Honkongo mokslininkai nustatė, kad žmonės, turintys tam tikrą genų struktūrą, daug labiau rizikuoja užsikrėsti SARS. Šis atradimas gali padėti diagnozuoti ir išvengti mirtį nešančios ligos plitimo.
Honkongo kinų universiteto mikrobiologijos profesoriaus Paulo Chano (Polo Čano) teigimu, SARS pacientų tyrimas Honkonge parodė, kad asmenys, turintys genų struktūrą, žinomą kaip HLA-B*0703, yra keturis kartus labiau linkę užsikrėsti SARS. Tiems, kurių genų struktūra vadinama HLA-DRBI*0301, rizika užsikrėsti - daug mažesnė. Tai rodo, kad genų tyrimai yra reikšmingi nustatant, kurie žmonės virusui yra mažiau atsparūs. "Šie tyrimo rezultatai padės tiksliau diagnozuoti susirgimą ir kurti efektyvias prevencijos programas", - ketvirtadienį teigė P. Chanas.
"Pavyzdžiui, su aukštos rizikos grupe galėtume išbandyti nepatvirtintą vakciną ar prevencijos būdą. Be to, ligoninės SARS pacientų priežiūrai galėtų skirti tik sveikatos darbuotojus, kurie priklauso mažos rizikos grupei", - sakė jis.
Honkongo tyrinėtojai patikrino 90 SARS pacientų kraujo mėginius ir ištyrė jų genus vadinamuosiuose žmogaus leukocitų antigenuose (ŽLA). ŽLA turi įtakos ląstelių, kurios yra atsakingos už imuninės sistemos reakciją į infekcijas, veiklai. Po to tyrimų rezultatai buvo palyginti su mėginiais, paimtais iš žmonių, kurie SARS nebuvo užsikrėtę.
SARS protrūkis kilo Pietų Kinijoje 2002-ųjų pabaigoje, vėliau keliautojai virusą išplatino visame pasaulyje. Honkonge SARS užsikrėtė daugiau kaip 1 tūkst. 700 žmonių, beveik 300 iš jų mirė. Visame pasaulyje virusu užsikrėtė maždaug 8 tūkst. žmonių, iš jų mirė apie 800.
Praėjusią savaitę Kinija patvirtino pirmąjį užsikrėtimo SARS atvejį po to, kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) liepos mėnesį pranešė apie epidemijos pabaigą. Be to, šiuo metu Gvandžou mieste yra du spėjami SARS pacientai. Vyriausybė vis dar laukia pastarųjų asmenų organizmų tyrimų rezultatų.
Kitas Honkongo mokslininkas trečiadienį pareiškė, kad Kinijoje pasirodžiusi SARS atmaina yra nauja ir, atrodo, mažiau užkrečiama nei ta, kuri siautė praėjusiais metais. Abi atmainos, manoma, yra kilusios iš tos pačios koronovirusų šeimos, lemiančios ir įprastą persišaldymą.
“Reuters”-ELTA