• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į naujuosius metus - su maišu pažadų...

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Metų pabaiga žmonių širdyse pasėja nemažai nerimo. Mat manoma, jog prasidėję naujieji gali atnešti nenaudingų permainų. Vieni nuogąstauja, kad žymiai pabrangs pragyvenimas ir reikės daug daugiau pinigų išleisti degalams, šildymui, maistui, vaistams. Kiti bijo prarasti darbą, nerimauja dėl mažėjančių atlyginimų (yra ir tokių faktų) ar pernelyg sparčiai gausėjančios šeimos... Jautriausi ir labiausiai dėl to išgyvena pensininkai, daugiavaikės šeimos, jauni, mažus vaikus auginantys tėvai, neįgalieji ar antrąsias puses praradę sutuoktiniai. Tai labiausiai pažeidžiamos mūsų visuomenės žmonių grupės. Apie tai vyko pokalbis su Socialinės apsaugos ir darbo ministre Vilija Blinkevičiūte, kuri papasakojo kas laukia mūsų ateinančiais metais, kokia bus vykdoma socialinė politika...

REKLAMA
REKLAMA

Socialinis draudimas

Neseniai buvo patvirtintas labai svarbus įstatymas - Sodros biudžetas. Ministrės teigimu, jis ateinančiais metais bus apie 7 milijardus litų. Tai reiškia - išaugs maždaug 11 procentų. Pagrindinė Sodros biudžeto dalis teks pensijoms (apie 70 procentų arba 4 milijardai 730 milijonų litų). Planuojama virš 400 milijonų litų papildomai skirti pensijoms, dalis šių lėšų teks naujam pensijų padidinimui. Ministrė patikino, jog 2006 metais numatoma padidinti pensijas ne mažiau kaip 50 litų. Tačiau konkreti pensijų padidinimo suma paaiškės suvedus šių metų rezultatus. Tad pensininkai turėtų apsidžiaugti - vis dėlto galės šiek tiek paišlaidauti.

REKLAMA

Padidės išmokos tėvams, auginantiems vaikus

Neretai mūsų laikraščio skaitytojai skundžiasi, jog šiais laikais labai sunku pragyventi jauniems tėvams, auginantiems mažus vaikus. Jiems taip pat galima pranešti gerą naujieną - jau yra parengtas įstatymų projektas dėl motinystės-tėvystės išmokų padidinimo tiems tėvams, kurie augina vaikus. Dabar pagal mūsų įstatymus, jeigu motina dirba, draudžiasi socialiniu draudimu, išėjus auginti vaikelio iki metų laiko jiems mokama 70 procentų atlyginimo, tačiau apribota iki 3,5 draudžiamųjų pajamų dydžio. Įstatymo projekte siūloma šias išmokas palaipsniui didinti.

REKLAMA
REKLAMA

Pagaliau atsigręžta į našlius

Ministrė V. Blinkevičiūtė pripažino, jog paramos našliams klausimas - gerokai įsisenėjęs ir opus. Iš tiesų, daugelis našliais tapusių vyrų ar moterų niekaip nesuvokia, kodėl taip neteisingai dalijamos pensijos - pasiguosti gali tik tie, kurių sutuoktiniai buvo mirę iki 1995 metų sausio 1-osios ir nei dienos anksčiau... Jau parengtame įstatymo projekte (jis bus pateiktas Vyriausybei kitų metų pradžioje) bus siūlomi 3 etapai. Pirmiausia norima įvesti taip vadinamą minimalią našlių pensiją ir išspręsti klausimą tų našlių, kuriems paskirtos pensijos už sutuoktinius, mirusius iki 1995 metų. Dabar jų pensija tiktai 35 litai, o norima ją padidinti iki 50-ies litų. Taigi, būtų nustatyta būtent tokia minimali našlės ar našlio pensija. Taip pat norima pratęsti galimybę įgyti teisę į našlių pensiją. Dabar tokia pensija įgyjama, jeigu sutuoktinis mirė kitam sutuoktiniui iki pensijos likus penkeriems metams. Šiuo metu moteris, tapusi našle 55-erių metų, įgyja teisę į našlių pensiją (nes moters pensinis amžius - 60 metų). Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiryžusi šį laikotarpį pratęsti iki 10-ies metų. Taigi, tokiu atveju našlės pensija priklausytų moterims, kurios neteko sutuoktinio būdamos 50 metų amžiaus (vyrai - būdami 52,5 metų, nes jų pensinis amžius - 62,5 metų). Ministrė patikino, jog ateityje, atsižvelgus į Sodros finansines galimybes, galbūt šis laikotarpis bus toliau didinamas. Trečiajame etape bus siūloma visiems našliams pasirinkti didesnę našlių pensiją - 20 procentų mirusiojo pensijos arba minimalią pensiją. Toks našlių pensijų variantas jau parengtas ir bus siūlomas visuotiniam svarstymui. Neabejojama, jog tokiems pasiūlymams gyventojai tikrai pritars.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei trūksta darbo stažo...

Dar viena gera žinia asmenims, kurie per savo gyvenimą nesugebėjo susikaupti minimalus (15 metų) darbo stažo. Taigi, nuo 2006 metų sausio 1 dienos teisę į šalpos pensiją įgis tie asmenys, kurie yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus, tačiau neturi teisės gauti Sodros pensijos, nes neįgijo socialinio draudimo stažo dėl įvairių objektyvių priežasčių. Iš tiesų, nereti atvejai, kai motinoms, užauginančioms daug vaikų, nebelieka laiko dirbti (beje, o kas sakė, kad auginti vaikus - lengvas darbas?..). Šalpos pensija bus mokama iš valstybės biudžeto. Ji būtų 0,9 bazinės pensijos (šiuo metu bazinė pensija - 200 litų) dydžio - t. y. 180 litų per mėnesį. Pripažinkime - tai nėra dideli pinigai, bet iki šiol net ir tokių pensijų niekas negaudavo... Asmenys, kuriems galėtų būti skiriama šalpos pensija, turėtų kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės Socialinės paramos skyrius. Ir reikėtų tai padaryti kuo greičiau, nes šalpos pensija mokama nuo kreipimosi dėl jos paskyrimo datos.

REKLAMA

Darbas ir atlyginimai

Ko gero migracijos tema pastaruoju metu jau gerokai pabodusi, bet labai opi. Žmonės masiškai išvyksta dirbti į užsienį. Ministrė V. Blinkevičiūtė neslėpė, jog tiek Vyriausybė, tiek ji girdi daug priekaištų, tačiau linkusi manyti, jog atsakomybę dėl migracijos procesų turi prisiimti visi - tiek įvairios valdžios, tiek verslo institucijos. Ministrės teigimu, niekas neuždarys sienų ir nesukurs dirbtinų barjerų keliaujantiems dirbti į užsienį, jei nebus didinami atlyginimai. Kad kito kelio nėra ir negali būti - aišku net ir mokinukams. Ministrės nuomone, atlyginimai turi būti didinami kasmet. Iš tiesų, kas norės vergauti užsienyje, palikti šeimą, namus ir draugus, jeigu čia, Lietuvoje, galės pragyventi iš gaunamo atlyginimo. Aišku, jis greičiausiai nebus toks patrauklus, kokį galima uždirbti užsienyje, bet privers susimąstyti... Vyriausybė jau pateikė pasiūlymą deryboms trišalei tarybai dėl minimalios algos padidinimo kitais metais iki 600 litų. Jeigu bus priimtas sprendimas, nuo kitų metų liepos 1 dienos minimali alga turėtų išaugti iki 600 litų. Tai reiškia, jog atitinkamai augtų ir kiti atlyginimai. Ministrė primena darbdaviams, jog už durų jau nelaukia bedarbių eilės, todėl su darbuotojais reikia skaitytis... Jeigu minimalios algos didinimo klausimas dar svarstomas, tai kai kurių profesijų atstovai naujuosius metus pasitiks tikrai žinodami, kad jų piniginės šiek tiek pastorės. Nuo sausio 1 dienos didės atlyginimai pedagogams (7,4 procento, o nuo rugsėjo 1 dienos - iki 20 procentų), nuo gegužės 1-osios didesnes algas gaus medikai, nuo balandžio 1 dienos - kultūros darbuotojai, bibliotekininkai (atlyginimai jiems padidės 20 procentų). Nuo kitų metų spalio 1 dienos dar 20 procentų padidės atlyginimai socialiniams darbuotojams (jiems nuo šio lapkričio jau padidintos algos 20 procentų) bei visų kitų užmirštų profesijų atstovams biudžetinėse institucijose (valytojoms, vairuotojams, buhalteriams, komopiuteristams ir t. t.). Ministrė V. Blinkevičiūtė mano, jog kylant biudžetininkų atlyginimams, atitinkamai didesnes algas turės gauti ir dirbantys privačiame sektoriuje.

REKLAMA

Parama vaikų išlaikymui

Ateinančiais metais yra numatyta padidinti vaikų, kuriems mokamos išmokos, amžių, todėl nuo rugsėjo 1 dienos yra planuojama vaiko pinigus mokėti iki 9-erių metų amžiaus (šiuo metu mokama vaikams iki 7-erių metų). Ateinančių metų biudžete yra numatyta jau ne 2 milijonai litų, kurie buvo skirti nepasiturinčių šeimų vaikų parengimui mokyklai, o keturis kartus daugiau. Planuojama kiekvienam tokiam vaikui skirti apie 100 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar žmones labai jaudina nuo ateinančių metų kilsianti dujų kaina. Svarstoma, kaip kompensuoti galimą jų padidėjimą. Ateinančių metų valstybės biudžete yra numatytas rezervas - 50 milijonų litų, - skirtas pasekmių dėl kainų kilimo, kurias iššauks būtent dujų pabrangimas, sušvelninimui. Dėl to, ministrės manymu, reikėtų padidinti valstybės remiamas pajamas (dabar jos yra 155 litai). Tada tie žmonės, kurių pajamos labai mažos, gautų kompensaciją būsto išlaikymui. Tai vienas iš šios opios problemos sprendimo būdų. Kokie bus kiti - paaiškės ateityje.

Taigi, pažadų maišas tikrai didelis. Ar tie pažadai iš tiesų bus įvykdyti - įsitikinsime kitąmet...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų