"Man - 73 metai, - rašo Romas S. iš Ukmergės. - Esu visiškos negalios pirmosios grupės invalidas (prieš 7 metus diagnozuotas smegenų infarktas, išlikusi dešiniosios pusės parezė). Pats apsitarnavau, galėjau gyventi savarankiškai. Pernai rudenį patyriau traumą autoįvykyje - teko amputuoti dešiniąją koją (diagnozė - blauzdos bigė). Transporto išlaidų kompensaciją gaunu. Noriu paklausti, ar turiu teisę įsigyti specialų automobilį? Jei taip - kur kreiptis, kokius dokumentus pateikti?"
Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymo (2000 03 30 Nr. VIII - 1605) septintajame straipsnyje yra nurodyta, jog invalidai, turintys sutrikusią judėjimo funkciją, turi teisę vieną kartą per 6 metus gauti iki 32 MGL dydžio (4 000 litų) specialaus lengvojo automobilio ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją, jei šie asmenys gali patys vairuoti šiuos lengvuosius automobilius. Taigi jums reikia kreiptis į teritorinę Medicininę socialinės ekspertizės komisiją (MSEK), kuri nustatys, ar jūs turite teisę gauti tokią kompensaciją, bei išsiaiškins, ar jūs pagal savo sveikatos būklę galite vairuoti automobilį (reikės pristatyti Vairuotojų sveikatos tikrinimo komisijos išvadą).
Beje, jūs rašote, jog esate visiškos negalios pirmosios grupės invalidas. Įstatymas visiškos negalios invalidą apibrėžia taip: tai bet kurio amžiaus asmuo, kurio fizinė ar psichinė negalia visiškai apriboja galimybę jam orientuotis, judėti, dirbti, integruotis ir būti ekonomiškai savarankiškam. Ekspertų nuomone, tokios sveikatos būklės asmuo negali pats vairuoti automobilį (kaip minėta, kompensacija už specialiosios transporto priemonės įsigijimą gali būti suteikiama tik tiems invalidams, kurie patys gali vairuoti automobilį). Kadangi jūs savo laiške rašote, jog pats apsitarnavote, galėjote gyventi savarankiškai, vadinasi, reikėtų patikslinti jūsų negalios lygį (reikėtų kreiptis į teritorinę MSEK).
Dar kartą apie "degančias pėdas"
Neseniai rašėme apie tai, kaip reikėtų gydyti "degančias" pėdas (tokį klausimą buvo pateikusi Pasvalio rajono gyventoja J. G.). Po to, kai gydytojo patarimai buvo išspausdinti laikraštyje, atsiliepė vilnietė Eugenija G. Ši moteris, pasirodo, irgi turėjo panašių sveikatos sutrikimų ir mielai sutiko papasakoti, kaip, rekomendavus giminaitei medikei, gydėsi.
Pasak ponios Eugenijos, reikia nusipirkti po dešimt ampulių vitaminų B1 ir B6 (po 1 ml) ir tiek pat vitamino C (ampulėmis po 2 ml). Po vieną šių vaistų ampulę leistis kiekvieną dieną (tik jokiu būdu negalima vitaminų maišyti į vieną švirkštą). Tuo pat metu vartoti ir "Magne B6" piliules (po 1 piliulę du kartus per dieną). Taip pat kiekvieną rytą ir vakarą daryti kūno masažą. Jis atliekamas taip: šiurkščiu šepečiu pradedama masažuoti viena kūno pusė (pradedant nuo kojų pirštų kilti į viršų, nepamirštant nugaros ir pilvo, baigiant ties sprando sritimi), po to analogiškai - kita kūno pusė. Kuo toliau, tuo aštresnį šepetį naudoti. Ypač aktyviai reikia masažuoti bei trinti ties kelių, čiurnos, klubo sąnariais. Šepetį reikia pasidėti prie lovos ir nakčiai - kai tik pajusite, kad pėdos pradeda "degti", nedelsdamos vėl pradėkite masažuoti kūną, pradedant kojų pirštais.
Jei per gydymo kursą (dešimt dienų) pėdų "degimas" nepraeina, viską pakartokite iš naujo, tik atminkite, jog ilgiau kaip 20 dienų vitaminų B1 ir B 6 leistis negalima - būtina padaryti pertrauką.
Jei kūno oda yra sausa, baigus masažą reikia nusiprausti po dušu arba bent apsitrinti drėgnu rankšluosčiu.
Anot ponios Eugenijos, minėtas sveikatos sutrikimas yra siejamas su nervinės sistemos veikla, todėl dar vienas būtinas veiksnys - vengti stresinių situacijų.
Vaistų dozę nustato tik gydytojas
"Mano mamai - per 80 metų, - rašo J. P. iš Kėdainių. - Ji yra visiškos negalios pirmosios grupės invalidė (serga Alzheimerio liga). Gydytoja kas mėnesį išrašo vaistų "AXURA" po vieną 10 mg tabletę. Vaistų informaciniame lapelyje parašyta, jog suaugusiems žmonėms gydomoji paros dozė yra 20 mg, tai yra reikia gerti po dvi tokias tabletes. Mamos atmintis blogėja. Gydytojos prašiau, kad rašytų po 2 tabletes parai, bet ji tai daryti atsisakė. Ar gydytoja teisi, ar taip taupomos lėšos?"
Informacinis lapelis apie vaisto vartojimą, dozavimą, šalutinį poveikį, sąveiką su kitais vaistais ir t. t. yra skirtas bendrajai informacijai pateikti, o apie konkretaus ligonio gydymą, taigi ir reikalingas vaisto dozes, sprendžia tik ligonį prižiūrintis gydytojas, įvertinęs ligonio savijautą. Reikia atminti tai, jog "AXURA", kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį (nuovargis, galvos svaigimas ir skausmas, haliucinacijos, nerimas, epilepsiniai traukuliai ir pan.), kuris stipriau pasireiškia vyresniojo amžiaus ligoniams. Be to, minėtas preparatas gali keisti ir kartu vartojamų kitų medikamentų poveikį, todėl tiek "AXURA", tiek ir kitų vartojamų medikamentų dozės turi būti parenkamos individualiai. Taigi gydomojo preparato "AXURA" reikia vartoti tik tokiomis dozėmis, kokias nustato gydytojas.
Kai vargina daug sutrikimų...
Nuolatinė mūsų skaitytoja Regina iš Plungės teiraujasi, ar įmanoma po patirto streso pakilusį kraujospūdį sumažinti nenaudojant medikamentų. Dar laiško autorė klausia, kaip pagerinti galvos smegenų ir apatinių galūnių kraujotaką bei atmintį. Ponia Regina taip pat nori sužinoti, kaip suaktyvinti medžiagų apykaitą.
Viskas priklauso nuo to, kaip po patirto streso jaučiatės ir kaip ilgai ta bloga savijauta kamuoja (pasitaiko, jog staiga pakilęs, kraujo spaudimas netrukus normalizuojasi). Jei nežymiai pakilo kraujo spaudimas, be abejo, nereikia skubėti ieškoti medikamentų. Pabandykite nusiraminti, atsipalaiduoti, atsiriboti nuo išorinių dirgiklių, be emocijų, blaiviai įvertinkite esamą padėtį. Išgerkite vandens ar silpnos saldintos arbatos, atsigulkite ir pagulėkite. Jei dėl pakilusio kraujo spaudimo "plėšia" smilkinius ar kaktą, ant skaudamų vietų uždėkite vėsų kompresą ir keliolika minučių palaikykite. Galima švelniai sukamaisiais judesiais pamasažuoti smilkinius. Jei bloga savijauta nepraeina, išgerkite raminamosios arbatos arba ginkmedžio ekstrakto (į nedidelį kiekį vandens įlašinkite 15-20 lašų).
Galvos smegenų kraujotaką, taigi ir atmintį, gerina aktyvus gyvenimo būdas (reguliari mankšta, sportas, pasivaikščiojimai gryname ore), taip pat medikamentai, išplečiantys galvos kraujagysles, sunormalizuojantys smegenų aprūpinimą deguonimi ir gliukoze, apsaugantys ląstelių membranas nuo laisvųjų radikalų poveikio. Tokių pačių medikamentų skiriama ir tuomet, kai šąla rankos ir kojos, kai galūnėse jaučiamas skausmas.
Lengviems ir vidutinio sunkumo sutrikimams šalinti tinka natūralūs (augaliniai) preparatai su ginkmedžio ekstraktu ("Bilobil", "Bilosan", "Gincosan", "Bio-Biloba", "Bilosana"). Juos vartojant gerėja smegenų kraujotaka, lengviau ir ilgesniam laikui įsimenama informacija.
Smegenų veiklai, taigi ir atminčiai, daug reikšmės turi visavertė mityba. Tyrimais įrodyta, jog organizmui badaujant smegenys funkcionuoja mažiausiai tris kartus blogiau. Smegenims labai naudingi žuvų ir kitų jūros gėrybių produktai (jų reikėtų valgyti bent tris kartus per savaitę), mat juose yra 20 aminorūgščių, kurios labai svarbios smegenų ląstelių veiklai; riešutai (ypač graikiniai), nes juose yra gausu ląstelių senėjimo procesus atitolinančio vitamino E; bananai (daug magnio ir vitamino B 6); datulės (kalis, fosforas, magnis, gliukozė - medžiagos, aktyvinančios smegenų veiklą). Atmintį taip pat gerina raudonosios daržovės (saldžiosios paprikos, pomidorai, morkos), visos uogos (jose yra medžiagų, stiprinančių ląstelių sieneles), kruopos (ypač rudieji ryžiai).
Moksliniais tyrimais įrodyta, jog atmintį gerina ir šalavijas (patartina vartoti šalavijo aliejų), taip pat aminorūgščių kompleksai. Tinka ir naujosios kartos nootropiniai preparatai ("Pramistar", "Cavinton" ir kt.). Tiesa, pastarųjų preparatų gali skirti tik gydytojas.
Medžiagų apykaitą greitina sportas, mankšta, sveika ir subalansuota mityba, vitaminas C. Yra medžiagų apykaitą greitinančių medikamentų, tačiau juos gali skirti tik gydytojas.