Ir rinkos fizikoje kiekvienas veiksmas sukelia atoveiksmį - kuo smarkiau auga mobiliojo ryšio skverbtis, tuo labiau didėja mobiliųjų telefonų blokavimo priemonių paklausa. Gal ateis metas, kai kiekvienas kišenėje nešiosimės ne tik telefoną, bet ir GSM slopintuvą.
Žvilgsniu žudyti spektaklio metu Britney Spears ar Geltonos polifonija pragydusio telefono šeimininką - tolygu demonstruoti stebėtiną savo technologinį atsilikimą. Verčiau atsainiai spustelėti GSM “džemerio” mygtuką. Dabar ir tas į telefoną ką tik krizenęs tipelis, ir visa žiūrovų salė - jūsų saujoj. Panorėsit, ir jų telefonai veiks. Panorėsit - ir paklusniai tylės lyg žuvys, kol nuspręsite juos išleisti iš savo privačios ne ryšio zonos.
Dažnas tokią situaciją įsivaizduotume su mažesniu ar didesniu pavydu, nes beveik visi esame patyrę psichologinę mobiliojo ryšio agresiją. Jei iš tiesų, kaip prognozuojama, šių metų pabaigoje Lietuvoje mobiliaisiais telefonais naudosis 70 proc. gyventojų, būtų pravartu žvilgtelėti į tas šalis, kurių rinka tokį lygį buvo pasiekusi prieš porą metų.
Antai prieš pusantrų metų Prancūzijoje “Taylor Nelson Sofres” atlikta apklausa atskleidė, kad 85 proc. prancūzų pritaria galimybei viešose vietose blokuoti mobilųjį ryšį. Su tuo sutiko daugiau nei 70 proc. suomių ir italų. Tuo pat metu Prancūzijoje buvo įteisintos mobiliojo ryšio slopinimo priemonės (cellular jammers), o šalies telekomunikacijų reguliavimo įstaiga “Autorite de Regulation des Telecommunications” (http://www.art-telecom.fr) ėmėsi rengti techninius jų standartus. Kiek toli prancūzams šiame kelyje pavyko nueiti, sužinoti nepavyko - Europos Komisija direktyvomis pareiškė savo neigiamą nuomonę dėl mobiliojo ryšio blokavimo.
Nors GSM slopinimas D. Britanijoje uždraustas, niekas netrukdo iš šioje šalyje veikiančios bendrovės “Global Gadget” (http://www.globalgadgetuk.com/Personal.htm) už 857 litus internetu nusipirkti įprasto telefono pavidalo GSM slopintuvą SH066PL2B. Priklausomai nuo konkrečių sąlygų mobilųjį ryšį jis gali užblokuoti maždaug 15 metrų atstumu. Taivano bendrovė “Sursafe” (http://www.suresafe.com.tw/showroom1.html) siūlo ir nešiojamus, ir stacionarius analoginio bei skaitmeninio mobiliojo ryšio “džemerius”, veikiančius iki 30 m spinduliu. O Izraelio įmonė “Netline” (http://www.netline.co.il/default.htm) yra sukūrusi įvairių modelių “džemerių” - nuo į kišenę telpančio “C-Guard LP”, blokuojančio ryšį 5-80 m atstumu, iki lagaminėlyje sumontuoto “C-Guard HP” (20-1000 m), galinčio praversti ir per masinius neramumus, bei stacionaraus “C-Guard VHP”, “nutildančio” mobiliuosius telefonus iki 3 km spinduliu. Įvairių mobiliojo ryšių “džemerių” siūlo ir kiti gamintojai. Dalis jų skirti specialiosios tarnyboms, teisėsaugos institucijoms, kariuomenei ir kitiems rimtiems užsakovams. “Džemeriai” atjungia nuo išorinio pasaulio įkaitus pagrobusius nusikaltėlius, blokuoja ryšį tam tikruose objektuose, įskaitant kalėjimus, padeda kovoti su teroristais. Antai tvirtinama, kad Pakistano prezidento automobilyje įrengtas mobiliojo ryšio blokavimo įrenginys išgelbėjo generolo Pervezo Musharafo gyvybę: tiltas, kuriuo 2003-ųjų gruodį važiavo prezidentinis kortežas, susprogo praėjus keliolikai sekundžių po to, kai automobiliai pravažiavo. Teroristų padėti užtaisai buvo valdomi elektroniniais taimeriais. Jų signalus užblokavo “džemerio” skleidžiami elektromagnetiniai impulsai.
Įvairių šalių specialiosios tarnybos trumpam blokuoja mobilųjį ryšį svarbių užsienio svečių maršrutuose. Tačiau “džemeriai” naudojami ir kur kas proziškesniais tikslais: užsienio spaudoje rašyta, kad kai kurie juos įsigiję Škotijos viešbučiai “atkerta” savo klientų mobiliuosius telefonus nuo bazinės stoties ir šitaip priverčia naudotis kur kas brangesnėmis viešbučio telefonų paslaugomis. Tačiau daugiausiai darbo nedideliu atstumu veikiantys mobiliojo ryšio slopintuvai turi ligoninėse, muziejuose, bibliotekose, koncertų salėse, universitetų auditorijose, kazino, deryboms skirtose patalpose, kur jiems pavesta saugoti rimtį, tylą ir konfidencialumą.
Lietuvoje mobiliojo ryšio slopinimo priemonėmis naudotis draudžiama: pasak Ryšių reguliavimo tarnybos Atitikties įvertinimo skyriaus vedėjo Raimundo Jarmalio, už tai numatyta atsakomybė Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Žinoma, jei kas nors pagaus. Panorusieji susikurti privačią ne ryšio zoną gali internete pasiieškoti savadarbių slopintuvų schemų arba nusipirkti pageidaujamą modelį iš kurio nors gamintojo svetainės: mūsų muitininkams dvi tokio “telefono” antenos vietoj vienos neužklius. Svarbu, kad susimokėtumėt mokesčius.