Viktorija KLEINIENĖ
Karštą vasaros dieną labai vilioja šalto vandens gurkšnis iš šulinio. Tačiau neskubėkite mėgautis šulinio vandeniu, neduokite jo vaikams. Skaidrus šulinio vanduo ne visada sveikas. Laboratoriškai netirto arba pakelės šulinio vanduo gali būti pilnas nitratų, ypatingai pavojingų azoto junginių nėščiųjų ir kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus sveikatai, - sako Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistai.
Pasak visuomenės sveikatos specialistų, kiekvieno puikaus skonio šulinio vandenyje gali slypėti klasta. Juo sunkiau ją numanyti, nes nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie pavojingi teršalai nepašalinami nei virinant, nei filtruojant vandenį. Apie vandens kokybę galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus cheminėje laboratorijoje.
Specialistų teigimu, didelė nitratų koncentracija labiausiai pavojinga motinų įsčiose augantiems ir pirmųjų mėnesių kūdikiams. Nitratai po tam tikro laiko žmogaus organizme virsta dar pavojingesniu junginiu - nitritais ir sukelia methemoglobinemiją - deguonies "badą. Tuomet kūdikiai pamėlsta, pradeda dusti. Gali atsirasti traukuliai, ištikti net mirtis.
Tyrimai rodo, kad beveik pusėje šulinių vanduo Kauno apskrityje netinkamas vartoti. Kauno mieste ištyrus 10 šachtinių šulinių vandens tarša nitritais ir nitratais higienos normą viršijo dviejuose Aleksoto, trijuose Vilijampolės ir trijuose Vaišvydavos šuliniuose.
Kauno rajone 2005 m. ištirti 67 šachtiniai šuliniai. Beveik trečdalis jų viršijo leidžiamą nitritų koncentraciją (nėščiosioms ir kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus), daugiau nei du trečdaliai - nitratų. Garliavoje ir jos apylinkėse buvo tirti 22, Zapyškyje ir jo apylinkėse 16 šulinių.
Pagrindinė šulinių vandens taršos priežastis - netinkamas jų įrengimas ir priežiūra. Kasant šulinį labai svarbu parinkti jam aukštesnę vietą, kad požeminis vanduo būtų aukščiau taršos šaltinių, o tvartas, tualetas, tręšiami daržai ir sąvartynai - žemiau šulinio.
Visuomenės sveikatos specialistai pataria geriamąjį vandenį šuliniui imti iš gilesnių, artezinių, vandeningų sluoksnių. Tarp šulinio ir gyvenamojo namo privalomas ne mažiau kaip 7 metrų atstumas, nuo garažo, šiltnamio, nuotekų tinklų - 10 metrų. Nuo tvarto, mėšlidės, kompostavimo aikštelės, fekalijų išgriebimo duobės - 25 metrai. Šulinio rentinyje neturi būti plyšių, jį būtina uždengti sandariu dangčiu, aplink jį įrengti apsauginį molio sluoksnį. Vieną kartą per metus iš šulinio reikia išvalyti dumblą, dezinfekuoti ir patikrinti jo sandarumą. Vandenį semti tik tuo pačiu kibiru.