Einaras Repšė, ketvirtadienį (02.05) atsistatydinęs iš Latvijos ministro pirmininko posto po penkiolikos mėnesių vadovavimo koalicinei Latvijos vyriausybei, savo politinės karjeros pradžioje, kai 2002 metų spalio mėnesi jo neseniai įsteigta "Naujojo laiko" partija laimėjo parlamento rinkimus, buvo laikomas perspektyviu jaunu lyderiu, kone didvyriu.
Vertinamas kaip pragmatiškas provakarietiškas politikas, 42 metų E. Repšė tęsė ankstesnių įvairios politinės pakraipos vyriausybių politiką užtikrinti, kad Latvija šiais metais prisijungtų prie Europos Sąjungos ir NATO.
Vadovavęs centriniam bankui nuo 1991-ųjų, 2001 metų gruodį jis atsistatydino, kad įsteigtų "Naujojo laiko" partiją. Ne vieną nustebino tai, kad į atidarytą partijos sąskaitą šalininkai netrukus paaukojo 500 tūkst. latų (900 tūkst. eurų) politinei veiklai pradėti.
Jis taip pat paskelbė iškilmingą kreipimąsi į "Naujojo laiko" kandidatus rinkimuose būti ištikimiems partijai bei šaliai.
Fizikas pagal išsilavinimą, "Ponas Švarusis" savo reputaciją užsitarnavo sovietų rublius sėkmingai pakeitęs nacionaliniais pinigais latais.
Garsėjančiam savo įvairiausiais pomėgiai, kaip lėktuvų pilotavimas ar aktų tapymas, E. Repšei pavyko tapti antru populiariausiu šalies politiku po prezidentės Vairos Vykės-Freibergos.
Tačiau Latvijos vyriausybė pradėjo irti, kai premjeras buvo apkaltintas lengvatinėmis sąlygomis įsigijęs daug nekilnojamo turto.
Pernai E. Repšė nusipirko 7 nekilnojamojo turto objektus įvairiose Latvijos vietovėse, banko paskolas jiems įsigyti jis gavo už mažesnes nei įprastos palūkanas. Bankai paaiškino, kad paskolos gali būti suteikiamos taikant mažesnes palūkanas, jeigu yra tvirtas įsitikinimas kliento mokumu.
Sausio 29 dieną Latvijos seimas sudarė parlamento tyrimo komisiją premjero finansiniams sandoriams ištirti. Komisiją parėmė ir koalicijos partnerė Latvijos Pirmoji partija (PP).
E. Repšė, atsakydamas į tai iš vicepremjero posto atleido PP vadovą Ainarą Šleserį. Po to Pirmoji partija prieš savaitę pasitraukė iš koalicijos.
"Aš atsistatydinu. Turėdami 26 vietas (parlamente), mes, "Naujasis Laikas", padarėme, ką galėjome, tačiau tokioje padėtyje tęsti negalime", - ketvirtadienį sakė E. Repšė žurnalistams po jo vadovaujamos "Naujojo Laiko" partijos susitikimo.
Pagal Latvijos konstituciją, vyriausybė tęs savo darbą, kol prezidentė paskirs naują ministrą pirmininką ir juos patvirtins parlamentas.
Nuo 1991-ųjų dažna vyriausybių kaita Latvijoje yra įprastas dalykas. E. Repšės koalicinis kabinetas patenka į ilgiausiai išdirbusių vyriausybių penketuką.
"Vyriausybių vertimas Latvijoje virto sporto šaka, - aiškino jis per visuomeninę televiziją. - Tai rodo, kad Latvijos demokratija ir teisinė sistema susiduria su rimtomis problemomis".
V. Vykė-Freiberga paskelbė, kad E. Repšės vyriausybė tęs darbą, kol bus suformuota nauja komanda. Tačiau iki narystės Europos Sąjungoje likus vos trims mėnesiams, vakarietišką politiką remianti prezidentė pažadėjo, kad naujas kabinetas bus suformuotas netrukus. Kalbėdama per televiziją ji minėjo trijų savaičių laikotarpį.
Tuo tarpu reikalai bus tvarkomi kaip įprasta, sakė ji.
"Parlamentas ir vyriausybė tęs darbą. Repšė ir kiti ministrai dirbs, kol bus paskirtas naujas ministras pirmininkas", - teigė ji.
Prezidentė leido suprasti, kad šį kartą tai nebus E. Repšė. "Repšė jau turėjo galimybę suformuoti vyriausybę", - pareiškė jis.
Politologė Žaneta Uozuolina, komentuodama padėtį, išreiškė nuomonę, kad vyriausybės atsistatydamas nepakenks Latvijos narystei ES ir NATO, tačiau tai gali paveikti vidaus politiką.
"Tai, kad Repšė atsistatydina, tiesiogiai Latvijos įsijungimo į NATO ir ES nepaveiks, - sakė ji. - Manau, kad naujoji vyriausybė taip pat ves Latviją į šias organizacijas".
"Tačiau gali būti, kad vidinis politinis gyvenimas kurį laiką nebus toks aktyvus", - teigė politologė.
AFP-BNS