Po 8 nelaisvės mėnesių - į namus
Teismas patikėjo buvusiu politiku
Irena ZUBRICKIENĖ
Buvęs politikas, Kalvarijos (Marijampolės apskr.) gyventojas Algirdas Geležius (32 m.), nuo šių metų kovo 17-osios leidęs laiką už grotų, Lukiškių kalėjimo tardymo izoliatoriuje, išleistas į laisvę, nors teismo procesas dar net neprasidėjo. Taip nusprendė Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Kęstutis Jucys, išnagrinėjęs įtariamojo A. Geležiaus skundą.
Generalinė prokuratūra A.Geležiui paskirs kitą, švelnesnę, kardomąją priemonę.
A. Geležius kaltinamas sunkiais nusikaltimais. Kaltintojų teigimu, jis kartu su dviem įtariamaisiais 994-ųjų balandžio 19-ąją Kalvarijoje prievarta į lengvąjį automobilį VAZ įsisodino to paties miestelio gyventojus Raimundą Akelį (24 m.) ir Zenių Valinčių (19 m.). Šie A.Geležiaus pažįstamieji buvo skolingi jam 16 000 litų už kontrabandines cigaretes. Prokuratūros medžiagoje teigiama, kad kai vyrai buvo nuvežti į mišką, A.Geležius įsakė juos nušauti. Vienas vyrų nuo šūvio mirė iš karto, o kitas dar bandė keltis. Tada A.Geležius puolė prie leisgyvio kalvarijiečio ir ėmė jį badyti peiliu. Pasak prokurorų, vyriškis peilį numetė tik tada, kai auka neberodė jokių gyvybės ženklų.
Nužudymas buvo neištirtas dešimt metų. A. Geležius gyveno laisvas - sportavo, kūrė savo verslą, užsiėmė politika, puoselėjo savo šeimos gerovę. Vyras buvo pričiuptas tik po to, kai 2004-ųjų vasarą jį pareigūnams išdavė tikras jo pusbrolis Algirdas Vasiliauskas, pats patekęs į kriminalinę bėdą.
Be to, kaip skelbia kaltintojai, A. Geležius, būdamas suimtas šiais metais, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės, pasiūlė 20 000 litų kyšį bylą tiriančiam Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo vyriausiosios valdybos vyriausiajam tyrėjui Egidijui Gudavičiui. Bylos duomenimis, įtariamasis tikėjosi, kad už pinigus pareigūnas kitiems tyrimą vykdantiems kolegoms ir jų veiklą kontroliuojančiam prokurorui suteiks dezinformaciją. Dėl jos tyrimas turėjo nukrypti klaidinga linkme.
Buvęs liberaldemokratas A.Geležius iki šiol neigia savo kaltę, tačiau Policijos departamento kriminalistai teigia surinkę neginčijamų įrodymų, galinčių patvirtinti kalvarijiečio kaltę. Tai ne tik liudytojų ir kitų įtariamųjų parodymai, bet ir slapto sekimo medžiaga, įvairūs per kratas rasti dokumentai.
Pareigūnai teigia, kad A. Geležius beveik metus slapstėsi Didžiojoje Britanijoje. Buvo paskelbta tarptautinė A.Geležiaus paieška. Buvęs politikas į tėvynę pats grįžo ir prisistatė pareigūnams. Nuo to laiko jis buvo suimtas.
Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas K. Jucys, kai kuriuos ikiteisminio tyrimo tyrėjų A.Geležiui pareikštus įtarimus įvertinęs kritiškai, nutarė panaikinti įtariamajam suėmimo sankciją. Teismas mano, kad nepavyko įrodyti, jog A.Geležius slapstėsi. Esą tuo metu, kai buvo paskelbta jo paieška, jis dalyvavo savo giminaičio teisme Kauno apygardos teisme. Be to, tuo metu jis dirbo ir už darbą gavo algą, ne kartą buvo išvykęs iš Lietuvos. Teismas mano, kad policija realiai nevykdė A.Geležiaus paieškos.
Teismas taip pat konstatavo, kad A.Geležiaus byloje įtariamiesiems taikomi dvigubi standartai. Mat spalio pradžioje į laisvę buvo paleistas šių metų sausį Kijeve (Ukraina) sulaikytas marijampolietis Giedrius Juknevičius (30 m.). Jam paskirta švelnesnė kardomoji priemonė. Teisėjas mano, kad A.Geležius taip pat gali teismo laukti laisvėje.
Minėtoji teismo nutartis paleisti A. Geležių į laisvę yra galutinė ir neskundžiama
Beje, 1994 metais pradingusių ir, kaip manoma, nužudytų dviejų kalvarijiečių kūnai iki šiol nerasti. Tai - A. Geležiaus ir jo parankinių naudai.