Baigiantis tarnybinio patikrinimo terminui, nuo pareigų nušalintas sostinės policijos vadovas Erikas Kaliačius pareiškė laukiąs greito atleidimo iš pareigų, bet savo noru neatsistatydinsiąs.
"Jeigu traukčiausi savo noru, visuomenė tai priimtų kaip kaltinimų pripažinimą", - trečiadienį surengtoje privačioje spaudos konferencijoje žurnalistams pareiškė E. Kaliačius. Jis užsiminė, kad ši spaudos konferencija gali būti paskutinė.
E. Kaliačiaus tvirtinimu, Policijos departamento Vidaus tyrimų tarnybos nurodomi pažeidimai yra smulkmeniški arba išgalvoti. Tačiau nušalinimą inicijavęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius, anot E. Kaliačiaus, dabar yra tapęs šio proceso įkaitu ir tiesiog negalėtų jo neatleisti iš pareigų, nes nukentėtų paties V. Grigaravičiaus ambicijos.
E. Kaliačius taip pat teigė, kad dar tarnybinio patikrinimo pradžioje V. Grigaravičius asmeniškai, o vėliau - jo aplinkos žmonės - siūlė tyliai pasitraukti. "Per kone du mėnesius vykstantį tyrimą jutau nuolatinį tyrėjų dėmesį. Jutau spaudimą, raginimus atsistatydinti savo noru. Už tai buvo žadama ramybė, saugumas ir visos socialinės garantijos", - kalbėjo E. Kaliačius. Jo aiškinimu, susidorojimo veiksmų prieš jį imtasi kaip prieš principingą, reformų siekiantį vadovą, nepritapusį prie dabartinės Policijos departamento vadovų aplinkos.
Tuo tarpu policijos generalinis komisaras V. Grigaravičius E. Kaliačiaus kalbas apie siūlymus tyliai pasitraukti ir jo skleidžiamą susidorojimo versiją vadina "nesuprantamu elgesiu" - esą E. Kaliačius pats žaidžia dvigubą žaidimą.
"Jis antradienį inicijavo Vidaus tyrimų tarnybos vadovo Aleksandro Katino susitikimą ir pradėjo siūlyti tokias sąlygas, kad aš jį atstatyčiau į pareigas, skirčiau jam griežtą papeikimą, o po to jis išeitų savo noru. Jis netgi siūlė, kad iš anksto gali parašyti pareiškimą dėl atsistatydinimo. Bet Vidaus tyrimų valdybos vadovas nebuvo įgaliotas kokį nors sprendimą priimti. O aš pasakiau, kad kai bus pateiktos išvados, tada ir spręsime. Jeigu jos bus palankios, jis (E. Kaliačius), aišku, bus sugrąžintas į tarnybą, o jeigu nepalankios - bus kitas sprendimas priimtas", - sakė V. Grigaravičius.
V. Grigaravičius tikisi sulaukti patikrinimo išvadų dar šią savaitę ir suspėti jas patvirtinti bei priimti sprendimą. Nuo ateinančio pirmadienio V. Grigaravičius atostogaus.
Policijos departamento Vidaus tyrimų valdyba E. Kaliačiui pateikė 14 kaltinimų.
Šiuos kaltinimus ir savo atsakymus E. Kaliačius trečiadienį išdalijo spaudos konferencijoje dalyvavusiems žurnalistams. Išplatintais dokumentais jis siekė patvirtinti savo poziciją, kad iš pradžioje reikštų grėsmingų kaltinimų "beliko smulkūs, organizaciniai, ūkiniai pažeidimai".
Savo atsakymuose Policijos departamentui E. Kaliačius atmeta visus kaltinimus.
Pirmąjį kaltinimą - kad organizavo ir vykdė neteisėtas statybas jam priklausančiame žemės sklype Vilniaus rajono Svironių kaime - E. Kaliačius peradresuoja savo sūnui Andriui. "Sklypas (...) nuosavybės teise priklauso mano sūnui A. Kaliačiui. Šiame sklype neorganizavau jokių statybų. Dėl neva neteisėtų statybų sūnui surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas, jis patrauktas administracinėn atsakomybėn", - rašo E. Kaliačius.
Anot E. Kaliačiaus, ne tik šiuo, bet ir kitais atvejais deklaruojami faktai neatitinka tikrovės.
Jis teigė negalįs komentuoti, ar skandalas susijęs su V. Grigaravičiaus kadencijos pabaiga, ir nesileido į svarstymus, ar policijos generalinis komisaras nebando jo pašalinti kaip galimo konkurento. Tačiau E. Kaliačius atkakliai laikosi nuostatos, kad V. Grigaravičiaus aplinka jo siekia atsikratyti kaip nepritapusio prie dabartinės aplinkos.
Savo ruožtu V. Grigaravičius tvirtina nejaučiąs asmeninio priešiškumo E. Kaliačiui.
"Buvo laikas, kada aš pats ėjau pas ankstesnį vidaus reikalų ministrą, pas ministerijos sekretorių ir prašiau, kad E. Kaliačių paliktų toliau dirbti, kad nebūtų reikalaujama jo pasitraukimo, nes nedaug yra likę patyrusių profesionalų, o ir mano veiklos principas yra toks, kad policijos jėga vienybėje, kad reikia konsoliduoti kolektyvą. Bet tuo pačiu aš negaliu toleruot įvairių pažeidimų. Dirbant policijos sistemoje, nėra draugų - yra pavaldiniai. Jeigu jie dirba gerai, ir bendravimas geras, o jeigu yra kokios problemos, tai ir reikalavimai kitokie", - kalbėjo V. Grigaravičius.
Žiniasklaidos teigimu, galimai vengdamas nepalankios tarnybinio patikrinimo baigties ir atleidimo iš tarnybos už nustatytus pažeidimus, E. Kaliačius pradėjo varstyti medikų kabinetų duris. Jis kurį laiką buvo gydomas Vidaus reikalų ministerijos ligoninės Širdies ligų skyriuje, o praėjusią savaitę Policijos departamento Personalo valdyba nurodė surengti jo sveikatos patikrinimą Centrinėje medicinos ekspertizės komisijoje.
E. Kaliačius žurnalistams tvirtino, kad medicinos ekspertai jo sveikata susidomėjo ne jo paties, bet Policijos departamento iniciatyva.
V. Grigaravičius tokius E. Kaliačiaus aiškinimus paneigė - anot jo, E. Kaliačiaus sveikata tikrinama būtent jo paties prašymu. "Po to, kai atsigulė į ligoninę, jis parašė tarmybinį raštą ir paprašė, kad Policijos departamento Personalo valdyba duotų siuntimą patikrinti jo sveikatą. Tas jo prašymas buvo patenkintas", - sakė V. Grigaravičius.
Jeigu ekspertų komisija nustatytų, kad dėl sveikatos sutrikimų statutinis pareigūnas E. Kaliačius nebegali toliau eiti savo pareigų, jis būtų atleistas iš darbo ir išsaugotų solidžią policijos komisaro pensiją.
Ikiteisminį tyrimą dėl galimo E. Kaliačiaus piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi nuo birželio 3-osios dienos atlieka ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Šią užduotį STT pavedė Generalinė prokuratūra, gavusi Policijos departamento Kriminalinės policijos biuro pateiktą tarnybinio patikrinimo medžiagą apie galimą areštuotų asmenų išnaudojimą privatiems E. Kaliačiaus reikalams. Iki šiol E. Kaliačius nėra apklaustas STT.