Lietuvą laikas nuo laiko vis pasiekia žinios apie tautiečių kriminalinius darbelius užsienyje. Nuo banditų iš Lietuvos kenčia ir lietuvaičiai, išvykę laimės ieškoti, ir vietiniai. Tačiau nereikia galvoti, kad mes tokie vieninteliai. Dažnai lėtapėdžiais vadinami estai irgi ne šventieji.
Štai neseniai tarptautinė nusikalstama grupuotė, kurios branduolį sudarė estai, įkaitu buvo paėmę net pačios Kolumbijos narkotikų mafijos vadeivą. Keturi estai, vienas rusas ir vienas ukrainietis iš narkotikų barono stengėsi išgauti, kur slepiama didelė narkotikų siunta. Pagal planą, paslaptį išdavęs kolumbietis turėjo būti nužudytas. Tačiau grupuotė nespėjo įvykdyti savo kėslų. Ispanijos policija išlaisvino kolumbietį, o estus, rusą ir ukrainietį įkišo už grotų. Išsiaiškinta ir daugiau šios grupuotės darbelių: gudrūs vyrai savo aukomis dažniausiai rinkdavosi pasiturinčius žmones, kurie vertėsi nelegaliu verslu.
Pačioje Estijoje šiuo metu veikia apie 60 nusikalstamų grupuočių. Kai kurios jų susikuria spontaniškai tik vienam kitam nusikaltimui atlikti, o kitos veikia pastoviai. Stambiausių ir stabiliai veikiančių grupuočių tikslas - legalizuoti nusikalstamu būdu gautus pinigus.
Yra dvi didelės grupuotės, kuriose nuo 75 iki 150 nusikaltėlių turi savo lyderius, brigadų vadus ir mafijos eilinius. Nusikaltėlius konsultuoja juridinius mokslus baigę dažniausiai buvę valstybės valdininkai. Jie planuoja, kaip neįkliūti, tam panaudodami ir savo ryšius. Stengiamasi įvairiuose baruose surasti sąjungininkų ar bendrininkų. Pavyzdžiui, gaujos, besispecializuojančios automobilių vagystėmis, visada stengiasi turėti savo žmonių, dirbančių automobilių registracijoje.
Vidutines banditų grupuotes sudaro nuo 20 iki 75 žmonių, tačiau daugiausia šalyje grupių, kuriose nuo 5 iki 20 banditėlių. Tokiose grupuotėse didelė tiek eilinių kadrų, tiek ir vadų kaita.
Beje, Estijoje nusikaltėliai grupuojasi ir pagal tautybę. Estų nusikaltėlių grupuotės yra nedidelės ir blogai organizuotos. Užtat rusai, su kuriais dažnai bendrauja ir azerbaidžaniečiai, yra organizuoti, jų grupuotėse geležinė drausmė, griežta hierarchinė sistema. Tokios grupuotės visuomenei žymiai pavojingesnės.