(BNS). Teisingumo ministerija pirmą kartą smurtinio nusikaltimo aukai avansu skyrė 2 tūkst. 177 litų piniginę kompensaciją. Teisingumo ministerijos sprendimu, kompensacija skirta 31 metų vyrui iš Šiaurės Lietuvos. Auka minėtos sumos prašė vaistams.
Kaip pranešė Teisingumo ministerija, minėtas vyras praėjusių metų vasarą vėlų vakarą buvo užpultas ir sumuštas vieno miesto parke. Dėl to jo sveikata buvo sunkiai sutrikdyta - jam pripažintas nedarbingumas. Šiam vyrui teismas jau priteisė keliolikos tūkstančių litų žalą iš nusikaltusio asmens, tačiau kol kas sprendimas dar neįsiteisėjo. Dėl to vyras galėjo gauti tik kompensaciją avansu. Jei nusikaltęs asmuo neturės iš ko atlyginti žalos, tuomet valstybė išmokės aukai kompensaciją, o vėliau išieškos tuos pinigus iš nusikaltimą padariusio asmens.
Teisingumo ministras atkreipė dėmesį, kad šalies rajonuose vis dar trūksta informacijos apie galimybę gauti piniginę valstybės kompensaciją avansu.
"Parengėme specialias atmintines ir lankstinukus, kuriuos perdavėme policijai. Aktyviau šį darbą galėtų atlikti ir savivaldybės - jos privalo teikti pirminę teisinę pagalbą gyventojams," - primena ministras G. Bužinskas.
Valstybės kompensacijas aukoms numato Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas. Teisingumo ministras ne kartą siūlė pasinaudoti galimybe gauti kompensaciją avansu, nes visa priklausanti kompensacija, pagal įstatymą, išmokama tik tokiu atveju, jei teismas priteisia žalą iš nusikaltimą padariusio asmens, o šis neturi galimybių jos atlyginti.
Turtinė žala gali būti kompensuojama avansu, jei to prašo nukentėjusieji asmenys.
Kompensacijos galima tikėtis, jeigu vyksta baudžiamasis procesas dėl smurtinio nusikaltimo, kuriuo buvo atimta žmogaus gyvybė ar sunkiai sutrikdyta jo sveikata. Tačiau žala kompensuojama tik dėl smurtinių nusikaltimų, padarytų po 2005 metų liepos 1 dienos. Avansu kompensuojama tik turtinė žala, ji negali viršyti 25 MGL (3 tūkst. 125 litai).
Asmuo, kuriam turtinė žala kompensuota avansu, privalės avansą grąžinti, jeigu paaiškės, kad nebuvo padarytas smurtinis nusikaltimas, kuriuo buvo atimta žmogaus gyvybė ar sunkiai sutrikdyta jo sveikata. Pinigus reikės grąžinti ir tuo atveju, jei bus nustatyta, kad asmuo, kuriam turtinė žala kompensuota avansu, pateikė melagingą informaciją. Pinigus teks grąžinti ir tiems, kuriems turtinė žala kompensuota avansu, tačiau jie neturėjo teisės jo gauti.
Prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą turi būti pateiktas ne vėliau kaip per trejus metus po nusikaltimo padarymo, išskyrus atvejus, kai šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.
Valstybės kompensuojama turtinė žala negali viršyti 75 MGL (9 tūkst. 375 litai), jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė. 50 MGL (6 tūkst. 250 litų), jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata arba pasikėsinta į seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą. 25 MGL (3 tūkst. 125 litai), jeigu smurtiniu nusikaltimu nesunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata.
Taip pat papildomai valstybė kompensuoja neturtinę, kitaip vadinamą moralinę, žalą. Jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė - 30 MGL (3 tūkst. 750 litų). Jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata arba pasikėsinta į seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą - 20 MGL (2 tūkst. 500 litų). Tais atvejais, jei smurtiniu nusikaltimu nesunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata - 10 MGL ( 1 tūkst. 250 litų).
Teisingumo ministerijos sprendimai kompensuoti smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą vykdomi iš Fondo lėšų ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo priėmimo dienos. Lėšos iš Fondo pervedamos į asmens sąskaitą banke arba išmokamos grynaisiais pinigais. Išsamią informaciją galima rasti Teisingumo ministerijos tinklapyje www.tm.lt.