Kai tik pradedate justi nemalonius pojūčius akyje, atkreipkite dėmesį - gal išaugo miežis? Miežį nesunku atskirti nuo kitų akių ligų. Negalima miežio užleisti, antraip galite neapsieis be chirurgo skalpelio.
Iš pradžių turite įsitikinti, ar tai tikrai miežis - pūlingas voko liaukos uždegimas. Paprastai jis pribręsta per 2-4 paras, ant voko susidaro paburkęs pūlinys. Reikia miežį mokėti atskirti nuo seborėjinio dermatito - ligos, kurios požymius tik pajutę nedelsdami turite kreiptis į gydytoją oftalmologą ir jokiu būdu nesigydyti patys.
Seborėjinio dermatito požymiai:
- voko kraštas paraudęs, atrodo tarsi su ryškiu apvadu;
- juntamas nežymus niežėjimas ir skausmas;
- rytą būna sulipusios blakstienos.
O štai kaip atskirti miežį. Kruopščiai nusiplaukite rankas, paprašykite, kad ligonis užsimerktų. Dabar atsargiai nago kraštu prisilieskite prie pažeistos vietos. Jei skausmas juntamas viename taške, vadinasi, tai miežis.
Priežasčių, dėl ko iškyla miežis, - daugybė. Tai gali būti ir dėl silpno imuniteto, ir dėl persišaldymo. Tačiau dažniausiai kaltos... nešvarios rankos.
Liesdami nešvariomis rankomis akis, galite įnešti infekciją. Dėl tos pačios priežasties (kad neįneštumėte infekcijos) nešluostykite veido (ir akių) nešvariu rankšluosčiu ar nosine.
Jei miežis dar nesubrendęs (jis gali persimesti ir į kitą akį), praplaukite akis (kiekvieną atskiru tamponėliu) ramunėlių ar žaliosios arbatos nuoviru.
Užsimerkite, nudžiovinkite vokus (geriausia - fenu), o po to skaudamą sritį patepkite 70 proc. spiritu ar 1 proc. briliantine žaluma. Procedūrą pakartokite 3-5 kartus per dieną. Neretai tai padeda išvengti pūlinio.
O ką daryti, jei pūlinys jau susiformavęs? Pasiskubinkite pasirodyti gydytojui. Jis jums paskirs sulfanilamidų ar antibiotikų (lašų ar tepalo).
Ko negalima daryti? Dėti kompresų (gali pasisėti infekcija), spausti pūlius (infekcija gali komplikuotis - galite susirgti meningitu, kraujo užkrėtimu).