Lietuviai barzdočiai dūmoja
Irena ZUBRICKIENĖ
Jeigu ir toliau panašiais srautais jaunimas bėgs iš Lietuvos ir tebemažės gimstamumas, 2050 metais Lietuvoje kas trečias gyventojas, arba 35 procentai visų gyventojų, bus pagyvenęs žmogus. Taip skelbia Statistikos departamentas, paskaičiavęs, jog šių metų pradžioje Lietuvoje 60 metų ir vyresnių gyventojų buvo 691,9 tūkstančio, arba kas penktas šalies gyventojas.
Labiau sensta mūsų kaimas - jame garbaus amžiaus žmonės sudaro 23,1 procento. Miestuose senolių gyvena 19,1 procento.
Daugiausia pagyvenusiųjų šiuo metu įsikūrę Alytaus, Anykščių, Ignalinos, Lazdijų, Molėtų, Varėnos ir Zarasų savivaldybėse. Skaičiuojama, kad jie per mėnesį turi išgyventi turėdami vidutiniškai 652 litus. Iš jų 43 procentus išleidžia maisto pirkiniams.
Užtarnauto poilsio ir savotiškos tinginystės atkakliai kratosi 49,6 procento (arba 175,3 tūkstančio) 55 - 64 metų Lietuvos gyventojų - tiek jų pernai oficialiai dirbo. Palyginkime: Europoje šios amžiaus grupės užimtumo lygis pernai siekė 42,5 procento. Garbus amžius Lietuvoje - ne kliūtis darbui ir dar vyresniems: pernai Lietuvoje dirbo ir 11 procentų (73 tūkstančiai) 60 metų ir vyresnių žmonių. Aktyvesni iš jų buvo vyrai - dirbo kas šeštas, o šio amžiaus moterys labiau linkusios sukinėtis apie namus - dirbo tik kas penkiolikta.
Pyvenę lietuviai neabejingi naujausioms technologijoms, apie kurias jie šiek tiek buvo girdėję dar iki savo pusės amžiaus jubiliejaus. Skaičiuojama, kad 3,7 procento 65 - 74 metų Lietuvos gyventojų šių metų pradžioje naudojosi internetu. Prieš metus tokių vartotojų tebuvo 2,9 procento.
Beje, vyrai, kaip visada, turėtų sparčiau suktis kasdienos ritmu, kad nuveiktų panašiai tiek, kiek per savo gyvenimą nuveikia moterys, mat vyrų vidutinė gyvenimo trukmė, kaip skelbia statistikai, - 65,3 metų, o moterų - 77,1 metų.
Aldonos KALINAUSKIENĖS nuotr.: - Devintą dešimtį pradėjusiam marijampoliečiui Adolfui Bernotui jo garbus amžius - ne kliūtis "bendrauti" su kompiuteriu