Aura JARAITĖ
Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius-pataisos namai (NTI-PN) šį mėnesį baigė įgyvendinti projektą "Nepilnamečių nuteistųjų socialinė integracija", kuriam pinigus skyrė Europos struktūriniai fondai.
Kaip papasakojo projekto vykdymą prižiūrėjusi juriskonsultė Nijolė Globienė, per 3 metus, kol buvo vykdomas projektas, NTI-PN buvo rekonstruotos gamybinės patalpos - įrengtos naujos mokymo klasės, nupirkta nauja įranga praktiniams darbams. Per tą laikotarpį 97 nuteistieji įgijo duonos kepėjų kvalifikaciją ir gavo mokslo baigimo pažymėjimus. Mokymo laikotarpiu vaikinams buvo mokamos 20 - 60 litų stipendijos.
Taip pat 419 nuteistų nepilnamečių išklausė praktinių įgūdžių tobulinimo programą. Tokių užsiėmimų metu jie susitiko su teisininkais, ekonomistais, psichologais, socialiniais darbuotojais ir sužinojo daug informacijos, kurios prireiks išėjus į laisvę.
Vaikai buvo mokomi, kaip pristatyti save darbdaviui, kur kreiptis ir kokius dokumentus turėti norint įsidarbinti, kokios darbo sutartys yra sudaromos su nepilnamečiais, kaip rašyti CV, kaip pradėti pasitikėti savimi ir kt. Atstovai iš darbo biržos supažindino nuteistuosius su savo tinklalapiais, pamokė, kaip ieškotis darbo.
Nuteistieji noriai lankė užsiėmimus, nes specialistai, kurie ėjo dirbti į šią įstaigą, žinojo, kur eina, ir tą metodinę medžiagą dėstė įdomiai ir suprantamai. Daugiausiai klausimų sulaukė teisininkai, ypač tuomet, kai kalbėjo apie nepilnamečių administracinę atsakomybę. Taip pat psichologai, kurie patarė, kaip žmogus turi elgtis atėjęs į įstaigą tvarkytis savo reikalų: kokia poza stovėti, kur dėti rankas, kaip kalbėti ir pan.
- Čia kalintiems paaugliams mes galime pasiūlyti įsigyti tik tokias profesijas, kur praktiką galima atlikti vietoje, pas mus, - papasakojo NTI-PN direktoriaus pavaduotoja Neringa Gudėnaitė. - Nes jiems išeiti iš pataisos namų teritorijos draudžiama. Tad mokome trijų profesijų: stalių, siuvėjų ir kepėjų. Laisvėje šios profesijos pakankamai populiarios. Labai svarbu ir tai, kad, ką pasigamina patys, jie gali ir sunaudoti. Vieni kepa įvairius duonos ir pyrago kepinius, kiti - iš skiaučių susisiuva apklotus, kilimėlius, treti - iš medžio pasidaro visokių mielų daiktelių.
Įgijus profesiją ir išėjus į laisvę nepilnamečiams yra gerokai lengviau. Pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su 34 šalies darbo biržomis - joms teikiami duomenys apie išėjusius į laisvę nepilnamečius. Vien šiais metais jų įdarbinta net 3.
Kiekvienam išeinančiam į laisvę nepilnamečiui yra įteikiamas dokumentų rinkinys. Jame galima rasti visą reikalingą informaciją: socialinių tarnybų, sveikatos centrų, nakvynės namų adresai, mokymo įstaigos ir jų programos, atmintinės apie pareigas ir teises.
NTI-PN direktoriaus pavaduotoja N. Gudėnaitė tiki, kad nuo rudens bus galima praplėsti užsiėmimų įvairovę - naujas projektas jau išsiųstas. Ji sako, kad nuteistiems vaikams būtų labai naudingi seminarai apie lyčių lygybę bei pokalbiai apie vyrus kaip apie būsimus tėvus.