• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kur reikės ieškoti vietos klaviatūrai ir valdymo mygtukams, kai dabartiniai kišeniniai kompiuteriai sumažės iki kredito kortelės dydžio? “Sony” inžinieriai jau žino atsakymą: juos valdysime paprasčiausiai lankstydami.

REKLAMA
REKLAMA

“Sony” Sąveikos laboratorijoje Tokijuje (Sony Interaction Laboratory, http://www.csl.sony.co.jp/IL/), kuri tyrinėja žmogaus ir kompiuterio sąveikos perspektyvas, išrastas naujas vartotojo sąsajos su miniatiūriniais elektroniniais įrenginiais būdas. Pasak žurnalo “New Scientist”, laboratorijoje jau sukurtas veikiantis kišeninio kompiuterio prototipas, kuris valdomas ne mygtukais, o pasitelkus korpuso deformaciją. Netolimoje ateityje paplis lankstomų miniatiūrinių informacijos įrenginių, tokių kaip viešbučio rakto pakabuke esantis elektroninis miesto žemėlapis, naudojimas.

REKLAMA

“Sony” pranašauja, kad po kurio laiko žmonės savo kišenėse, rankinėse ar net piniginėse nešiosis lanksčius kredito kortelės dydžio kompiuteriukus, kur kas mažesnius nei dabartiniai PDA (personal digital assistant) įrenginiai. Pasak vieno iš Sąveikos laboratorijos inžinieriaus Ivano Popyrevo, tokios prognozės grindžiamos jau veikiančiais prototipais - lankstomus kompiuterius jau galima pagaminti. Pirmasis toks įrenginys pavadintas “Guminuku” (“Gummi”) - nuo vokiško žodžio “guma”. Tokį pavadinimą savo kūriniui davė jo išradėjas Carstenas Schwesigas. “Guminukas” - tai kišeninis kompiuteris be klaviatūros, valdymo mygtukų ir specialaus rašiklio (stylus). Jame naudojamas įprastas LCD ekranas ir kursoriui valdyti skirtas vadinamasis “jautrusis plotas” (kaip nešiojamuosiuose kompiuteriuose). “Guminuko” korpusas pagamintas iš lankstaus akrilo. Vartotojai gali peržiūrinėti ir valdyti ekrane rodomą informaciją lankstydami korpusą ir naudodami “jautrų plotą”. Korpuso deformacijas fiksuoja pjezoelektriniai davikliai, dėl fizinio poveikio generuojantys elektros srovę. Pasak “Sony” inžinierių, toks mygtukų nenaudojančios sąsajos su įrenginiu būdas užtikrina net ir sudėtingą sąveiką su įdiegta programine įranga. Naudotis pačiais įvairiausiais programiniais taikymais galima paprasčiausiai lankstant kompiuterį. “Guminuke” jau veikia interaktyvus žemėlapis, interneto naršyklė, fotoalbumo programa ir net teksto įvedimo įrankis. C. Schwesigas tvirtina, kad tokios prototipo galimybės sudaro prielaidas ateityje pateikti rinkai keletą produktų, pavyzdžiui, žemėlapių, turistams skirtos informacijos naršyklių ar žaidimų, kurie būtų įdiegti viešbučių raktuose ar lėktuvų bilietuose. Tokiuose popieriaus lapo storio ir mokėjimo kortelės dydžio įrenginiuose būtų keli elektroninių komponentų sluoksniai: lankstus organinių šviesos diodų (OLED) ekranas, lankstus mikroschemų rinkinys, pjezolelektroninis daviklis ir kitoje pusėje esantis lietimui jautrus plotas. Tokiame kompiuteryje nebus jokių mechaninių dalių. Kursorius bus valdomas pirštu lietimui jautriame plote, o pelės mygtukų ir kitas valdymo funkcijas atstos korpuso lankstymas. Pavyzdžiui, lankstant bus galima išdidinti ar sumažinti ekrane rodomo žemėlapio vaizdą, valdyti vaizdo įrašų atkūrimo spartą ar sudarinėti nuotraukų kompozicijų sekas. “Sony” inžinieriai tvirtina, kad tokie į piniginę telpantys kompiuteriai gali pasirodyti jau po 3 metų.

O dabar galima pradėti pirmąsias kompiuterio lankstymo pamokas: norintys gali pasižiūrėti “Sony” Sąveikos laboratorijoje nufilmuoto “Guminuko” pristatymą (http://www.csl.sony.co.jp/IL/members/schwesig/subcontents/gummi/gummi.mov) - tai 8 MB dydžio “QuicTime” failas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų