• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Generalinio komisaro įsakymas sėkmingai... buksuoja

Remigijus RAINYS

Neseniai Aukščiausiasis Teismas sudėliojo visus taškus trejus metus trukusiame bylų maratone dėl buvusio kelių policininko Dariaus Narinkevičiaus sukeltos avarijos. Įvykio metu žuvo krepšinio treneris Gediminas Ulys (30 m.) ir buvo sunkiai sužalota jo močiutė Elena Jankauskienė, kuri ligoninėje mirė.

REKLAMA
REKLAMA

Priminsime, kad tą naktį Ulių šeima dviem taksi automobiliais važiavo iš pobūvio į namus. Dėl anksčiau įvykusios avarijos kelyje buvo susidariusi automobilių grūstis, todėl taksi sustojo. G. Ulys išlipo sužinoti, ar greitai bus galima važiuoti toliau. Tuo metu į taksi rėžėsi automobilis "Mazda 626", kurį vairavo pareigūnas D. Narinkevičius. Susidūrimo metu žuvo tarp automobilių suspaustas G. Ulys, o mazda užvirto ant taksi ir sunkiai sužalojo viduje sėdėjusią E. Jankauskienę. Ji, kaip minėta, mirė ligoninėje.

REKLAMA

Po keturių valandų Vilniaus priklausomybės ligų centre D. Narinkevičiui buvo nustatytas vidutinis girtumo laipsnis - kraujyje rasta 1,89 promilės alkoholio. Tačiau tuometinis kelių patrulių rinktinės pareigūnas įrodinėjo, kad alkoholį vartojo namuose jau po avarijos, norėdamas numalšinti stresą. Dar po savaitės eismo įvykio tyrėjai gavo dokumentą, jog avarijos naktį iš policininko paimtame kraujyje alkoholio nerasta. Paaiškėjo, kad į Priklausomybės ligų centrą pareigūnas buvo atvežtas tiesiai iš kitos ligoninės, todėl namuose po avarijos išgerti alkoholio negalėjo. Dėl šių aplinkybių buvo atliktas atskiras tyrimas, nustatyta, kad avarijos kaltininko kraujo mėginys buvo pakeistas. Medikėms dėl šio fakto buvo iškelta baudžiamoji byla. Sukeitusiai kraują Marijanai Kedovič teismas paskyrė 5 000 litų baudą, o dvi jos kolegės buvo išteisintos.

REKLAMA
REKLAMA

D. Narinkevičių teisė Vilniaus miesto pirmosios apylinkės teismas. Nuteistasis nuosprendį apskundė Vilniaus apygardos teismui, vėliau - ir Aukščiausiajam Teismui. Šio teismo kolegija avarijos kaltininko ir nukentėjusiųjų kasacinius skundus atmetė - paliko galioti dar 2004 metų rugsėjo mėnesį priimtą Vilniaus apygardos teismo nuosprendį. D. Narinkevičius nuteistas šešerių su puse metų laisvės atėmimo bausme. Tiesa, pritaikius amnestiją, bausmė sutrumpėjo ketvirtadaliu. Šis nuosprendis galutinis ir neskundžiamas, tačiau vargu ar iš jo pasimokys kiti neblaivūs prie vairo sėsti nevengiantys policijos pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas dieną - vis naujiena

Vien 2004 metais girti policininkai sukėlė per nei 10 autoavarijų. Klaipėdoje, Laukininkų gatvėje, tarnybiniu automobiliu "Volvo 760" važiavęs neblaivus miesto Vyriausiojo policijos komisariato viešosios policijos Prevencijos skyriaus vyresnysis patrulis Sigitas Tverskis posūkyje nesuvaldė mašinos ir atsitrenkė į kelkraštyje stovėjusius du automobilius. Avarijos kaltininkui nustatytas vidutinis girtumo laipsnis. Po tarnybinio patikrinimo S. Tverskis turėjo už savo lėšas suremontuoti apdaužytą tarnybinį automobilį ir buvo atleistas iš darbo policijoje. Darbą prarado ir sostinės Patrulių rinktinės patrulis Linas Šimėnas, kuris, neblaivus nuosavu automobiliu apsisukdamas sankryžoje, nepraleido pagrindiniu keliu važiavusio Lietuvos viešosios policijos rinktinės "Vytis" vado Sauliaus Gago tarnybinio automobilio ir į jį atsitrenkė. Kiek vėliau Kaune Garliavos nuovados tyrėjo Rimanto Janušausko vairuojama "Mazda" trenkėsi į automobilį "Ford Fiesta", o po smūgio susidūrė dar ir su priešpriešiais važiavusiu golfu. Vietoje žuvo viename iš taranuotų automobilių sėdėjusi Vytauto Didžiojo universiteto studentė Skaistė Lazauskaitė, trys žmonės buvo sužeisti. Nustatyta, kad policijos tyrėjo kraujyje burbuliavo net 2 promilės alkoholio. Nušalintas nuo darbo pareigūnas ilgai gydėsi, tad įvykio ikiteisminis tyrimas užsitęsė. Nors šiam pareigūnui iškelta byla jau nukeliavo į teismą, ji iki šiol neišnagrinėta.

REKLAMA

Pirmą kartą R. Janušauskas iš darbo policijoje buvo atleistas dar 1995 metais, kai buvo užfiksuota, jog per Kalėdas neblaivus padarė avariją (laimei, tąsyk be aukų) ir pabėgo iš įvykio vietos. Tačiau Kauno miesto apylinkės teismas įsakymą atleisti R. Janušauską iš tarnybos panaikino. Tas pats teismas šiam pareigūnui buvo gailestingas ir kitais metais, kai R. Janušauskas buvo sulaikytas įtarus, jog su draugais lydėjo kontrabandinį krovinį. Byloje buvęs įtariamuoju, iš darbo už pareigūno vardo pažeminimą atleistas Rimantas vėliau tapo tik liudytoju ir vėl sugrįžo į savo nuovadą. Ar trečias kartas nemeluos, paaiškės tik po teismo sprendimo.

REKLAMA

Kauno rajone susidūrus dviem automobiliams buvo sužaloti trys žmonės. Šio autoįvykio kaltininku įvardintas, kaip spėjama, neblaivus automobilį vairavęs Kauno kelių policijos rinktinės vyresnysis patrulis Petras Dambrauskas. Pareigūnas atleistas iš darbo, tačiau ikiteisminis tyrimas užsitęsė iki šiol. Kauno rajono policijos komisariato tyrėjai visą surinktą medžiagą perdavė kolegoms iš Kauno miesto VPK. Tyrimo eigą kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neklauso net paties generalinio...

Pernykštės vasaros pradžia šalies policininkams buvo tokia "juoda", kad pagaliau trūko Policijos departamento generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus kantrybė. Tai įvyko po to, kai neblaivaus sostinės VPK viešosios policijos Patrulių rinktinės patrulio Aleksandro Čevyčelovo (26 m.) vairuojamas automobilis "Opel Calibra" ties pėsčiųjų perėja partrenkė ir mirtinai sužalojo dvi pensininkes, o vairuotojas iš įvykio vietos paspruko. Tiesa, greitai buvo surastas. Ištyrus jo kraujo mėginį užfiksuotas net 3,43 promilių girtumas. Generalinio komisaro įsakyme buvo nurodyta policijos komisariatų vadovams griežčiau kontroliuoti savo pavaldinius ir numatyta asmeninė vadovų atsakomybė, jei jų pavaldiniai būtų sugauti vairuojantys neblaivūs.

REKLAMA

Naujojo įsakymo griežtumą bene pirmoji savo kailiu patyrė Plungės rajono policijos vadovė Dangirutė Jurkuvienė. Birželio 20 dieną avariją sukėlė Plungės gatvėmis važinėjęs girtas (2,81 promilės alkoholio) vietos policijos komisariato kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjas Saulius Štulpinas (30 m.). Įvykio metu žmonės nenukentėjo, tačiau buvo apgadinti automobiliai. Kol vyko tarnybinis patikrinimas pareigūnas nuo darbo nebuvo nušalintas, mat dar prieš savaitę buvo gavęs nedarbingumo lapelį. Tačiau vėliau S. Štulpinui vis dėlto teko teko atsisveikinti tarnybiniu pažymėjimu. Tiesa, neilgam, nes dėl tyrimo metu padarytų procedūrinių pažeidimų teismas jį sugražino į darbą. Už tyrime paliktas spragas nukentėjo komisariato vadovė - jai buvo skirta nuobauda. Tyrėjas Saulius Štulpinas policijoje dirba iki šiol.

REKLAMA

Visišką generalinio komisaro įsakymo nepaisymą pademonstravo ir Skuodo rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Apylinkės inspektorių veiklos grupės tyrėjas Darius Butkus (31 m.), kuris apie 8 valandą ryto tarnybinį automobilį vairavo jau (ar dar?) būdamas neblaivus, be to, darbo metu ir vilkėdamas uniformą. Pareigūnas golfuko nesuvaldė, išlėkė į šalikelę ir apsivertė. Po tarnybinio patikrinimo jis buvo atleistas iš darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už įsakymo nevykdymą - nuobaudos

Policijos departamento Vidaus tyrimų tarnybos pareigūnai informavo, kad vykdant generalinio komisaro įsakymą, už nepakankamą principingumą baudžiant girtavusius pavaldinius įvairias drausmines nuobaudas gavo Šilutės, Klaipėdos, Pakruojo ir Mažeikių rajonų policijos komisariatų viršininkai, tačiau atrodo, kad jų vadovaujami pareigūnai dėl to nė kiek neišgyvena. Šiemet jau suspėjo "pasižymėti" vos kelias dienas policijoje padirbęs Vytautas Urbonas (24 m.). Kelionė pareigūno sesers automobiliu truko neilgai - dideliu greičiu lėkusi mašina trenkėsi į tilto per Šusties upę atramą. Turėklai susmigo į automobilio vidų ir mirtinai sužalojo keleivį, po to mašina dar nulėkė nuo skardžio. Palikęs savo draugą likimo valiai, V. Urbonas paspruko iš įvykio vietos, tačiau po pusvalandžio jį, šlitinėjantį Kudirkos Naumiestyje, atpažino ir sulaikė pats Šilutės policijos komisariato vadovas Stanislovas Mišeikis.

Tikėtina, kad Policijos departamento generalinis komisaras netrukus išleis dar griežtesnį įsakymą, bet vargu ar tai ką nors pakeis. Bėda ta, jog beveik kiekvieno policijos pareigūno sąmonėje tiesiog įsišaknijęs įsitikinimas nebaudžiamumu. Išgėręs policininkas drąsiai sėda prie automobilio vairo būdamas tikras, jog jei ir sustabdys, kolega nenubaus. Šių eilučių autorius atliko nedidelį eksperimentą - paklausė kelių policijos komisariatų vadovų, ar bent vienas policijos pareigūnas buvo nubaustas, kad vairavo neblaivus, jei nepateko į eismo įvykį. Deja, nė vienas iš apklaustųjų tokio atvejo neprisiminė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų