• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suomijoje ir JAV jau galima pamatyti veikiančius monitorių prototipus, vaizdą rodančius tiesiog ore. Tarsi iš fantastinių filmų atkeliavusių įrenginių technologijos paslaptis paprasta: jie pučia miglą į akis. Tiesiogine prasme.

REKLAMA
REKLAMA

Įsivaizduokite prieš savo akis erdvėje kybantį 67 cm įstrižainės dydžio spalvinį ekraną, kuriame rodomas dvimatis vaizdas iš bet kokio šaltinio - kompiuterio, vaizdo projektoriaus, DVD grotuvo ar televizoriaus. Jūs galite apeiti aplink ar net įeiti į ore plūduriuojantį ekraną ir pažvelgti į jame transliuojamą vaizdą iš kitos jo pusės. Dar daugiau: monitorius iš oro yra interaktyvus - vaizdais galima manipuliuoti taip, tarsi jie būtų rodomi įprastiniuose lietimui jautriuose ekranuose. Nereikia net specialių pirštinių: vartotojas paprasčiausiu piršto prisilietimu gali valdyti ore kybantį kursorių, perkelti į kitą vietą pasirinktus objektus, dvigubais paspaudimais paleidinėti programas ir t.t.

REKLAMA

Šis “Žvaigždžių karų” epopėją (pamenate princesę Lėją, žiūrinčią į prieš jos akis ore pakimbantį ekraną?) atkartojantis įrenginys turi ir savo pavadinimą, ir gamintoją. Tai “Heliodisplay”, JAV bendrovės “IO2 Technology” (http://www.io2technology.com) pasididžiavimas ir pagrindinė planuojamo verslo ašis. Įmonę įkūrė šio įrenginio išradėjas, 29 metų Masačūsetso technologijos instituto absolventas Chadas Dyneris, ketinantis plėtoti ir ruošti komerciniam naudojimui naujos kartos ekranų technologijas.

REKLAMA
REKLAMA

Pamatyti, kaip veikia “Heliodisplay”, galima parsisiuntus iš “IO2 Technology” svetainės (http://www.io2technology.com/video-images.htm) demonstracinius filmukus ar pasižiūrėjus čia skelbiamas nuotraukas. Apie virtualaus monitoriaus technines detales ir patį veikimo principą informacijos pateikiama labai mažai. Žinoma tik tiek, kad vaizdą ore kybančiame ekrane sukuria šviesos srautas, projektuojamas į sluoksninį smulkių vandens lašelių, kuriuos skleidžia “Heliodisplay”, zoną. Vaizdo kokybė ekrane prastesnė nei įprastuose monitoriuose, be to, arti prie įrenginio priėjusius vartotojus vargina ryški šviesa. Išradėjas teigia, kad šie trūkumai naujuose prototipų modeliuose bus pašalinti. Pasak jo, “Heliodisplay” rimtai domisi viena didelė monitorių gamintoja iš Japonijos ir JAV kariškiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su kitu labai panašiu įrenginiu galima susipažinti ne tik virtualiai - jo prototipas šiuo metu demonstruojamas Suomijoje, Tamperės Vapriikki muziejuje (http://www.tampere.fi/vapriikki/frontpage.shtml). “Fog Screen” pavadintą erdvinį ekraną sukūrė du Tamperės technologijos universiteto virtualios realybės tyrinėtojai Karris Palovuoris ir Ismo Rakkolainenas. Savo sukurtai technologijai komercializuoti jie šiemet įkūrė įmonę “The FogScreen” (http://www.fogscreen.com) ir dar šių metų pabaigoje pirmiesiems užsakovas žada pateikti nedideles ekranų partijas. Teigiama, kad įrenginiai kainuos apie 100 000 JAV dol.

REKLAMA

70 kg sveriantys, 0,65x0,95x2,2 m dydžio “Fog Screen” įrenginiai ore gali sukurti 1,8 m pločio ir 1,3 m aukščio ekraną. Kitaip nei “Heliodisplay”, suomių erdviniai monitoriai nėra interaktyvūs - šią ypatybę planuojama įdiegti ateityje. “Fog Screen” generuojantys įrenginiai turi būti jungiami ne tik prie elektros tinklo, bet ir vandentiekio. Svarbiausi “Fog Screen” komponentai - sluoksniais tekanti oro srovė ir į jos vidų “įpurkštas” miglos lašelių ekranas, perteikiantis projektoriaus perduodamą vaizdą. Nesimaišantys oro sluoksniai apsaugo miglos ekraną nuo turbulencijos, tad vaizdo transliavimas išlieka stabilus. “Fog Screen” ekranas gali būti ir pusiau skaidrus, ir matinis. Jam reikalinga migla sukuriama veikiant vandenį ultragarsu. Ore matomą ekraną galima liesti rankomis - vandens lašeliai nėra karšti, teigiama, kad migla net atrodo esanti sausa.

Monitorių iš oro ir vandens kūrėjai mano esantys naujos ekranų technologijos eros pirmeiviai, atveriantys anksčiau tik mokslinėje fantastikoje iliustruotas perspektyvas. Kadangi technologijai įsibėgėti prireiks didelių investicijų, o pirmieji komerciniai taikymai bus gana brangūs, manoma, kad artimiausiais metais ore kybančius ekranus iš rūko bus galima pamatyti reklaminiuose didelių kompanijų renginiuose, garsių atlikėjų šou, žymiose mugėse ir parodose, prabangiose parduotuvėse. Tačiau ilgainiui jie nusileis ir iki eilinių vartotojų, panūdusių savo pirštais pačiupinėti “Žvaigždžių karų” pasaką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų