Vaikystėje turėjau knygą, pavadintą “Ką žmonės dirba visą dieną”. Joje žmonės įvairiausius darbus dirbdavo nuo ryto iki vakaro. Perskaičius (nors, tiesą sakant, didžiąją skaitymo dalį sudarydavo įtikinančių ir įkvepiančių piešinėlių peržiūrėjimas) jau buvo galima suprasti, kad norint šį tą padaryti - kokį gerą dalyką - reikia daug dirbti.
Kai apžiūrėjus kokią parodą belieka gūžtelti pečiais, kartkartėmis darbo problematika mano galvoje apsireiškia pirmykšte vaikiška jėga. Mintyse (piktai) skiemenuoju: ką gi tokio šie menininkai veikia visą dieną (suprask, jei tesugeba parodyti šiokį ar tokį niekalą). Tačiau neseniai man toptelėjo, kad toks klausimo tonas visiškai neteisingas. Nes nedaug tėra menininkų, galinčių sau leisti kurti visą dieną, t.y. pragyvenančių iš meno. Jie tiesiog dirba - nuo ryto iki vakaro - kaip ir kiti žmonės. O menas tėra jų laisvalaikio rezultatas. Todėl nusprendžiau būti jiems atlaidesnė.
Tačiau, žinoma, laisvalaikio menas nelygus laisvalaikio menui. Nuo jo autoriaus priklauso, ar šis jį kuria tam, kad patvirtintų esąs menininkas (nes: pirma, menininkas laisvalaikį leidžia meniškai, o antra, turi bent retsykiais pagaminti kažkokios meninės produkcijos), ar dėl to, kad kurti jam malonu ir įdomu. Rezultatas, suprantama, adekvatus.
Šią savaitę (savaitgalį) - puiki proga apžiūrėti lietuviškąsias laisvalaikio apraiškas. Galerijoje “O 11” - Eugenijaus Antano Cukermano piešinėliai “Portfolio de Paris. II”; “Lietuvos aido” galerijoje - Giedriaus Jonaičio asambliažai.
E. A. Cukermanas (http://www.culture.lt/daile/01(1)/eac.htm) šiaip jau sukūręs daugybę puikių tapybos darbų, šįsyk “demaskuojasi” kaip meniško laisvalaikio propaguotojas. Nors man labai patiko vienas tikrai paryžietiškas piešinys (“Buttes Chaumont”), kūrinėliai nėra itin įdomūs. Įmanomi, žinoma, kaip eskizai ir ruošiniai, net visai mieli paterliojimai, liudijantys šiltas ir gražias autoriaus emocijas. Tačiau pernelyg neapibrėžti ir nereikšmingi, kad kiltų noras narstyti jų sandarą, ieškant užmaskuotų poteksčių, įžvalgų ir komentarų.
Atrodo, toks piešimas - būdas pažymėti tuščią laisvalaikio laiką, neleisti jam išnykti nepastebėtam. Lyg ir trūksta tikro užsidegimo bei aistros, lyg ir dvelkia sunkia menininko pareiga menui. Nors kalbėti apie meną šiuo atveju išvis nėra būtina. Vis dėlto susidomėjusiems galiu pridurti, kad parodoje vyrauja pilki, juodi ir balti, kartkartėmis iššoka mėlyni dažai. Riebios ir plonos linijos, mažos ir didelės, sunkios bei skystos dėmės susirango į savotiškus gauruotus kaltūnus. Kaip suprantate - abstrakcijos. Ekspozicija simpatiška, bet nieko ypatinga.
Tačiau panašu, jog G. Jonaičio, žinomo ir kaip lietuviškųjų popierinių litų išvaizdos autoriaus, laisvalaikio kūriniai jam pačiam teikia nemaža džiaugsmų (kaip, beje, ir žiūrovui). Tie patys litai - tik daug didesni, mediniai ir šiek tiek pertvarkyti įnoringos vaizduotės. Pertvarkyti sąmojingai ir guviai. Garbusis ir ezoteriškasis Vydūnas (kasdienybėje puošiantis 200 litų banknotą) meninėje versijoje į pasaulį žvelgia skaidraus melsvo stiklo akimis - dviem žmogiškomis ir trečiąja, atsivėrusioje kaktos zonoje. Asambliažai sukonstruoti iš daugybės niekaliukų: senovinių daikčiukų, mechaninių detalių, mažų bižuterijos stebuklų, medgalių ir pan. Ir patys daikčiukai labai smagūs apžiūrėti, tačiau jų deriniai liudija, kad autorius yra ne tik puikus konstruktorius, bet ir giliai pažinęs lietuviškos kultūros ydas, prietarus, esmę ir prasmę. Medine ir sunkiai slegiančia aureole spindi vieno lito vertės Žemaitė - vienintelė litų moteris, tegavusi mažiausią kupiūrą ir tą - beveik išėjusią iš apyvartos. Dar vienas parodos papuošalas - kareiviškos autoriaus vizijos. Odiniai, šernakailiai lėktuvai ir didingas “Svajonių laivas” (http://www.omni.lt/?rask$9359_70693$z_91378) ant buvusių tvarto durų įkurdintos kažkur keliaujančios Lietuvos oro pajėgos. Vaikiški lėktuviukai su kruopščiai išpiešta lietuviška simbolika ir vėliavytėmis, maži ir dideli malūnsparniai, pakilimo ir nusileidimo takai - viskas taip tikroviška ir kartu juokinga - argi ne didinga šalis?
Komentarams - [email protected]