaudojimas vis tiek didėja! Matyt, ne tai svarbiausia.
Manau, didelės įtakos turi alkoholio prieinamumas, kad jo galima bet kada ir bet kur nusipirkti. Antra, visokiausių silpnų ir stiprių gėrimų reklama. Trečia, maža kaina.
- O be to, kalbama, kad sovietinė santvarka mus išmokė gerti, o mes mokome savo vaikus...
- Šioje srityje yra prikurta daug mitų, kad žmogui būtų kuo sunkiau susigaudyti. O tai, ką jūs dabar paminėjote, yra vienas iš mitų. Negi jau pamiršo visi, kad sovietmečiu negalėjai kada tik įsigeidęs nusipirkti degtinės - buvo nustatytos valandos - nuo 11 valandos ryto. Vidutinė alga tuomet siekė apie 90 rublių, o butelis alkoholio vidutiniškai kainavo apie 4 rublius. Tad už algą žmogus galėjo nusipirkti apie 20 butelių degtinės. O dabar? Beveik 100! Sovietmečiu buvo užregistruoti tik 9 alkoholinės psichozės atvejai 1000 gyventojų, o dabar - 100,9 atvejai 1000 gyventojų.
- Na, yra ir dabar suvaržymų, pvz., nepilnamečiams iki 18 metų draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus...
- Taip, bet, kad kartais tie įstatymai taip pateikiami, kad... Pateiksiu keletą pavyzdžių. Nepilnamečiams draudimas yra, tačiau dabar girdisi balsų, jog tą įstatymą reikia taisyti. Girdi, parduoti draudžiama, o kad gerti draudžiama tai neįrašyta. Tai pareigūnas, girdi, nežino kaip elgtis, kai nepilnametį užtinka geriantį alkoholinius gėrimus. Bet jeigu jau tas nepilnametis geria, tai, vadinasi, jam kažkas tą butelį nupirko ar pardavė - jam gi alkoholis yra nelegalus dalykas ir yra už ką jį bausti. Kažkokia keista logika: tarkim, pavogiau aš daiktą ir jei jį parsinešiau namo, tai jau lyg ir nebepavogiau???
Kitas pavyzdys - rugsėjo 1-ąją buvo uždrausta prekiauti alkoholiniais gėrimais. Tai jau prieš gerą mėnesį alkoholio gamintojai ėmėsi darbo: buvo mesti didžiuliai pinigai, nupirktos TV bei radijo laidos, ištisi laikraščių puslapiai (beje, net ir visai neseniai viename didžiausiame šalies dienraštyje garsus psichologas bando aiškinti, kad mūsų tauta neprasigėrus ir kad jokio pavojaus prasigerti nėra!), kad įrodytų, jog tas draudimas yra mažų mažiausiai kvailas, nes neduos jokios naudos, o tik įneš sumaištį. Bet naudos davė - greitosios medicinos pagalbos iškvietimų girtiems paaugliams beveik ir nebuvo. Bet ne, reikėjo visą tą akciją paversti cirku, priversti žmogų suabejoti. Buvo sukeltas toks ažiotažas, vos ne - "Jums užsuko orą, jūs nebegalėsite kvėpuoti!" Lyg tie, kurie gamina alkoholį, neturėtų vaikų ir jų vaikų netykotų tokios pačios pagundos.
- Dabar kalbama, kad alkoholis bus parduodamas nuo 21 metų. Ar turi įtakos amžiaus cenzas? Gal tereikėtų tik laikytis jau esamų įstatymų?
- Kai kur pabandė tą daryti ir puikiausiai pasiteisino. Jungtinėse Amerikos Valstijose alkoholis parduodamas nuo 21 metų ir tas įstatymas puikiausiai veikia. Yra atlikta tyrimų - kai alkoholis tapo prieinamas tik nuo 21 metų, sumažėjo nusikaltimų, girtų padarytų avarijų. Juk nusikalsta daugiausiai jauni. Tačiau ten ir sistema yra kita. Jei sukelsi įtarimą, tavęs paprašys pateikti dokumentą ir niekas nelaikys tai žmogaus teisių pažeidimu ar patyčomis.
O pamenate vienu metu buvo paprašyta ir pas mus grieščiau kontroliuoti, kad nebūtų alkoholis pardavinėjamas nepilnamečiams, prašyti dokumentų iš tų, kurių amžius kelia abejonių. Tai ką padarė verslininkai - o jie dar sakosi užsiimą socialiai atsakingu verslu, mat remia kultūrą ir sportą - ėmė prašyti dokumentų net iš pensininkų! Žodžiu, viskas buvo daroma, kad tokie draudimai neatsirastų ir žmonės supyktų. Ir jie supyko. O juk buvo galima pateikti kitaip: "Supraskite, daug geriančių vaikų, na, pakentėkime, būkime sąmoningi. Priprasime ir tai taps norma, bet vaikus nors truputėlį apsaugosime..."
- Stringa ir Kelių eismo taisyklių pataisos. Nuo girtų vairuotojų žūva nekalti žmonės, o įstatymų leidėjai trypčioja vietoje.
- Kodėl tie įstatymai stringa, tai niekaip nesuprantu. Kitur dar galima paaiškinti kokiais nors korupciniais ryšiais - iš alkoholio gamybos gaunami didžiuliai pinigai, o čia toks kvailumas, kurio niekaip negali paaiškinti.
Padarė 2 pakopų vairuotojo pažymėjimus. Laikinas vairuotojo pažymėjimas išduodamas 2 metams ir, jei žmogus per tuos metus neviršijo greičio, nevažinėjo išgėręs, nepadarė jokių kitų piktybinių nusižengimų, jam bus išduotas nuolatinis vairuotojo pažymėjimas. O jei pažeidė taisykles, teks egzaminus laikyti iš naujo. Tuoj pasigirdo balsai:, girdi, duosim "Regitrai" uždirbti! Tai gerai, laikykimės taisyklių ir nereikės papildomai išlaidauti. Galų gale tegu uždirba, kas tik nori, bet tokie apribojimai drausmina. Na, pavažinės tuos 2 metus dantis sukandę, bet per tą laiką išgaruos visas kvailumas. Puikiai visi žinom, kad daugiausiai bėdų pridaro tie vos pradėję važiuoti, nusipirkę galingas mašinas jaunuoliai. Bet mes, lietuviai, turim štai ką - na kaip gi čia vairuotojo teises atimsi? Teisių neatimsime, kursus, girdi, reikės lankyti.
- Taigi į Ameriką lygiuojamės...
- Mums iki tos Amerikos - kaip iki mėnulio. Ten labai griežti įstatymai ir tų įstatymų laikomasi. Pagavo girtą - apyrankę uždėjo ir neišeisi iš namų. Jei išėjai, sėsi į kalėjimą, nes esi pavojingas visuomenei. Ir niekas nesakys, kad tavo teisės pažeistos. O pas mus? Mašiną konfiskuosime - girdi, teisiniai ginčai prasidės. Visokių priežasčių prigalvoja.
Štai kaimynai latviai sugebėjo susitvarkyti. Už vidutinį girtumo laipsnį - areštas 14 dienų. Pagavo pradžioje kelias įžymybes, pasėdėjo jos areštinėse, apie tai parašė laikraščiai ir dabar latviai džiaugiasi net 30% sumažinę girtų vairuotojų skaičių.
Buvo atvažiavusi į svečius viena latvė. Po konferencijos visi buvo pakviesti išgerti po taurę vyno, o ji ir sako: "Man nekyla ranka net lašą išgerti, kai žinau, kad teks vairuoti, nors nuo taurės vyno to vidutinio girtumo tikrai nebus. Aš 30 metų dirbau, kad turėčiau tai, ką aš dabar turiu. O kad dėl kažkokio birzgalo susigadinčiau sau gyvenimą..."
- Mes tuoj imsim rėkti, kad areštinės bus perpildytos, susidarys eilės ...
- Nebus eilių. Žiūrėkite, dainininkas E. Dragūnas jau paragavo tos "košės". Nelabai patiko. Manau, kad užtektų dar kokiai porai žvaigždžių seneliams užpakalius pavalyti ir visi atsitokėtų.
- Gerų pavyzdžių pas kaimynus ir kitur lyg ir yra, tai kodėl mes vis kapstomės vietoje?
- Tie, kas "daro" didelius pinigus, tie ir stengiasi viską diktuoti, vilkinti geras iniciatyvas, kad tik jų pelnas nenukentėtų. Dabar net pasiryžę nuo 2008-ųjų liepos panaikinti Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės tarnybą (VTAKT). Ir kas keisčiausia, vienintelis priekaištas - esą tarnyba perdaug baudžia. Bet juk ne VTAKT įstatymus leidžia ir baudžia - ji tik aktus surašo, o teismai skiria baudas.
Iš pradžių už pažeidimus alkoholio prekyboje buvo numatytos gana griežtos baudos - tam tikras procentas nuo pelno. Tačiau alkoholio gamintojai vis švelnino, vis rėkė, kad VTAKT baudžia nepagrįstai, kad jie bankrutuos. Padarė fiksuotas baudas. Tai aišku, jei 500 litų bus nubaustas kokio nors kioskelio savininkas, tai jis ir subankrutuos, o tie didieji rykliai nieko nepajus. Ir nejuto - visi didieji alkoholio gamintojai yra bausti. Įdomiausia, kad Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba, kurią dabar ruošiasi laidoti, yra pralošusi tik 2% bylų. Dabar per Seimo narį E. Masiulį, per kitus Seimo bei Vyriausybės narius užregistravo pataisas ir tą tarnybą ruošiasi prijungti prie Narkotikų kontrolės departamento neperduodant jos funkcijų.
- Bet tvirtinama, kad apjungus kontrolės funkcijos bus atliekamos...
- Akių dūmimas. Narkotikų kontrolės departamentas užsiima tik šviečiamąja-prevencine veikla.
- Kas gi kontroliuos, ar laikomasi įstatymų?
- Niekas, nors teigiama, kad kontroliuos policija ir Mokesčių inspekcija. Bet jų visai kitos funkcijos! Argi policininkai, kurių, beje, ir taip trūksta, vaikščios po parduotuves ir žiūrės, ar prekyba legali ar nepardavinėjamas nepilnamečiams alkoholis?! Arba mokesčių inspektoriai? Nori nenori imi manyti, kad VTAKT pakasti norima, nes neišėjo jos nupirkti...
Apskritai dabar tikras chaosas: kiekvieno seimūno garbės reikalas pateikti kokį nors pasiūlymą alkoholio ribojimo klausimu. Na, pateikia kokį pasiūlymą ir ima ginčytis, svarstyti be galo be krašto...
Nespėjo įsigalioti įstatymas dėl alkoholio reklamos apribojimo, jau E. Masiulis su G. Steponavičiumi surinko parašų, kad apribojimo nereikia. Girdi, sustiprės nelegali prekyba, žmonės silpnus gėrimus geria. O silpnuosius gėrimus esą reikia leisti reklamuot, nieko čia blogo. Bet juk tie ribojimai daugiau jaunimui ir skirti. Suaugusieji ir taip sako: "Ką aš čia tą birzgalą gersiu..."
Statistikos departamento duomenimis, mergaitės daugiausiai geria sidrą, o berniukai - alų. Žodžiu, darbai vyksta taip, kad būtų palanku gamintojui.
- Labai jau minorinis tas mūsų pašnekesys... Gal jūs abstinentas?
- Ne, nesu abstinentas, vyno taurę tam tikromis progomis išgeriu. Aš - blaivininkas. O linksmiau bus tuomet, kai visuomenė susivoks, kad ne visada ir ne visi draudimai (ypač tie, kurie liečia mūsų augančias kartas) būna blogi, ir nepasiduos gamintojų isterijai. Kai šeimose mažų vaikų nebemokys susidaužti stiklinėmis ir sakyti "Į sveikatą", kai vaikai nebematys tėvų, nukritusių po stalu ar rungtyniaujančių, kas daugiau išgers. Kai sugebėsime atskirti, kas tikrai sveika, o kas yra tik gamintojo kabinami "makaronai". Tik svarbu, kad atsitokėtume laiku.
- Dėkoju už pokalbį ir sėkmės .
Kalbėjosi Aurelija Žutautienė