• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Graužikas saugo savo uodegą

Giedra AKAVICKIENĖ

Aštuonerių metų Godos Valiutės namuose prieš metus įsikūrė degu. Šis Pietų Amerikos graužikas savo išvaizda primena smiltpelę ar voverę. Mėgsta - išsirausti urvą, ten susisukti lizdelį ir kaupti maisto atsargas. Degu kailiukas rusvos spalvos, ausys gana didelės, uodega ilga, apaugusi plaukais, o pats galiukas baigiasi "šepetėliu". Kūno ilgis - apie 15 cm, uodegos ilgis - 7,5-13 cm, svoris - 170-300 g.

REKLAMA
REKLAMA

Supranta šeimininko nuotaiką

Telšių "Atžalyno" vidurinės mokyklos antros klasės moksleivė G.Valiutė papasakojo, kad augintinis po truputį priprato ir pradėjo pasitikėti šeima, o svetimiems gali įkąsti. Norint prisijaukinti degu, reikia su juo kalbėti. Jis tiksliai nesuvokia, ką jam nori pasakyti, tačiau supranta savo šeimininko nuotaiką ir reikalavimus pagal intonaciją.

REKLAMA

Smalsus graužikas nori visko paragauti - net Godos suknelių. Sėdėdamas ant peties, krimsteli dantimis, tačiau Goda dėl skylučių drabužiuose nepyksta. "Už visas iškrėstas šunybes savo numylėtiniui atleidžiu", - sakė mergaitė.

Maudynės smėlio vonioje

Degu turi dviejų kambarių "butą": viename narvelyje dieną išdykauja, kitame - naktį miega. Kad gyvūnėliui būtų patogu ilsėtis, narve priklota specialaus šieno, į kurį jis įsirausia. "Užgesinus šviesą, gyvūnėlis sucypia. Tai tarsi "labanakt", - įsitikinusi Goda.

REKLAMA
REKLAMA

Kai Goda išeina į mokyklą, vietoje nenustygstantis degu nenuobodžiauja: laksto kopėčiomis, ratuku. "Ratelis graužikui turi būti metalinis, nes degu jau sugraužė du ratelius ir net namuką iš plastmasės. Pirma "prasiplatino" namelio duris, paskui ėmėsi stogo. Aštriais dantimis jis kaipmat įveikia storas drebulės, beržo šakas", - papasakojo antros klasės moksleivė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną vakarą graužikas su malonumu maudosi smėlio vonioje. Į indą Goda pripila smėlio, pirkto specializuotoje parduotuvėje, ir leidžia degu po jį pasivolioti. Smulkus su mineralais smėlis padeda išlaikyti švarų, sveiką, šilkinio minkštumo kailį.

REKLAMA

Dilina priekinius dantis

Goda pasirūpina, kad narve visada būtų kreidos graužikams. Ją grauždamas degu nusidilina priekinius dantis. Mat jie auga visą laiką, o peraugę trukdytų gyvūnui normaliai ėsti.

Degu - žolėdis gyvūnas. Laukiniai degu mėgsta svogūnėlius, šaknis ir žievę. Rasti šiam maistui pakaitalą sunku, todėl pagrindinis racionas turi būti sudarytas iš specializuotų pašarų, kuriuose būtų tiksliai subalansuotas vitaminų, mineralų bei maistinių medžiagų kiekis. Šiam graužikui reikalingos geltonos daržovės, pavyzdžiui, morkos, kaip karotino šaltinis. Be įprasto pašaro, būtina įdėti ir šieno, jis reikalingas gyvūnui ne tik dėl maisto, bet ir guoliui susisukti.

REKLAMA

Lepina graužikų skanėstais

Goda nori, kad jos numylėtinis būtų sveikas, ilgai ir laimingai gyventų. Todėl perka džiovintų grūdų ir vaisių mišinį, kuriame daug ląstelienos, lapų ir vaisių, augintinį pradžiugina graužikų skanėstais su miško uogomis, šeria pilnaverčiu maistu "Fiesta", susidedančiu iš vitaminizuotų granulių, avižų, javų, žemės riešutų, saulėgrąžų, džiovintų kriaušių, pupų, žirnių... Pasak mergaitės, degu "eina iš proto" dėl obuolių ir kriaušių kotelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiems graužikams negalima duoti daug cukraus turinčio maisto, labai saldžių vaisių ar razinų, nes jų organizmas nepritaikytas cukraus perdirbimui - gali susirgti. Laukiniams degu vanduo nėra būtinas, tačiau namuose turi būti vandens.

Gąsdina prieauglis

Goda degu patinėlį augina vieną ir nesiruošia jam pirkti draugės. Kaip sakė mergaitės mama Aušra, degu lytiškai subręsta būdami 6 mėnesių amžiaus ir nelaisvėje dauginasi ištisus metus (gamtoje - priklausomai nuo metų laiko). Patelės atsiveda nuo 1 iki 10 apie 14 gramų sveriančių jauniklių. Sunku įsivaizduoti, kaip reikėtų išdalinti tokį būrį.

REKLAMA

Vaikšto pakelta uodega

Degu vaikštinėja į viršų pakelta uodega. Spėjama, kad taip saugo savo uodegą nuo pažeidimo, bijo būti už jos sugautas.

"Uodega - labai skausminga ir jautri degu vieta, todėl jokiu būdu negalima jo imti už uodegos", - perspėja į svečius atėjusius draugus Goda. Čiupus už uodegos, gyvūnas gali ją numesti, o ji nebeatauga. Beuodegis degu atrodytų negražiai.

REKLAMA

"Be uodegos praradimo, degu dar bijo neįprastų garsų. Jį gąsdina ne tik dulkių siurblio ūžesys, bet ir bet koks krebždesys. Bailiukas tuoj pat bėga slėptis", - papasakojo jaunoji gyvūnėlių mylėtoja.

Autorės nuotraukos

Prie Godos Valiutės rankų augintinis greitai priprato, mėgsta, kai jį glosto ir kutena.

Degu iš išvaizdos ir elgesio panašus į voveriuką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų