Australijos vyriausybė melavo apie Irako masinio naikinimo ginklų grėsmę, kad pateisintų savo dalyvavimą JAV vadovaujamame kare, penktadienį (08.22) parodė žvalgybos pareiškimų apie padėtį Irake tyrimas.
Buvęs vyriausiasis žvalgybos analitikas Andrew Wilkie, dėl Australijos sprendimo dalyvauti Irako kare kovo mėnesį atsistatydinęs, pareiškė, kad ministras pirmininkas Johnas Howardas abejotinais teiginiais žvalgybos pranešimuose sukūrė mitinį padėties Irake vaizdą.
"Kaskart iškraipydama faktus, neteisingai vertindama ir pasirinktinai panaudodama tam tikrus faktus apie Iraką, vyriausybė melavo bei sufabrikavo istoriją apie Iraką. Padėtis buvo taip išpūsta, kad teliko melagingi teiginiai", - tvirtino A. Wilkie. - Žvalgybos tarnybų vadovai, apibūdindami padėtį Irake, švaistėsi tokiais teiginiais kaip "galbūt", "galėtų" arba "remiantis nepatvirtintais duomenimis". Dažnai jie vartojo ir daug stipresnius žodžius kaip "masinis" ar "galingas".
Irake neradus biologinio, cheminio ar branduolinio ginklų pėdsakų, JAV, Didžiojoje Britanijoje ir Australijoje imta manyti, kad valstybių vyriausybės manipuliavo žvalgybos tarnybomis, kad galėtų pateisinti karą Irake.
Po atsistatydinimo A. Wilkie neigiamai apie Johno Howardo politiką atsiliepė ne kartą, tačiau pastarieji komentarai apie melagingus Australijos žvalgybos pareiškimus yra stipriausi.
"Nežinau, kuo taip kalbėdamas jis remiasi. Jei jis turi įrodymų, tegu juos parodo. Kitu atveju jis turėtų liautis šmeižęs padorius žmones", - žurnalistams teigė Johnas Howardas. - Jo kaltinimus paneigiu".
“Reuters”-ELTA