Įpratę prie šūkio "Sportas - sveikata" net nesusimąstome, jog tai - netiesa. Iš tikrųjų sveikatos teikia tik fizkultūra, o didysis, profesionalusis sportas yra tikras luošintojas ir žudikas. Dar vasarą "Akistatoje" rašėme apie šešiolikmečio šiauliečio krepšininko Eligijaus Stankūno netikėtą mirtį. Spalio mėnesį per rungtynes sustojo 34 metų krepšininko Tauro Stumbrio širdis. Tai buvo pirmoji tokia tragedija Lietuvos profesionalaus krepšinio istorijoje. Pasaulyje panašios tragedijos gana dažnos: štai ir šiomis dienomis aikštelėje mirė ledo ritulininkas iš Latvijos, futbolininkas iš Brazilijos. Per paskutinius 20 metų mirtis užklupo per 100 sportininkų.
Perspėjimų būta
Mūsų korespondentas Šiauliuose Sigitas Stasaitis, 16-mečio krepšininko mirties liudijime perskaitęs formalų įrašą, kad perspektyvus sportininkas mirė nuo išeminės širdies ligos, pabandė paieškoti tikrosios priežasties, nes kardiologai sako, kad išemine širdies liga tokio amžiaus jaunuoliai beveik neserga. Pirmasis nelaimės ženklas pastebėtas beveik prieš metus. Tada žaisdamas krepšinį Eligijus staiga sustojo, susiėmė už krūtinės, išbalo ir susirietė. Nors po minutės priepuolis praėjo, bet rūpestinga mama sūnų nuvedė pas kardiologą. Gydytojas nieko įtartino nepastebėjo. Kadangi E. Stankūnas buvo patekęs į aukšto sportinio meistriškumo grupę, jo sveikata itin nuodugniai buvo tikrinama kas 4 mėnesiai. Įrašai rodo, jog tuomet E. Stankūno širdis į fizinį krūvį reagavo normaliai. Paskutinį kartą Sporto medicinos centre Eligijus tikrinosi 2003-iųjų balandžio 17-ąją ir gavo leidimą taip intensyviai sportuoti iki rugpjūčio 20-osios. Deja, daugiau į Sporto medicinos centrą vaikinas nebeatėjo. Vieni dabar mano, kad jis paprasčiausiai tingėjo atlikti formalumus, kiti - jog širdies skausmą jautęs krepšininkas nesitikrino specialiai, bijodamas, kad medikai uždraus sportuoti. Taip vaikinas ištisus metus sportavo nepasitikrinęs sveikatos. Kaunietį "Hidruvos-Atleto" krepšininką Taurą Stumbrį mirtis ištiko dėl ūmaus širdies kraujagyslių nepakankamumo. Kauno medicinos universiteto klinikų kardiochirurgas Donatas Vasiliauskas, dar 1998 metais tikrinęs Tauro sveikatą, pastebėjo nors ir nedidelius, bet nukrypimus nuo normos. Ir šis krepšininkas privalėjo nuolat tikrintis sveikatą, atsisakyti alkoholio ir rūkymo. Korespondentė Virginija Grigaliūnienė kalbėjosi su profesoriumi Donatu Vasiliausku ir klausė jo, kokios dažniausios priežastys, galinčios turėti įtakos aktyviai sportuojančio žmogaus staigiai mirčiai.
Saugoti atleto širdį
- Tai paprastai lemia trys pagrindinės priežastys - grėsmingas gyvybei širdies ritmo sutrikimas, ūmus širdies veiklos nepakankamumas arba įgimtos širdies anomalijos (pavyzdžiui, įgimta širdies yda, širdies vožtuvo nepakankamumas ar kt.), - sakė D. Vasiliauskas. - Todėl jauni sportininkai, turintieji vadinamąją atleto širdį, turėtų ją labai saugoti: griežtai laikytis atitinkamo režimo, bent kartą per metus išsitirti sveikatą, nemanyti, jog visus kilusius sveikatos sutrikimus kompensuos, pajėgs įveikti jaunystė.
- Ką reiškia "atleto širdis"? Ar tai organo patologija?
- Tai nėra patologija. Tai tokia būsena, kai apie 4-6 metus pastoviai treniruojamasi, dalyvaujama varžybose ir dėl gaunamo nemažo fizinio krūvio susiformuoja tam tikri pakitimai: sustorėja širdies sienelės, suretėja širdies ritmas. Tai reiškia, kad širdies ir kraujagyslių sistema adaptuojasi dirbti taip, kad būtų patenkintas padidėjęs organizmo aprūpinimo deguonimi poreikis.
- O jei sportininkas staiga patiria sunkią traumą, dėl kurios priverčiamas keliems mėnesiams pamiršti treniruočių salę?
- Tai jau blogai. Sportininkas turi turėti pastovius fizinius krūvius - jų staiga nutraukti negalima. Dar atleto širdžiai labai kenkia rūkymas ir alkoholis. Kita vertus, labai svarbu, kad sportininkas sumažintų fizinį apkrovimą pajutęs peršalimo požymius, sukarščiavęs, sugripavęs, susirgęs angina. Nustatyta, jog širdį labai alina ir sugedę, pūliuojantys dantys, organizmo išsekimas (pavyzdžiui, kai sportininkas nepakankamai išsimiega, dirba naktimis, kai neracionaliai maitinasi - valgo bet kada, bet kiek ir bet ką). Labai svarbu, kad sportininko organizmas būtų kiekvieną dieną pakankamai aprūpinamas reikiamu baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekiu, kad nestokotų mikroelementų. Žodžiu, profesionalus sportininkas turi turėti ir profesionalų supratimą apie fizinio krūvio bei poilsio subalansavimą.
- Tad į ką turėtų atkreipti didžiausią dėmesį į profesionalųjį sportą žengiančių jaunuolių treneriai, tėvai, žinoma, ir patys sportininkai?
- Sportininkai visų pirma turi būti nuodugniai ištirti. Jei komandos ar šeimos gydytojui kyla menkiausias įtarimas dėl sportininko sveikatos būklės, tokį jaunuolį reikėtų nedelsiant nusiųsti nuodugnesniam ištyrimui. Pavyzdžiui, į mūsų centrą "Elite Medicale" gana dažnai atvežami aukštų rezultatų siekiantys sportininkai, kuriems atliekamas kompleksinis širdies funkcijos ištyrimas, įvertinama bendra sveikatos būklė ir panašiai.
- O kaip vertinti faktus, jei paaiškėja, kad profesionalus sportininkas turi įgimtų širdies anomalijų?
- Tai ir rodo, jog sportininko sveikata nebuvo visapusiškai ištirta, įvertinta. Tikiuosi, kad pastarojo meto tragedijos sporto aikštelėse visus - ir sportininkus, ir jų trenerius bei gydytojus - paskatins būti budresnius.
Sveikatos neapgausi
Savo sveikata turi rūpintis ir patys sportininkai. Jaunieji sportininkai privalo suvokti, kad trenerius, tėvus ir net gydytojus apgauti galima, bet sveikatos neapgausi.
Paprastai mirusiuosius aikštėje gydytojai būna įspėję, kad reikia būti atidiems, bet sportininkai į tai nekreipia dėmesio. Ir ne tik lietuviai. Štai šiemet krepšininko neteko ir latviai. Per rungtynes sustojo Švedijoje žaidusio 23 metų Raimondo Jumikio širdis. Gydytojai R. Jumikiui anksčiau buvo diagnozavę širdies ligą ir įspėjo žaidėją apie pasekmes, tačiau, matyt, noras uždirbti daugiau pinigų padarė savo. Sportininkas ir toliau žaidė negailėdamas jėgų.
Jungtinių Valstijų katastrofinių sporto traumų tyrimų nacionalinio centro duomenimis, per paskutinius 20 metų vien per studentų ir moksleivių krepšinio rungtynes bei treniruotes mirė per 100 sportininkų. Beveik visi - dėl širdies ligų.
Mirtys visų akivaizdoje
Aikštėse miršta ne tik krepšininkai. Štai paskutiniai pranešimai. Per Brazilijos futbolo čempionato rungtynes tarp "Sao Paulo" ir "Sao Kaetano" klubų sustojo gynėjo Serginho širdis. 60-ąją mačo minutę gynėjas netikėtai stabtelėjo ir atsigulė ant stadiono vejos. Futbolininkas buvo skubiai nugabentas į miesto ligoninę, kur mirė neatgavęs sąmonės.
Per ledo ritulio rungtynes tarp "Riga 2000" ir Minsko "Dinamo" komandų blogai pasijuto ir sukniubo ant ledo latvis Sergejus Žoltokas. Vežamas į ligoninę 31 metų ledo ritulininkas mirė. Nuo 1992 iki 2004 metų latvis žaidė JAV ir Kanados ledo ritulio klubuose, sužaidė 588 rungtynes.