JAV bendrovė “Iomega”, anksčiau garsėjusi savo magnetiniais “Zip” kaupikliais, pristatė naują duomenų saugojimo technologiją DCT. Ji ne tik turėtų tapti patrauklia alternatyva “flash” laikmenoms, bet ir gelbėjimosi ratu pačiai bendrovei.
Tikėdamasi užkariauti mobiliųjų įrenginių kaupiklių rinką “Iomega” (www.iomega.com) savo sukurtą DCT (Digital Capture Technology) technologiją siūlo kaip geriausią išeitį skaitmeninių vaizdo kamerų, naujos kartos mobiliųjų telefonų, kišeninių kompiuterių bei nešiojamųjų vaizdo grotuvų gamintojams. Pirmasis veikiantis DCT kaupiklis, kuris dar neturi komercinio pavadinimo - tai 1,5 GB talpos 3,75 cm skersmens kasetė, kurią galima įdėti į specialiai jai skirtą nešiojamųjų įrenginių lizdą ar naudoti prijungus prie USB kabelio. Nerūdijančiu plienu padengta laikmena sveria vos 9 gramus, tačiau jos talpos pakanka įrašyti 3 valandų trukmės videofilmą. Tai 50 proc. daugiau, nei telpa į “Hitachi” gaminamą “Microdrive” ar “CompactFlash II” formato korteles.
DCT diskai pagrįsti kompanijos “Fuji Photo Film” sukurta “Nanocubic” technologija, kuri, palyginti su įprastais kietaisiais diskais, įrašomų duomenų tankį geba padidinti iki 10 kartų. “Nanocubic” dėka į vieną kvadratinį laikmenos colį galima įrašyti iki 750 MB. “Iomega” nusprendė neišradinėti dviračio ir, pasinaudojusi “Fuji Photo Film” licencija, tik patobulino naudojamą “Nanocubic” sprendimą. “Iomega” inžinierių dėka DCT kaupikliai tapo kur kas spartesni, našesni, sunaudoja mažiau elektros energijos nei tokios pat talpos “flash” atminties kortelės ar miniatiūriniai kietieji diskai. Svarbiausia - jie kur kas pigesni: pasak “Iomega”, planuojama, kad mažmeninėje prekyboje vienas 1,5 GB DCT diskas kainuos apie 10 JAV dolerių, o 1 GB talpos “flash” atminties laikmena pirkėjui gali atsieiti daugiau nei 200 dol.
Įžvelgę patrauklią nebrangių ir patogių DCT kasečių perspektyvą, bendrovės “Texas Instruments”, “Fuji Photo Film” ir “Citizen Watch” jau spėjo pranešti naudosiančios ją savo produktuose.
DCT technologija gali pasirodyti patraukli ne tik būsimų MP3 grotuvų ar kišeninių kompiuterių modelių projektuotojams, bet ir su talpyklų problemomis susiduriančių naujos kartos telefonų gamintojams. “Iomega” ketina pirmuosius DCT kaupiklius pateikti užsakovams antrąjį 2004 m. ketvirtį, tačiau tikslesnė gamybos pradžios data ir įrenginių kaina dar neskelbiama. DCT “diskeliai” - tai ir pačios “Iomega” gelbėjimosi ratas: pagrindinio jos produkto - “Zip” įrenginių - pardavimai nepaliaujamai smunka. Ką tik kompanija pranešė, kad per metus “Zip” kaupiklių pardavimai smuko 42 proc. Padėtį bandoma taisyti siūlant rinkai daugiaformačius DVD įrašymo įrenginius ir vietiniams tinklams skirtas duomenų talpyklas, tačiau analitikai spėja, kad “Iomega” ateitis labiausiai priklausys nuo miniatiūrinių DCT sėkmės.