• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydymas dėlėmis: praeities atgyvena ar viltis pasveikti?

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Prieš septynerius metus Saulius, tuometinis Vilniaus elektronikos mokyklos moksleivis, per vasaros atostogas sumanė užsidirbti pinigų - įsidarbino vienoje sostinės statybos bendrovėje. Vaikinui nepasisekė - užlipęs ant sandėlio stogo jis paslydo ir iš dvylikos metrų aukščio krito žemėn. Mirties išvengti pavyko, tačiau, be kaulų lūžimo, buvo pažeistas stuburo nervas. Būtent dėl pastarosios priežasties jaunuolis liko prikaustytas prie invalido vežimėlio. Šiuo metu Saulius jau žengia kelis žingsnius savarankiškai, tačiau didžiąją laiko dalį praleidžia sėdomis ar gulomis. Nenorėdamas, kad dėl menko judėjimo organizmo audiniuose užsistovėtų kraujas, vaikinas kartą ar dusyk per metus apsilanko Vilniuje, privačiame gydymo natūraliais metodais centre. Ten Sauliui, jo paties žodžiais, išvalomas kraujas. Šią procedūrą atlieka... medicininės dėlės.

REKLAMA
REKLAMA

- Per vieną gydymo seansą ant stuburo sudeda po tris keturias dėles, - pasakojo Saulius. - Jos įsisiurbia ir suleidžia kraują skystinančios medžiagos - hirudino. Kai dėlės prisisiurbia kraujo, nukrenta, o po to dar kurį laiką iš žaizdelių bėga blogas, užsistovėjęs kraujas.

REKLAMA

Saulius tvirtino, kad po tokių procedūrų pagerėja jo savijauta, tampa lengviau judėti.

Vilnietė Birutė (60 m.) prisipažino, jog pusė jos giminaičių - tituluoti gydytojai, tačiau nė vienas iš jų nesugebėjo išgydyti ilgus metus moterį kamavusios migrenos. Kai moteris sužinojo, jog išsivaduoti nuo migrenos galbūt padėtų medicininės dėlės ir šiuo klausimu pasiteiravo medikų nuomonės, šie patarė su kirmėlytėmis geriau neprasidėti. Tačiau dėl nepakeliamo galvos skausmo Birutė vis dėlto ryžosi užsukti į Igorio Zacharovo kabinetą. Po procedūros galvos skausmas stipriai sumažėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo to laiko Birutė dažnai kreipiasi į Igorį Zacharovą. Kraujo spaudimą pageidavusiai sunormalizuoti moteriai dėlės buvo "prikabintos" širdies plote, suskaudus nugarą - ant stuburo. Po tokių procedūrų Birutė tvirtina pasijuntanti žymiai geriau. O gal tai tik savitaiga, psichologinis nusiteikimas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Koks čia nusiteikimas, jei po pirmosios procedūros, kai dėlės nukrito, iš žaizdelių dar ištekėjo kokios trys rieškučios blogo, sukrešėjusio kraujo? - tikino Birutė. - Anksčiau buvau išbandžiusi daug ir įvairių gydymo metodų, tačiau nuo migrenos išgelbėjo tik dėlės.

REKLAMA

Birutė sakė girdėjusi, jog Lietuvoje medikai į gydymą medicininėmis dėlėmis išvalant kraują atsiliepia skeptiškai. Tačiau daugumai vaistų alergiška moteris sakė mananti, jog natūraliomis gydymo priemonėmis gydytojai nepataria naudotis dėl vienintelės priežasties - pataikauja ir pildo "farmacijos mafijos" pageidavimus ligoniams brukti tik brangius cheminius preparatus, kurių šiais laikais pasaulyje prigaminta devynios galybės.

REKLAMA

Sieks, kad gydymo metodas būtų įteisintas

Gydymo medicininėmis dėlėmis metodas mūsų šalyje buvo naudojamas iki 1990 metų. Medicininės dėlės išskirtas hirudinas, patekęs į žmogaus kraują, sutrikdo jo krešėjimą, todėl gyvos dėlės kartais būdavo dedamos sergantiesiems tromboflebitu, hipertonine liga, kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai mokslininkai hirudiną sukūrė genų inžinerijos būdu, gydymas dėlėmis tapo nereikalingas ir jo buvo atsisakyta.

1987 metais Leningrado Kirovo vardo karo medicinos akademiją baigęs ir, jo paties žodžiais, gydytojo traumatologo-ortopedo kvalifikaciją įgijęs Vilniuje veikiančios privačios gydyklos savininkas Igoris Zacharovas gydymą dėlėmis, kaip vieną iš natūraliųjų gydymo metodų, laiko ne mažiau efektyviu nei gydymą cheminiais preparatais, tai yra medikamentais.

REKLAMA

- Medicininės dėlės - ne pasenęs, o vienas iš gydymo metodų, - sakė I. Zacharovas.

Pašnekovas tikino jokiu būdu nenorįs į pirmą vietą iškelti gydymo dėlėmis ir sumenkinti gydymo medikamentais - tik siekiąs, kad būtų suteikta galimybė ligoniams naudotis visais įmanomais gydymo būdais (mat gydymas medicininėmis dėlėmis kol kas juridiškai neįteisintas).

REKLAMA

Pasak I. Zacharovo, gydymą medicininėmis dėlėmis galima taikyti esant įvairiems kraujotakos sutrikimams, taip pat atliekant kosmetines (plastines) operacijas, siekiant be pjūvio panaikinti kojų venų išsiplėtimą, slopinant įvairių vidaus organų uždegimus. Gydymo medicininėmis dėlėmis esmė, pasak I. Zacharovo, yra ta, jog iš organizmo per dėlių įkandimo vietas pašalinamas užsistovėjęs kraujas, mat jei kraujas audiniuose užsilaiko - tirštėja, limpa, ilgainiui susidaro krešuliai ir gali užsikimšti kraujagyslės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak I. Zacharovo, gydymas dėlėmis - nepamainoma priemonė insultus ar infarktus patyrusių ligonių artimiesiems. Mat ant patalo atgulusiems senyvo amžiaus žmonėms medicinines dėles gali uždėti namiškiai, prieš tai, žinoma, pakonsultavę su specialistais.

Medicininės dėlės, kurios naudojamos I. Zacharovo gydykloje, auga ne Lietuvos pelkėse, o atvežamos iš Leningrado biogamyklos. Panaudotos dėlės sunaikinamos - kad pacientams nebūtų jokių galimybių užsikrėsti sunkiomis, per kraują pernešamomis ligomis. Vienos tokios procedūros (3-5 medicininės dėlės) kaina - 20 litų. Priklausomai nuo ligonio nusiskundimų, siūloma atlikti 10-15 tokių procedūrų.

REKLAMA

Medikai gydymą medicininėmis dėlėmis vertina atsargiai

Vilniaus šv. Jokūbo ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Janina Juknienė prisiminė, jog Kauno klinikose medicininės dėlės pooperaciniams ligoniams gydyti būdavo naudojamos kai ji dar mokėsi tuometiniame Medicinos institute, tai yra apie 1964 - 19 metus. Vėliau buvo sukurtas hirudinas.

REKLAMA

- Ar gerus medikamentus vėl gali nukonkuruoti dėlės? - svarstė gydytoja J. Juknienė. - Vargu. Be to, toli gražu ne kiekvienam žmogui tokios procedūros yra priimtinos. Aš, pavyzdžiui, tokio gydymo tikrai atsisakyčiau. Juk kraują galima suskystinti ir kitais būdais - lašinėmis, palindus po karštu dušu ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojos, nėra iki galo ištirta, kokias dar, be hirudino, medžiagas dėlė suleidžia į kraują, tiksliai nežinomas ir tų medžiagų poveikis kraujo sudėtinėms dalims.

Vilniaus Santariškių universitetinės ligoninės Hematologijos skyriaus gydytojų žodžiais, atsiradus hirudinui, gydymas dėlėmis prarado populiarumą, apmirė. Tačiau pastaraisiais metais kai kuriose Europos šalyse dėlės vėl buvo prisimintos - jos imtos naudoti tais atvejais, kai ligonio organizmas nepriima kitų vaistų.

Pasak hematologų, niekas neapskaičiuos, kiek įsisiurbusi dėlė į kraują įleidžia hirudino ir kitų medžiagų, taigi negalima ir nustatyti, kokią įtaką ta dozė turės konkrečiam organizmui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų